AirDrop ne işe yarar? Dosya gönderimi AirDrop ile nasıl yapılır?

Avatar of admin@teknodate.com
12740276 700x400.jpg
12740276 700×400.jpg

Kolay, süratli ve güvenli dosya gönderme işlemi yapmak için AirDrop açmak yeterlidir. iOS cihazlara hususi olarak geliştirilen bu özellik, Bluetooth ve Wi-Fi kapsama alanın içinde olan kullanıcılar içinde gerçekleşir. AirDrop etken haldeyken öteki cihazla eşleşme gerçekleşir ve arkasından dosya gönderimi yapabilirsiniz. Dosya paylaşımını AirDrop’la kusursuz hale getiren Apple, bu işlem esnasında bilhassa fotoğrafların ve videoların görüntü kalitesinin düşmesini engeller. İsterseniz cihazın AirDrop adını özelleştirebilirsiniz. Apple bu mevzuda kullanıcılarına AirDrop ad değişiklik yapma seçeneğini sunar. Bu yapmak için “Ayarlar – Genel – Hakkında” kısmına girin ve isim yazan alanı arzu ettiğiniz şeklinde değiştirin.

AirDrop Iyi mi Kullanılır?

Apple’ın AirDrop hususi durumunu kullanarak fotoğraf, video ya da dosya göndermek için her iki iPhone kullanıcısının da Bluetooth hususi durumunu açması gerekiyor. Bu sayede her iki aygıt içinde hususi bir Wi-Fi ağı oluşturulur. Ağ üstünden ise kalitesi düşmeden gönderme işlemi gerçekleşir. AirDrop’un en mühim özelliklerinin başlangıcında web bağlantısına gerek duymuyor olması gelir. Şu demek oluyor ki dosya göndermek için cihazın Bluetooth hususi durumunu ve AirDrop’u açarak eşleşme yapmanız gerekiyor. Bunun için;

AirDrop’u açmak için “denetim merkezi” ve ayarlar dosyasını kullanabilirsiniz.
Ayarlar dosyasında “ Ayarlar – Genel – AirDrop” adımlarını takip edin.

Burada karşınıza birkaç seçenek çıkar. Bunlar;

  • Seçenekler içinde yer edinen “Yalnızca kişiler” tanıdığınız kişilerin dosya göndermesine izin verilmesi için seçilir.
  • Bir öteki seçenek “Hepimiz” ise AirDrop hususi durumunu kullanan tüm Apple kullanıcılarının sizi bulmasına ve size dosya göndermesi için tercih edilir.

AirDrop açma MacBook işlemleri içinse, vazife çubuğunda yer edinen büyüteci tıklayarak ya da arama yapmak isterseniz de Command + Space tuşlarına basarak bu işlemi yapabilirsiniz.

AirDrop Kullanmanıza Engel Durumlar

iOS akıllı cihazınızda kişisel bir etkin nokta oluşturursanız AirDrop’un açılmaması durumuyla karşılaşabilirsiniz. Ayarlar – Genel – Hücresel adımlarını takip ederek bu problemi halledebilirsiniz.
MacBook’larda güvenlik duvarı vardır. Eğer bu ayar açıksa AirDrop’u kullanamazsınız. Kapalı olup olmadığını öğrenmek için Sistem Tercihleri – Güvenlik ve Gizlilik – Güvenlik Duvarı adımlarını takip edin.
Son olarak dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan detay ise aktarma işlemi esnasında cihazların birbirinden en fazla 9 metre uzakta olup olmadığına dikkat edin.

AirDrop ile Süratli ve Güvenli Dosya Aktarımı Iyi mi Yapılır?

AirDrop açma iPhone aletinden güvenli, süratli ve kaliteli dosya gönderimi yapılmasına olanak verir. Galerinizde bulunan fotoğraf, video ya da herhangi bir dosyayı göndermek için “Paylaş” simgesine dokunun. Karşınıza çıkan seçeneklerden AirDrop’u seçin ve aslına bakarsanız dosyaların gideceği aygıt yakınınızdaysa karşınıza çıkan sayfada bu cihazların adını görebilirsiniz. Göndermek istediğiniz cihazın adına dokunun ve paylaşmayı başlatın.

