Apple Corellium davasında haksız bulundu

Avatar of admin@teknodate.com
Apple Corellium Davasinda Haksiz Bulundu.jpg
Apple Corellium Davasinda Haksiz Bulundu.jpg

Apple’ın güvenlik testi için iOS’in sanallaştırılmış bir sürümünü sunan bir güvenlik şirketi olan Corellium’a açmış olduğu davadan erken netice çıktı. Apple Corellium davasını yitirdi. Özet karar için bir önergeye kabul eden yargıç, Corellium’un Apple kodu kullanımının adil kullanım oluşturduğunu tespit ederek Apple’ın Corellium’un yazılımı üstündeki telif hakkı ihlali iddiasını reddetti.

Yargıç, ayrı bir Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) suçlamasıyla ilgili sonucu erteledi. Yargıç, Corellium’un aracındaki ek özelliklerin adil kullanım durumunu, bilhassa de çekirdeği değişiklik yapma yada süreçleri gözlemleyip durdurma becerisini güçlendirdiğini buldu.

YARGIÇ BALTALAMIYOR DEDİ

Yargıç, sonucunda “Corellium iOS’ta birkaç değişim yapıyor ve dönüştürücü bir amaca hizmet eden bir ürün yaratmak için kendi kodunu dahil ediyor. Dolayısıyla, Corellium’un kâr motivasyonu, bilhassa ürünün kamu yararını göz önünde bulundurulduğunda, adil kullanım savunmasını baltalamıyor.” ifadesini kullandı.

En önemlisi, mahkeme Apple’ın tüm davalarını reddetmedi. Apple, Corellium’un öteki önlemlerin yanı sıra kimlik doğrulama sunucusunu ve güvenli önyükleme zincirini atlattığını ve DMCA’nın kopya koruma önlemlerini atlatma yasağını ihlal ettiğini iddia etti. Corellium ek olarak, DMCA suçlamalarına karşı bir adil kullanım savunması oluşturdu. Sadece yargıç, tam bir duruşmadan ilkin DMCA iddialarını reddetmek için yeterince ikna edici bulmadı.

Apple, Corellium aleyhindeki davasına Ağustos 2019’da telif hakkı sebebi öne sürülerek başladı ve sonraki ocak ayında davaya DMCA ihlalleri iddiasını ekledi. Dava süresince Apple, amacının iyi niyetli güvenlik araştırmalarını engellemek değil, Corellium’un Apple’ın kıymetli telif hakkıyla korunan eserlerini hukuka aykırı ticarileştirmesine son vermek olduğu mevzusunda ısrar etti. Gene de dava, iOS analizi için Corellium ürünlerine güvenen birçok güvenlik şirketi için kaygı verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Apple Katlanabilir Iphone Uzerindeki Calismalarina Hiz Verdi.jpg

Apple, katlanabilir iPhone üzerindeki çalışmalarına hız verdi

Next Post
Hdr10 Adaptive Samsung Qled Tv039ler 2021039de Geliyor.jpg

HDR10+ Adaptive Samsung QLED TV'ler 2021'de geliyor

Related Posts