Akıllı klavye olan Gboard ayarları nasıl yapılır?

Kullananların akıllarında uyanan ilk sual, Gboard ne demek olabilir. Gboard nedir sorusu şu şekilde cevaplanabilir. Bu uygulamanın aslolan adı Google Board’dır. Google Board’ı Türkçeye çevirdiğimizde ise Google klavye sonucuna ulaşırız!

Gboard Nedir ve Iyi mi Kullanılır?

Gboard’un ne olduğu sorusunu detaylı bir halde cevaplandırdıktan sonrasında, en oldukça dört gözle beklenen öteki soruya geçebiliriz, iyi mi kullanılır?

Gboard, Google’ın sunmuş olduğu gelişmiş bir klavyedir. Mesajlaşma esnasında klavyenin kenarında çıkan ‘’G’’ işareti ile Google’a bağlanabilir, merak ettiğiniz şeyleri bildiri sekmesinden çıkmadan Google vesilesiyle öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bildiri sekmesinden çıkmadan tarayıcıdaki bağlantıları bildiri kanalıyla karşınızdaki kişiye iletmenize de destek verir. Gboard klavye, ilk olarak iOS’a bağlı cihazlarda etkinleştirildi. Kısa sürede Android’e de gelmiş bulunmaktadır. Google Play Store’a girerek telefonunuz için Gboard etkinleştirme yapabilmeniz mümkün.

Gboard Klavye Ne İşe Yarar?

Google’ın klavye uygulaması Gboard, birçok işleviyle karşınıza çıkıyor. Bu işlevlerle mobil ekranında klavye kullanımı daha ergonomik ve kullanışlı. Google arama ve Google tercüme uygulamaları, Gboard’a entegre edilir. Gboard ile söyleşi esnasında çeviriye ya da Google aramaya tek tıkla ulaşmanız mümkün. Üstelik Gboard üstünden yaptığınız arama ve neticelerini linklendirerek karşınızdaki kişiyle kolayca paylaşabilirsiniz. Google vesilesiyle telefonunuzda olmayan birçok emoji yada gif’e tek tıkla ulaşabilir, bu tarz şeyleri mesajlaştığınız kişiyle paylaşabilir ve söyleşi esnasında daha çok eğlenebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, 900’den fazla dili destek sunar. Ek olarak kayarak yazma özelliği, sesli dikte ve akıllı öngörü benzer biçimde oldukça sayıda özelliği içinde barındırır. Telefonunuzda etkinleştirme yapmak da oldukça rahat; eğer Android aleti kullanıyorsanız Google Play Store’dan, iOS’a bağlı bir aygıt kullanıyorsanız App Store’dan indirebilirsiniz.

Gboard Ayarları Iyi mi Yapılır?

Gboard ayarları, iOS’da değişik, Android’de değişik olarak ayarlanabilir. Her ikisinde de oldukça kolaydır.

iOS kullananlar için Gboard ayarları şu şekilde olur:

-App Store’dan Gboard’ı indirin.
-iPhone yada iPad ile Gboard uygulamasını açın.
-Klavye ayarları ibaresine dokunun.
-Gboard için istediğiniz düzenlemeleri bu alandan yapabilirsiniz.

Android kullananlar için Gboard ayarları:

-Google Play Store’dan Gboard’ı indirin.
-Android telefon yada tablette metin kullanabileceğiniz herhangi bir alanı/ uygulamayı açın.
-Metin girişi yapılacak alana dokunun böylece klavye karşınıza çıkacaktır.
-Karşınıza çıkmış olan klavyenin sol üstte bulunan sağ ok ibaresine dokunun.
-Daha çok ibaresine ve sonrasında Ayarlar’a dokunun.
-Gboard için istediğiniz düzenlemeleri bu alandan yapabilirsiniz.

Gboard Durduruldu Hatası Verdiğinde Ne Yapmalısınız?

