2020 kışı ve çifte gezegen buluşması Google’a doodle oldu!

Google 2020 kışı ve çifte gezegen buluşması ile karşımıza çıktı. Arama motoru devi, Google ana sayfasını bu kez 2020 kışı ve çifte gezegen buluşması ile süsledi. Daha ilkin birçok mühim vakası ana sayfasına taşıyan ve doodle haline getiren Google, şimdi ise 21 Aralık 2020’nin önemini bir kez daha dile getirerek Jüpiter ile Satürn’ün büyük kavuşmasını es geçmedi. Peki 2020 kışı ve çifte gezegen doodle’ı bizlere neler konu alıyor?

Google Doodle

21 ARALIK KIŞ DÖNÜMÜ

21 Aralık kış dönümü olarak kabul ediliyor. Doğrusu buna kışın ilk günü de diyebiliriz. Bu tarihte senenin en uzun gecesi yaşanıyor. Şimal Yarımküre’de işler böyleyken, Cenup Yarımküre’de ise daha değişik. Zira Cenup Yarımküre’de senenin en uzun günü yaşanıyor ve bu, yazın başlangıcı olarak biliniyor.

Jüpiter Satürn buluşması

JÜPİTER VE SATÜRN BULUŞMASI

Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık 2020 gecesi görsel bir şölen sunacak. İki gezegen, birbirlerine oldukça yakın bir konuma gelecek. Bir nevi iki gezegen birbirine kavuşacak. Bu olayın önemi ise oldukça büyük. Zira buna benzer bir yakınlaşma (kavuşum) 1623 senesinde gerçekleşmesine karşın, Jüpiter ve Satürn son olarak 1226’da birbirine bu denli yakınlaştı. Doğrusu bu gece tanık olacağımız şey, ortalama 800 yıl sonrasında ilk kez gerçekleşecek. Kısacası bu gece gözünüz güneybatı ufkunda olsun.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
r25IQAEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADwbIsQAAE0bOsVAAAAAElFTkSuQmCC

Discord ne demektir? Discord kullanımı nasıldır?

Next Post
r25IQAEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADwbIsQAAE0bOsVAAAAAElFTkSuQmCC

Akıllı asistan Samsung Bixby ne işe yarar?

Related Posts