4. Sanayi Devrimi : Endüstri 4.0 nedir?

  1. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan endüstri devrimi ile birlikte dünyada teknoloji açısından pek oldukça gelişme yaşanmıştır. Bu teknolojik gelişmeler yardımıyla yeni makineler üretilmiş ve insan yaşamı büyük seviyede kolaylaşmıştır. Aynı süreçte teknoloji de değişime ve gelişime uğrayarak yaşamın her alanına yayılmış ve günümüzde “4. endüstri devrimi” olarak adlandırılan “sanayi 4.0” terimi ortaya çıkmıştır.

Sanayi 4.0 Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Sanayi 4.0 yada öteki adıyla 4. endüstri devrimini tanımlamadan ilkin, sanayi 4.0 teriminin ortaya çıkmasına yol açan öteki etkenlerden bahsedilmelidir. Endüstri 1.0 şu demek oluyor ki ilk endüstri devrimi, su ve buğu gücünün kullanılmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştır. İkinci endüstri devriminde ise evvelkinden değişik olarak elektrik teknolojisi kullanılarak, su ve buğu gücüne bakılırsa daha çok verim elde edilmiştir. Üçüncü endüstri devriminde teknolojik gelişmelerin hızla artmasıyla birlikte dijitalleşme de artmış, bu sayede bilgisayar, cep telefonu şeklinde cihazlar yaşamımıza girmiştir.

Peki, günümüzde adını çoğunlukla duyduğumuz 4. endüstri devrimi nedir? Endüstri 4.0 adı ilk olarak Almanya’daki Hannover Fuarı’nda duyulmuştur. Sanayi 4.0’ı tanımlamak için üç oluşumdan söz etmek gerekir. Bunlar; Nesnelerin İnterneti (IoT), Hizmetlerin İnterneti ve Siber-Fizyolojik Sistemler’dir. Bu üç oluşumu özetlemek gerekirse özetleyelim…

Sanayi 4.0’ın Temelindeki Oluşumlar

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir? : Açık yazılımı “Web of Things” olan Nesnelerin İnterneti, kullanılan tüm cihazların internete bağlanmasını sağlayarak öteki cihazlarla etkileşim halinde olmasını sağlar. Bu tür cihazlar insanlarla da iletişime geçip onlara data verebilir. Akıllı priz, akıllı kilit şeklinde teknolojiler Nesnelerin İnterneti’ne örnek olarak gösterilebilir.

Hizmetlerin İnterneti: Nesnelerin İnterneti teriminin artmasıyla birlikte hizmet ihtiyacı da artış gösterir. Bu süreç “Hizmetlerin İnterneti” oluşumunun doğmasına niçin olur. Hizmetlerin İnterneti denilen oluşum; Nesnelerin İnterneti alanında hizmet sağlayanlar ve hizmet alanlar haricinde, ona bağlı olan altyapıyı ve hizmetleri ihtiva eder.

Siber- Fizyolojik Sistemler: Özetlemek gerekirse söylemek gerekirse bu sistemler, fizyolojik dünyayı sensörler yardımıyla sanal dünyaya bağlar. Doğrusu fizyolojik dünya ile sanal dünya içinde bir nevi köprü görevi oluşturur.

Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0 Arasındaki İlişki

Sanayi 4.0 denildiğinde teknolojik anlamda birden fazla yenilik akla gelir. Bunlardan birisi de dijital dönüşüm kavramıdır. Peki, dijital dönüşüm terimi nedir? Sanayi 4.0 ve dijital dönüşüm içinde iyi mi bir ilişki vardır? Gelin, bu ilişkiyi beraber irdeleyelim…

Dijital Dönüşüm Nedir?

Dijital teknolojilerin günlük hayatta meydana getirmiş olduğu değişimlere dijital dönüşüm adı verilir. Bu tarif tam olarak ne anlama gelir? Örneklerle açıklamak gerekirse, günümüzde kullanılan e-ticaret, online kurs veren siteler yada bunlar şeklinde öteki pek oldukça uygulama da dijital dönüşümün birer parçasıdır. Bu şeklinde uygulamaların ortaya çıkmasıyla birlikte firmalar arasındaki rekabet de artmıştır.