Gboard durdu yada Gboard durduruldu hatası, uygulama kullananların sık sık karşılaşmış olduğu bir sorundur. Bu problemle karşı karşıya kaldıysanız endişelenmenize gerek yok bundan dolayı oldukça rahat bir halde Gboard’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. İlk olarak telefonunuzda bulunan Ayarlar kısmına tıklayın. Bunun sonrasında birazcık aşağı indiğinizde Uygulamalarım eklentisi bulunduğunu görmüş olacaksınız. Bu eklentiye girip, Gboard uygulamasını bulun ve tıklayın. Gboard uygulamasını açtıktan sonrasında ekranda “durmaya zorla” yazan bir tuş çıkacaktır. Oraya tıklayın ve telefonunuzu tekrardan başlatın. Bu adımları takip etmeniz halinde Gboard eskisi benzer biçimde çalışmaya devam edecektir. Eğer bu aşamalardan sonrasında da çalışmazsa, uygulamayı kaldırıp yine yüklemeyi deneyin. Gboard durduruldu problemi birçok kullanıcının karşılaşmış olduğu bir sorundur. Google’dan yeni bir güncelleme ile bu probleminin kaldırılması bekleniliyor.

Gboard Google’a Hangi Bilgilerimi Gönderebilir?

Değişen teknolojinin gelişmesiyle birlikte en oldukça kaygı ettiğimiz şey güvenlik mevzusu oldu. Akıllı telefonlar ve akıllı yazılımlar leb demeden leblebiyi anlayan sistemler haline ulaştıktan sonra bilgilerimizin başka birileriyle paylaşılıp paylaşılmadığı mevzusunda tedirgin olmaya başladık. Gboard, kısaca Google, bu durumun yaşanmayacağı mevzusunda bilgiler yayınladı. Bu detayları ikimiz de sizler için derledik.

Gboard’ın Google’a Gönderilmiş olduğu Bilgiler

-Gboard üstünden yaptığınız aramalar, arama neticelerini karşınıza çıkarmak için Google’a gönderilir. Gboard’ın arama butonu Google ile iş koşturmacasındadır.
-Gboard ile ilgili oluşabilecek sorunları idrak etmek ve uygulamanın en fazla hangi hususi durumunu kullandığınızı idrak etmek buna nazaran güncelleme yapmak için kullanım istatistiğini Google’a gönderir.
-Google’ın konuşarak bildiri gönderme hususi durumunu kullanmanız halinde, tercüme gerektirdiği için Google çeviriye yönlendirilmesi sonucu Gboard, Google’a sesinizi ve çıkan kelimeleri göndermiş olur.

Gboard’ın Google’a göndermediği Bilgiler

-Gboard, aramalarınızın haricinde yaptığınız hiçbir şeyi Google ile paylaşmaz. Doğrusu arkadaşlarınızla sohbetiniz, şifreleriniz ve benzeri tüm bilgileriniz Google’a gönderilmez.
-Gboard’a kaydettiğiniz kelimeler Google’a gönderilmez. Kaydettiğiniz kelimeleri istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Gboard Kelime Kaydetme Nedir?

Gboard, yazım ve arama mevzusunda destek olmak için arattığınız kelimeleri sistemine kaydeder. En oldukça hangi kelimeyi, mevzuları arattığınızı bilmek size kolaylık sağlaması açısından önemlidir. Bu kelimeler yalnızca cihazınıza kaydedilir ve Google ile paylaşılmaz. Bu kelimeleri istediğiniz süre cihazınızdan silebilirsiniz. Gboard’ın kaydettiği kelimeleri cihazınızdan silmek için;

-Android telefonunuzda yada tabletinizde metin yazabileceğiniz herhangi bir uygulama açın.
-Metin girebileceğiniz alana dokunun bu sayede klavye karşınıza gelecektir.
-Klavyenin sol üst köşesinde bulunan Özellikler menüsünü açın.
-Özellikler menüsünde çıkan üç nokta şeklindeki “Öteki”e tıkladıktan sonrasında Ayarlar karşınıza çıkacaktır.
-Ayarlar’da bulunan Lügat eklentisine dokunun. Sözlükte kaydedilen kelimelerinizi görmüş olacaksınız.
-”Öğrenilen kelimeleri sil” eklentisine tıklamanız halinde cihazınıza kaydedilmiş tüm kelimeleri silebilirsiniz.
-Bu işlemden sonrasında Gboard, arattığınız kelimeleri kaydetmeye devam edecektir fakat istediğiniz süre bu kayıtları cihazınızdan silebilirsiniz.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Bukalemun gibi telefon: Oppo Reno5 Pro Plus tanıtıldı! İşte fiyatı ve özellikleri

Next Post
12761612 700x400.png

AirPods ailesi büyüyor: Apple AirPods Max Sport’u üretebilir!

Related Posts