Alibaba’nın yüz tanıma sisteminde ‘Uygur Türklerini tanımlayan kod’ iddiası

Avatar of admin@teknodate.com
12713474

ABD’li video gözlem denetimi ve analizi şirketi IPVM, Alibaba’nın geliştirdiği bulut veri sistemi Cloud Shield’ın bilhassa Uygur Türklerini etnik azınlık olarak tanımlamak suretiyle kod geliştirdiğini öne sürdü.

İddiaya bakılırsa, Cloud Shield’da görüntüleri kategorilere ayırmak için meydana getirilen sınıflandırma kodlarında “gözlük”, “maske” ve “cinsiyet” benzer biçimde sınıflandırmalar yapılırken bilhassa Uygurları tanımlayan bir kod yer aldı.

UYGUR TÜRKLERİ YÜZLERİNDEN TESPİT EDİLİYOR İDDİASI

Cloud Shield’a entegre herhangi bir canlı gösterim platformunda Uygur Türkleri video yayınladığında sistem görüntüdeki yüzün Uygur Türklerine ilişik bulunduğunu saptayarak şirket yetkililerine ilgili görüntünün gözden geçirilmesi yada sistemden kaldırılması için uyarı gönderiyor.

IPVM daha ilkin Çinli Huawei ve suni zeka tabanlı yüz ve görüntü tanımlama şirketi Megvii’nin de “Uygur alarmı” şeklinde yüz tanıma sistemlerinde Uygur Türklerini hedef alan kodlar bulunduğunu iddia etmişti.

Öte taraftan, kasım ayında Çinli elektronik seyretme ekipmanları üreticisi Zhejiang (Cıciang) Dahua teknoloji şirketinin, yüz tanıma teknolojisini destekleyen suni zeka yazılımında Uygur Türklerini hedef alan etnik tanımlayıcı bir kod bulunmuş olduğu öne sürülmüştü.

Cıciang Dahua, ABD hükümetinin Uygurlara yönelik kitlesel takip uygulamaları ve hak ihlallerinde görevi olduğu sebebi öne sürülerek 20 Temmuz’da yaptırım uygulama sonucu almış olduğu suni zeka ve seyretme teknolojisi alanında etkinlik yürüten 11 Çin şirketi içinde yer almıştı.

SİNCAN UYGUR ÖZERK BÖLGESİ’NDEKİ TARTIŞMALI KAMPLAR

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller internasyonal kamuoyu tarafınca eleştiriliyor.

Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı sadece internasyonal kamuoyunun “tekrardan eğitim kampları” diye tanımladığı yerlerde, BM verilerine bakılırsa minimum 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası haricinde tutuluyor. Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz mevzusu kişilerden ne kadarının toplumsal hayata döndüğüne ilişkin informasyon vermiyor.

BM ve öteki internasyonal örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın azca sayıda yabancı dış ilişkiler uzmanı ve basın mensubu tarafınca kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin direkt informasyon almak amacıyla bölgede serbestçe araştırma yapma talebini ise geri çeviriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12536543

Sony açıkladı: Cyberpunk 2077 PlayStation Store’dan kaldırıldı!

Next Post
12713384

iOS 14 kullanım oranı şaşırttı

Related Posts