Mac bilgisayarınızdan AirDrop’u kullanarak veri göndermek için AirDrop penceresi açık haldeyken paylaşmak istediğiniz kişinin adının üstüne dosyayı sürükleyip bırakabilirsiniz. Bununla birlikte dosyayı seçip sağ tıklayın ve oluşturulan menüden “Paylaş – AirDrop’u” seçin. Bu şekilde hem iPhone cihazınızdan hem de Mac bilgisayarınızdan AirDrop kullanarak dosya gönderimi yapabilirsiniz. Herhangi birinin size gönderilmiş olduğu dosyayı almak için cihazınızın ekranına gelen uyarı mesajını onaylamanız yeterlidir.

AirDrop Ayarları Iyi mi Değiştirilir?

iOS işletim sistemi bulunan akıllı cihazlar içinde dosya gönderme görevi gören AirDrop’un ayarlarını kendinize nazaran değiştirebilirsiniz. Özelleştirme imkanı sunan bu özellik kullananların her alanda işine yarar seçenekler sunar. Hem iş hayatınızda hem kişisel hem de eğitim hayatınızda Apple cihazlarınızdan güvenle dosya gönderimi yapabilirsiniz. Bunun için ayarları değiştirmeye ihtiyacınız var ise aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz.

AirDrop isminizi görecek kişileri belirlemek için;

Ayarlar menüsüne gidin ve buradan Genel sekmesine dokunarak AirDrop alanına girin.

AirDrop özelliklerini denetim merkezinden değiştirebilmek için;

  • Denetim merkezine ulaşmak için iOS 12 güncellemesi yüklü olan iPhone cihazlarda sağ üst köşeden aşağı kaydırın. iPhone 8 ve önceki modellerde ise aşağıdan yukarı kaydırarak açın.
  • Sol üst köşede yer edinen ağ ayarları kısmına dokunarak giriş yapın.

AirDrop butonuna basılı tutarak seçeneklerden birini seçin. Seçenekler;

  • “Alma kapalı, bir tek kişiler, hepimiz”.
  • Alma kapalı, AirDrop isteği alınmaz.
  • Bir tek kişiler, AirDrop’unuzu bir tek kişileriniz görür.
  • Hepimiz, cihazınızın adını AirDrop açıkken yakınınızda olan tüm iPhone cihazlar görür.

Yukarıda yer edinen adımları denetim ederek AirDrop üstünden hızla dosyalarınızı arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Dosya gönderimi esnasında kalite kaybı önlenir. Bu sayede kullanıcılar sıhhatli bir halde aktarma işlemini gerçekleştirebilir.

AirDrop Kullanırken Yaşanabilecek Problemler

AirDrop özelliğiyle iPhone, iPad ve Mac cihazlardan herhangi bir Apple cihaza neredeyse tüm öğeleri gönderebilirsiniz. İşlemler son aşama rahat ve güvenli bir halde gerçekleşir. iPhone kullanıcıları, AirDrop kullanırken bazen ufak problemler yaşayabilir. AirDrop aygıt görmüyor yaşanmış olan sorunlardan biridir. AirDrop’un genel olarak yukarıda baksettimiz şeklinde üç temel seçeneği vardır. Problem yaşadığınızda ilk olarak bu ayarları yeniden açıp kapatmayı deneyebilirsiniz. Probleminin çözülmediğini düşünüyorsanız akıllı cihazınızı kapatıp açın. Her ne kadar bu işlem klişe şeklinde görünüyor olsa da bazen aleti kapatıp açmak yaşanmış olan sorunların önüne geçer. Bunun yanı sıra kimi zaman güncelleme noktasında da mesele yaşanabiliyor. Yeni sürümler kimi zaman uyumluluk problemi yaşatabiliyor. Bluetooth’un bağlantı noktasında mesele yaşıyorsanız sürüm güncellemesi ile bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için; “Ayarlar, Genel, Yazılım Güncellemesi” adımlarını takip edebilirsiniz. Bir öteki seçenek ise ağ ayarlarını sıfırlamak. AirDrop ile ilgili mesele yaşıyorsanız ağ ayarlarını sıfırlamayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde yaşanmış olan mesele çözüme kavuşabilir. Bu çözüm önerileri sorununuzu çözüme kavuşturmuyorsa Apple’a başvurmanızda yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12740300 700x400.jpg

4K nedir? 4K teknolojisi ne işe yarar?

Next Post
12506057 700x400.jpg

iPhone’a dört tekerli kardeş: Apple Project Titan projesi ile otomobil geliştiriyor!

Related Posts