Dijital Dönüşüm, Sanayi 4.0’ın Naturel Bir Sonucudur

Sanayi 4.0 ve dijital dönüşüm birbirleriyle yakından ilişkili olan iki kavramdır. Bunun en büyük sebebi 4. endüstri devrimi ile gelişecek değişen teknolojinin firmaların emek harcama şekillerini değiştirerek onları dijital dönüşüme zorlayacak olmasıdır. Bunun kolay bir örneğini e-ticaret sektöründe görmek mümkündür. İlerleyen teknoloji ile beraber ortaya çıkan e-ticaret terimi birçok firmayı etkilemiş ve firmaların dijital dönüşüme ayak uydurmasını elde etmiştir.

Sanayi 4.0 Avantajları ve Dezavantajları

Sanayi 4.0 kavramıyla beraber birden fazla sual da ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de sanayi 4.0 avantajları ve dezavantajları nedir sorusudur. Bu oldukça tartışmalı bir mevzudur. Bir kesim sanayi 4.0 avantajlarının dezavantajlarına oranla daha çok bulunduğunu söylerken bir başka kesim de bu yorumun tam tersini savunur. Sanayi 4.0’ın avantajlarını ve dezavantajlarını inceledikten sonrasında irdelemenin hangi tarafında yer alacağınıza karar verebilirsiniz.

Sanayi 4.0’ın Avantajları:

  • Makinelerin uzun sürede yapacağı işi daha kısa bir sürede yaparak vakit kazandırması
  • Daha düşük fiyatla daha çok ürün yapılması ve bu durumun daha azca maliyetle daha oldukça kazanç sağlaması
  • Dijital dönüşüm yardımıyla yeni emek harcama alanları ortaya çıkarması
  • Kullanılan sistemlerin kolay olması sebebiyle sistemlerin izlenmesinin daha kolay olması
  • Eskiden kullanılan buğu, kömür şeklinde doğaya zarar veren kaynaklardan ayrılarak, çevreye duyarlı olan bir sistemin izlenmesi
  • Üretilen ürünlerin daha çok denetlenerek neredeyse hatasız ürünlerin oluşturulması

Sanayi 4.0’ın Dezavantajları:

  • Sanayi 4.0 ile, makineler daha mühim bir iş gücü deposu haline geleceği için, işsizlik oranın yükselmesi
  • İş yaşamına makinelerin girmesiyle beraber bazı mesleklerin tamamen ortadan kalkması ve buna bağlı olarak toplumsal yaşamın bozulması
  • Makinelerin kontrolünün artması

Değişik Sektörlerdeki Sanayi 4.0 Örnekleri

Sanayi 4.0’ın birden fazla yerde kullanıldığını belirtmiştik. Son olarak değişik sektörlerdeki Sanayi 4.0 örneklerini inceleyelim:

Beyaz Eşya: “Entegre Kalite Yönetimi” sistemi ile ürünler devamlı denetlenerek hata payına bakılır ve daha azca hatalı ürün elde edilmesi sağlanır.
Kimyasallar: Çeşitli algoritmalar ile malzemelerin karışımındaki problemler bulunarak ürünün elde edilme sürecinin kalitesi belirlenir.
Otomotiv: Otomobil parçalarının üretilmesi ve kalite kontrolünün yapılmasında rol oynayan bir teknolojidir.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
PARTNER Kilolu halinden eser kalmadı! Duygu Özaslan'ı bir de şimdi görün Şişman halinden yaratı kalmadı! Duygu Özaslan’ı bir de şimdi görün
İşte 2020'nin en çok izlenenleri!İşte 2020’nin en oldukça izlenenleri!
Çekiliş sonuçları belli oldu!Çekiliş neticeleri belli oldu!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12751340 700x400.jpg

Hotspot ne amaçla kullanılır? – Teknoloji Haberleri

Next Post
12751508 700x400.jpg

WhatsApp iOS ve Android bazı telefonlara destek vermeyecek!

Related Posts