ABD ordusunun Müslümanların kullandığı mobil uygulamaların konum verilerini satın aldığı öne sürüldü

Avatar of admin@teknodate.com

Amerikan haber sitesi Vice’a bağlı Motherboard, ABD ordusunun Müslümanlar içinde yaygın olarak kullanılan bazı cep telefonu uygulamalarından toplanan konum verilerini satın aldığını iddia etti.

Amerikan ordusunun simsarlar ve güvenlik şirketlerine de satılan bu lokasyon verilerini hususi birliklerin deniz aşırı operasyonlarında kullandığı belirtiliyor.

Verilerinin satılmış olduğu iddia edilen uygulamalar içinde ortalama 100 milyon kez indirilen ve namaz saatleriyle kıblenin yönünü bildiren Muslim Pro’nun yanı sıra, Müslümanların kullandığı bir çöpçatan sitesiyle bir fırtına ve su terazisi uygulaması da var.

ABD ordusu**naiki kaynaktan veri akışı**’

Motherboard’un kamuya açık kayıtlar, uygulama geliştiricileriyle meydana getirilen mülakatlar ve teknik analizlere dayandırdığı araştırmasına gore ABD ordusu konum verilerini elde etmek için iki paralel veri akışını kullanıyor ya da kullandı.

Bunlardan biri Locate X adlı bir “ürünü” olan Babel Street adlı şirket. Motherboard’a gore Amerikan ordusunun “terörle savaşım”, “karşı danışma” ve “hususi bulgu operasyonlarından” görevli birimi ABD Hususi Operasyonlar Komutanlığı (USSOCOM) deniz aşırı operasyonlarına destek için Locate X’e erişim hakkı satın aldı.

Öteki veri akışı ise direkt uygulamalardan konum bilgilerini elde eden ve bu tarz şeyleri güvenlik şirketleri ve orduya satan X-Mode adlı bir şirketten geliyor. Motherboard, “Bu gelişme, dikkatleri saydam olmayan konum verileri piyasasına ve geçmişte drone saldırılarında başka verileri kullanan ABD ordusunun duyarlı bilgilere erişim hakkı satın almış olduğu gerçeğine çekiyor” dedi.

X-Mode’un kullananların mevcut konum bilgilerini elde etmiş olduğu “Muslim Pro”nun Google’ın uygulama mağazası Play Store’den 50 milyon kez inmiş olduğu IOS dahil öteki işletim sistemleriyle toplam indirme sayısının 98 milyona ulaşmış olduğu belirtiliyor.

Müslüman çöpçatan uygulaması Mingle da X-Mode’un veri almış olduğu uygulamalardan. Mingle’ın 100 bin kez inmiş olduğu ifade ediliyor.

Motherboard’ın konuşmuş olduğu bazı uygulama geliştiricileri, konum verilerinin kimlerin eline geçiyor olabileceğini bilmediklerini söylemiş oldu.

Eski bir Babel Street çalışanı da Motherboard’a kullananların harita üstünde biçim çizebileceklerini, Babel Street’in o lokasyonda verileri bulunan tüm cihazları görebileceğini, takip edilen herhangi bir cihazın daha ilkin bulunmuş olduğu bölgeleri tespit edebileceğini söyledi.

Locate X’in verileri anonim. Sadece bu şahıs, “Açık konuşmak gerekirse BabelStreet çalışanları birazcık oynayarak bu kişileri kesinlikle anonim olmaktan çıkarabilir” dedi.

‘ABD ordusu ilave yazılım lisanslarına 96 bin dolar ödedi’

Kamuya açık kayıtlar, USSOCOM’un Nisan’da Locate X’den ve Babel X’ten almış olduğu “ilave yazılım lisansı” için 96.000 dolar ödediğini gösteriyor.

ABD Hususi Operasyonlar Komutanlığı’nın sözcüsü Tim Hawkins, Locate X’den meydana getirilen alımı doğruladı ve “Yazılıma erişimimiz, denizaşırı operasyonlarımız için lüzumlu olan görevlere destek için kullanılmaktadır” dedi.

Sözcü, “Amerikan vatandaşlarının mahremiyet, yurttaşlık ve anayasal haklarını sakınan yerleşik prosedürleri ihlal etmediklerini” savundu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 Bazı işler hiç kolay değil! Fil dışkısı veterinerin yüzünde patladı Bazı işler asla kolay değil! Fil dışkısı veterinerin yüzünde patladı
Apple sürpriz yapmıştı! İkincisi yolda mı?Apple sürpriz yapmıştı! İkincisi yolda mı?
24 Aralık İstanbul'da elektrik kesintisi olacak yerler!24 Aralık İstanbul’da elektrik kesintisi olacak bölgeler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12763061 700x400.jpg

Geforce Now ne anlama gelir? Nasıl kullanılır?

Next Post
1608868254 700x400.jpg

Covid: Bill Gates, hayatın 2021 baharına kadar normale dönebileceğini söyledi

Related Posts