Akıllı asistan Samsung Bixby ne işe yarar?

Avatar of admin@teknodate.com
12732806

Samsung Bixby nedir sorusu, Samsung’un akıllı asistanının adı olması şeklinde cevaplandırılabilir. Markanın her akıllı telefonunda bulunan bir yazılım değildir. Samsung’un yeni üretilen telefonları Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus ile beraber bu özellik kullanıcılarıyla buluşuyor. Samsung Bixby ile alakalı tüm bilgileri sizler için derledik!

Samsung Bixby Nedir?

Samsung Bixby, bir akıllı asistandır. Akıllı asistanı daha iyi açıklayacak olursak; sanal asistan, dijital asistan yada suni zeka asistanı olarak değişik isimlerde de karşılaştığımız bir yazılımdır. Kullanıcının ses komutlarını ve yazılı komutlarını algılayabilen ve kullanıcıyı istediği uygulamaya yönlendirebilen yazılımlardır. Apple ürünleri ile başlamış bir yazılım olmakla beraber, Google Asistan’ın da bu yazılım türünün örnekleri bulunduğunu söylememiz mümkün. Samsung Bixby, markanın eski telefonlarında bulunmamaktadır. Hemen hemen piyasaya sunulmuş olan Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus akıllı telefonlarında bulunan bir eklentidir.

Samsung Bixby Ne İşe Yarar?

Samsung Bixby, Siri ya da Google Asistan benzer biçimde söyleşi edebileceğiniz bir uygulama değil. Bu, öteki akıllı asistanlardan fena olduğu anlamına da gelmiyor. Siri ve Google Asistan’dan değişik olan birçok kabiliyetinin de bulunduğunu söylemek mümkün. Peki, Samsung Bixby ne işe yarar? Özellikleri nedir? Bu özellikleri sıralayacak olursak;

-Ekran ışığının denetim edilmesini isteyebilirsiniz. Samsung Bixby, ekran parlaklığını düşürebilir ya da yükseltebilir.
-Galerinizdeki fotoğrafları birleştirip, kolaj haline getirebilme özelliğine haiz.
-Wi-fi açma/ kapama ya da hotspot açma/ kapama isteğinizi algılayıp ona bakılırsa işlem yapabiliyor.
-Komutunuz dahilinde ekrandaki videoyu televizyona yansıtabiliyor.
-Sesli söylemeniz halinde ekranınızı döndürebiliyor.
-Bixby Home’un sağ üstündeki “Göz” simgesine dokunarak Bixby Vision’ı çalıştırabiliyorsunuz. Bixby Vision’ı çalıştırmanız halinde kameraya gösterdiğiniz nesneyi tanımlayarak, size nesne hakkında data sunmaya çalışıyor. Mesela kameraya bir telefon gösterdiğinizde o telefon hakkında internette mevcut olan tutarları sizlere sunarak, fiyat karşılaştırması yapmanızı sağlayabiliyor.
-Fiyat karşılaştırmasının yanı sıra tarattığınız ürünün barkodu var ise, tarattığınız ürüne benzer ürünleri karşınıza çıkarıyor.

Samsung Bixby, Mesajlar, Ayarlar, Galeri, Kişiler ve Kamera uygulamalarında sesi algılıyor ve size bu uygulamalar çerçevesinde birçok kolaylık sağlıyor. Telefon içindeki öteki uygulamalarda kullanımı sonraki sürüm güncellemelerinde kullanıcılarla buluşacak.

Samsung Bixby Iyi mi Kullanılır?

Akıllı asistan olan bu uygulama hakkında en fazlaca sorulan sual; Samsung Bixby iyi mi kullanılır sorusudur. Galaxy S8’in yada Galaxy S8 Plus’ın sol tarafında Bixby’yi açmanızı elde eden bir düğme bulunuyor. Bu düğmeye basarak akıllı asistan Bixby’den yardım alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Bixby’yi çağırmak için bu düğme yerine “uyandırma sözcüğünü” de kullanabiliyorsunuz fakat Bixby tamamen sesli kontrolden ibaret değil. Bixby Home adlı ekran, Google Now benzer biçimde kart tabanlı bir arayüzde çeşitli bilgiler gösteriyor. Bixby Home adlı ekranda da bulunan “göz” simgesine tıklamanız halinde Bixby Vision’ı çalıştırabilirsiniz.

