Android telefona nasıl format atılır? – Samsung ve LG telefonlara format atma – Akıllı telefona format nasıl atılır?

Avatar of mrcatak@tekno.bursalisozluk.com
12718478

Çoğu zaman bilgisayarlar için kullanılan format atma şekilleri artık günümüz bilgisayarları olan akıllı telefonlar için de kullanılıyor. Oldukça yoğun kullanımdan dolayı yavaşlayan, fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremeyen telefonlar zaman içinde yavaşlar ve bunun önüne geçmek için meydana getirilen işlemlerin başlangıcında format atmak gelir. Android işletim sistemine haiz cihazlar için android format atma şekilleri birkaç tanedir ve uygulaması oldukça basittir. Herhangi bir yardım almadan kolayca telefonunuza format atabilir yenilenen haliyle kolaylıkla telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Android Format Atma Uygulaması Niçin Yapılır?

Teknolojik aletlerde yaşanmış olan sorunların çözülmesi ve cihazın hızlanarak rahat emek harcaması için format isminde olan bir sıfırlama işlemi uygulanır. Bazı telefonlara bulaşan virüsler de format atılmasını lüzumlu kılar. Bilhassa android işletim sistemine haiz telefonlar virüslere maruz kalır ve buna bağlı olarak telefon yavaşlar. Bu yavaşlamanın önüne geçilmesi ve kullanım rahatlığının artırılması için android format işlemine başvurulur.

Android Cihazlara Format Atma İşleminden Ilkin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Android cihazınız, format işleminden sonrasında ilk aldığınız hali benzer biçimde olur ve telefonunuzdaki tüm bilgiler silinir. Bu yüzden Android format iyi mi atılır sorusunun yanıtını öğrenerek işlem hayata geçirmeye başlamadan ilkin belli mevzulara dikkat etmeniz gerekir.

1) Verilerinizi Yedekleyin

Format atma işleminden sonrasında hiçbir dosya telefonunuzda mevcut olmayacak. Bunu bilerek hareket etmeli ve tüm verilerinizi yedeklemelisiniz. Bellek kartı kullanıyorsanız format işleminden ilkin kesinlikle onu çıkarmalısınız. Peşinden telefonunuzdaki görselleri ve bilimum dosyalarınızı bir ara kablo yardımıyla bilgisayarınıza aktarmalısınız..

2) Telefon Rehberinizin Yedeğini Alın

Telefon hafızasına kayıtlı numaraları sim kartına aktarmanız yada başka bir yere yedeklemeniz önemlidir. Format atma işleminden ilkin sim kartınızı çıkartmalısınız. Değişik yazılımlarla çalışan yada yurt dışından getirilen telefonlarda, format işleminden sonrasında telefonun hattı tanımaması benzer biçimde bir sorunla karşılaşılabilir. Bu durumla karşılaşılmaması için android format atma işleminden ilkin operatör servisiniz ile iletişime geçip bu olasılığı teyit ettirmelisiniz.

Bu detaylara dikkat etmediğiniz takdirde android format sonrası veri kurtarma işlemi için belli uygulamalar indirip verilerinizi kurtarmaya çalışmanız gerekir. Tüm verilerinizin kurtarılma ihtimali kati değildir ve oldukça çok vakit harcamanız harcamanız gerekir.

Android Cihazlara Format Iyi mi Atılır?

Android işletim sistemini birçok marka kullanır. Format atma işlemi ise markalar içinde farklılıklar gösterir. Genel olarak malum birkaç android format atma yöntemi ise şöyledir;

Telefonunuzun ayarlar kısmından gizlilik ayarları bölümünü seçmelisiniz. Peşinden karşınıza çıkan ‘yapınak ayarlarını sıfırla’ seçeneğini kullanarak telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz. Bu yöntem değişik telefonlarda değişik isimlerle karşınıza çıkabilir. Bazı android telefonlarda ayarlar bölümünden kişiselleştirme kısmını seçmeniz arkasından da ‘yedekleme yada sıfırlama’ kısmına girmeniz gerekir. Son olarak olarak ‘yapınak ayalarını sıfırla’ seçeneğini seçerek telefonunuza format atmış olmuş olursunuz.