Samsung Bixby Uygulamasını Türkçe Yapma

Samsung Bixby, İngilizce ve Korece dil destekleri bulunan bir asistandır. İngilizce ve Korece harici dil desteği bulunmamaktadır. Bunun haricinde Samsung Bixby Türkçe yapma ve bu şekilde kullanmak mümkündür. Her ne kadar Bixby Voice’de Türkçe dil desteği olmasa da Bixby asistan arayüzünün Türkçe kullanılması mümkün. Bixby Voice’de İngilizce ve Korece dilleri haricindeki dillerin gelmesi için ise birazcık beklemek gerekiyor. Samsung, 200’den fazla ülkeye satış icra eden bir marka olduğundan, öteki dil desteklerinin de geleceği düşünülüyor.

Bixby Vizyon ve Bixby Hatırlatıcı Iyi mi Kullanılır?

Samsung telefonun galeri ve internetini kullanarak Bixby Vizyon’u kullanmanız mümkün. Bixby Vizyon’un sunmuş olduğu birçok kolaylık var. Bu tarz şeyleri sıralayacak olursak;

-QR kodlarını okutabilirsiniz. QR kodunu okutmanız için herhangi bir uygulama indirmenize gerek olmadan Bixby Vizyon ile kod okutabilirsiniz.
-Herhangi bir metnin fotoğrafını çekip istediğiniz dile çevirisini sağlayabilirsiniz. Mesela İngilizce bir metnin fotoğrafını çekerek Türkçe çevirisini okuyabilirsiniz.
-Herhangi bir ürünün fotoğrafını çekerek, ürünü satın almaya yönelik bilgilerini Bixby yardımıyla elde edebilirsiniz. Bu ürünü nerden alabileceğiniz, fiyat detayları ve fiyat karşılaştırmalarına erişmeniz mümkün. Bixby Vizyon’un yanı sıra Bixby Hatırlatıcıyı da kullanabilirsiniz. Bixby Hatırlatıcı hayatınıza birçok kolaylık katacaktır. Bixby Hatırlatıcı ile randevuları, alışveriş listelerini oluşturmak ve hatırlatmak için kullanabilirsiniz. Mesela, Pazartesi 14:00’da bir toplantınız var. Bixby Hatırlatıcı’dan bu toplantıyı size hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Otomobilinizi park ettiğiniz yeri hatırlatmasını Bixby Hatırlatıcı’dan isteyebilirsiniz.

Google Asistan ve Samsung Bixby Arasındaki Farklar

Google Asistan, adından da anlaşılacağı suretiyle Google’a ilişik bir asistandır. Google’a bağlı tüm telefonlarda iş koşturmacasındadır. Samsung, General Mobile, Vestel ve benzeri telefon markalarında kullanılabilir. Samsung Bixby ise Samsung’un Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus’da bulunan bir asistandır. Yazımızın devamında Samsung Bixby’nin Google Asistan’dan farklarını ele alacağız.

  • Google Asistan, Android ve iOS cihazlar (iOS’ta sınırı olan işlevsellik) için kullanılabilirken, Samsung Bixby, yalnız Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus’ta kullanılabilmektedir. Bixby tüm Samsung cihazlarında kullanılamamaktadır. Google Asistan, Samsung android cihazlarda da bulunur.
    -Google Asistan, web arama sonuçlarının süresi baz alındığında oldukça başarı göstermiş bir cevap süresine haizdir. Bixby ile karşılaştırdığımızda Bixby’den daha iyi bir netice çıkardığını söylememiz mümkündür.
    -Google Asistan’da Türkçe dil desteği bulunmaktadır fakat azca ilkin de ifade ettiğimiz benzer biçimde Bixby’de Türkçe dil desteği hemen hemen yoktur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12732707

2020 kışı ve çifte gezegen buluşması Google’a doodle oldu!

Next Post
12732755

e-Duruşma sistemi nasıl işliyor? Faydaları neler?

Related Posts