Hard format için telefonunuzu kapatıp 15 saniye kadar beklemelisiniz. Peşinden güç ve ana ekran tuşu ile beraber ses açma tuşlarına aynı anda 25 saniyeye yakın bir süre basmalısınız. Yeteri kadar bekledikten sonrasında karşınıza recovery ekranı gelecek. Bu ekranda yer edinen ‘Wipe Data Factory’ seçeneğine ses açma tuşları ile gelmiş olarak güç tuşu yardımıyla bu seçeneği seçmelisiniz. Seçikten sonrasında gene aynı yöntemi kullanarak ‘Wipe Cache Partition’ seçeneğini ve hemen sonra ‘Reboot System Now’ kısmını seçerek format atma işlemini tamamlamış olmuş olursunuz. Son olarak telefonunuzu tekrardan başlatın ve telefonunuzu kullanmaya başlayın.

Android telefonlara format atılma işleminde çoğunlukla tercih edilen yöntemlerden biri de android format kodu yöntemidir. Oldukça kolay olan bu yöntemde tek yapmanız ihtiyaç duyulan: Telefonunuzun arama kısmına gelmek ve ‘27673855#’ yazarak arama tuşuna basmak.

LG Marka Telefona Format Iyi mi Atılır?

Ilkin akıllı telefonunuzu kapalı konuma getirin arkasından ses kısma tuşuna ve cihazınızı açıp kapatmanızı elde eden power tuşuna aynı anda ortalama 10 saniye basın. LG logosunu gördükten sonrasında parmağınızı power tuşundan çekin, 2 saniye kadar ses tuşuna basmaya devam edin ve derhal arkasından parmağınızı çekerek power tuşuna yine basın. Bu işlemi yaptıktan sonrasında karşınıza bir ekran çıkacak. Bu ekranda ses tuşları ile hareket edip power tuşu ile seçim yapabilirsiniz. Ekranda yer edinen ‘Wipe Data/Factory Reset’ kısmına basın ve ‘Yes’ seçeneği ile onaylayın. Böylece telefonunuz sıfırlanır ve LG telefonunuza format atmış olmuş olursunuz.

Samsung Marka Telefona Iyi mi Format Atılır?

Samsung akıllı telefonlarında birden fazla sürüm kullanıldığı için format atma şekilleri de birbirinden farklıdır. Android 6.0 sürümünden sonraki sürümler için sırasıyla uygulamalar, ayarlar, genel yönetim, sıfırla, yapınak verilerini sıfırla, tümünü sil adımları takip edilir. Bu adımları uyguladıktan sonrasında bir kurtarma ekranı gelir. Ses tuşları ile yönlendirerek “Wipe Data/ Factory Reset ” seçilir. Peşinden açma kapama düğmesine basılır ve gelen ekranda evet seçeneği seçilir. Tekrardan açma kapama düğmesine basılır ve telefonu açmak için tekrardan aynı düğmeye basılarak telefona format atma işlemi gerçekleşir. Andorid 6.0’dan önceki sürümler için ise yalnızca ilk aşama gerçekleştirilerek tümünü sil adımına gelindiğinde aygıt sıfırlanır.

Android Format Sonrası Veri Kurtarma

Yedeklemeyi unuttuğunuz verilerinizi format işleminden sonrasında kurtarmak için bilgisayarınıza Tipard Android Data Recovery uygulamasının tecrübe etme sürümünü indirebilirsiniz. Peşinden telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve çıkan ekranda cihazınız için ihtiyacınız olan formatı seçin. Seçtikten sonrasında program tarafınca kurtarılan verilerin detaylarını görebilirsiniz. Tüm Android verilerinizi kurtarmak için ‘Kurtar’ düğmesini basarak verilerinize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12312517

Google Android Things’i kapatıyor! Tarih belli oldu

Next Post
12717740

LG Rollable tekrar gündemde: Fiyatı dudak uçuklattı!

Related Posts