ASMR videosu nedir? Ne anlama gelir?

Avatar of admin@teknodate.com
12769727 700x400.jpg
12769727 700×400.jpg

Açılımı Automonous Sensory Meridian Response (Otonom Duyusal Boylam Tepki) olan ASMR; son zamanlarda toplumsal medya paylaşımlarının ilgi çeken içeriklerini oluşturur. Beynin rahatlamasını elde eden seslerden oluşan ASMR videosu nedir, iyi mi ortaya çıkmıştır, hangi platformlarda paylaşılır benzer biçimde dört gözle beklenen soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

ASMR Videosu Nedir ve Iyi mi Ortaya Çıkmıştır?

Düşük frekansa haiz seslerle tetiklenen hissi ortaya çıkarmayı amaçlayan ASMR videolarında, ilgi çeken sesleri çıkarmak için değişik yöntemler kullanılır. Bu yöntemler içinde bir gazetenin sayfasını çevirme, bir fırça ile saçları tarama, bir kalemi kağıt üstünde hareket ettirme ve yiyecek yeme yer alır. Videoyu üreten kişinin yaratıcılığına bağlı olarak çeşitlilik gösteren ses kaynaklarının aslolan amacı düşük frekanslı sesler ile kişide değişik bir his oluşturmaktır. Birçok kişinin benzer sesleri duyduğunda fark etmiş olduğu sadece anlam veremediği ortak hisler 2000’li yılların başlangıcında web üstünde paylaşılmaya başlanmıştır. Günden güne popülerleşen bu paylaşımların sonucunda bilim adamları bu deneyime ASMR adını vermiştir.

ASMR Yayını İçeriklerini Neler Oluşturur?

Beyinsel orgazm olarak vasıflandırılan ASMR tesiri; değişik ortamlarda, durumlarda ve vakalarda kendini izah edebilir. Bu garip hissi birçok kişide ortaya çıkarmak amacıyla çekilen ASMR videoları çoğu zaman kamera karşısına geçen bir kişinin çıkardığı seslerden ibarettir. Bu sesler; fısıltı ve oldukca yavaş bir konuşmadan meydana gelebileceği benzer biçimde çeşitli nesneler kullanarak yaratılan ses serilerinden de oluşabilir.

ASMR Yayını İçin Kullanılan Yöntemler Nedir?

ASMR videoları YouTube üstünden incelendiğinde tercih edilen ortak yöntemler olduğu fark edilmiştir. Videolarda kullanılan bu yöntemler şunlardır:

Sessiz paket açılması: Karton paketlerin ya da plastik ambalajların açılımının yavaş ve acıklı bir halde gerçekleştiği ASMR video çeşitleridir. Videoyu çeken kişilerin oldukça yavaş hareket ettikleri bu videolar çoğu zaman parmak ve tırnak hareketleri üstünde yoğunlaşır.
Saç kesilmesi: Makas kullanarak kişinin saçını keserken ortaya çıkan düşük frekanslı sese odaklanan bu videolar en etkisi altına alan türler arasındadır. Makasın saçı keserken çıkardığı sesin yanı sıra saç fırçaları ve tarakları da ASMR videoları için tercih edilen araçlar arasındadır.
Tıklama sesleri: Kişinin tırnağını değişik türdeki cisimlere dokundurarak ya da sürterek meydana çıkardığı sesler üstüne yoğunlaşan bir yöntemdir. Plastik ya da karton kutuların üstüne meydana getirilen dokunmalar sonucunda çıkan seslerin yanı sıra cam vizyonun üstüne tırnak ile vurulması sonucu çıkan sesleri de ihtiva eder.
Sessiz konuşmak: Ustalaşmış rollerde karşınıza çıkan kişilerin kısık sesli ya da fısıltıyla konuşmalarını içeren video çeşitleridir. Hekim, hemşire ya da öğretmen rollerine giren kişilerin sessiz bir halde konuşmalarından meydana gelen bu videolar birçok takipçiye haizdir.
Spa ve masaj: Masörün kişinin teni üstünde yapmış olduğu dokunuşlardan meydana gelen seslerin videoya çekilmesiyle oluşan bir ASMR türüdür.
Uyku seansı: Kişinin rahat bir uyku çekmesi amacıyla oluşturulan bu videolar bireyi uykuya hazırlar. Uyku seansı için çekilen videoları çoğu zaman uykuya dalmakta problem yaşayan kişilerin uyumadan derhal ilkin dinlemeye başladıkları bilinir.
Mukbang: Yiyecek yerken çekilen bu video türünde asla konuşulmaz ve şahıs yiyecek yerken ortaya çıkan sesler ile izleyici baş başa kalır. Soslu ve çıtır kaplamalı gıdalar tercih edilerek çekimlerde daha oldukca ses çıkması sağlanır.
Poşet sesi: Poşete dokunulduğunda oluşan hışırtı sesinden faydalanarak oluşturulan bu video türünde çoğu zaman plastik ve karton poşetler tercih edilir. Yakın mikrofon kullanılarak çekilen bu videolar poşetin çıkardığı hışırtıdan meydana gelir.

ASMR Yayınının Sağlamış olduğu Faydalar Nedir?

Bu tür videolar izlendiğinde hissedilen duygular çoğu zaman iç gıdıklaması olarak anlatılır. Kişinin günlük hayatında karşılaşmış olduğu deneyimlerden değişik olan bu hissin bazı ilgi çekici yararları da vardır. Bu faydalar içinde ilk sırada yer edinen tesir, meditasyon etkisidir. Düşük frekanslı seslerle kişiye gönderilen uyaranlar yardımıyla beyin rahatlar ve stres azalır. Konsantrasyon enerjisini artıran ASMR yayını olduğu benzer biçimde uyku problemleri yaşayan kişiler için de hususi olarak hazırlanmış videolar çekilir. Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin uykuya dalmalarını kolaylaştıran bu videolar, uykuyu tetikleyen uyaranlara haizdir. Çoğu zaman eğlence amacıyla izlenen videolar olmasının yanı sıra bu benzer biçimde yararlarından dolayı çözüm amaçlı da tercih edilebilir.

ASMR Yiyecekleri ve Mukbang

ASMR çeşitleri içinde en oldukca ilgi çeken ve büyük bir takipçi kitlesine haiz olan yiyecek videoları çoğu zaman bir kişinin yiyecek yeme sürecinden meydana gelir. Sessiz bir ortamda tek başına yiyecek yiyen bir kişinin çıkardığı seslerin izleyicinin kulaklarında yankılanmasını amaçlayan bu videoların içeriğini leziz yemekler oluşturur.

Video çekimlerinde çoğu zaman ASMR yiyecekleri olarak sınıflandırılan gıdalar tercih edilir. Bu gıdaların ortak özellikleri; soslu ve çıtır kaplamalı olmalarıdır. Isırırken, çiğnerken ve yutarken daha çok ses çıkmasına sebep olan bu yiyecek özellikleri, seyirciler için oldukça keyiflidir. Tüm video süresince kişinin konuşmadan yavaş bir halde yiyecek yemesinin izlendiği bu videolar milyonlarca takipçiye haizdir. Yiyecek videolarının bu kadar oldukca izlenmesinin sebepleri içinde ise çağdaş yaşamda kişinin gittikçe yalnızlaşması yer alır. Yiyecek yerken kendini yalnız sezmek istemeyen insanların yiyeceklerini zevkle yemesini elde eden bu videoların bir öteki pozitif yanları ise yiyecek yeme yayıncılığı olarak adlandırılan bir sektörün doğmasına sebep olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12769715 700x400.jpg

Yapay Güneş 20 saniye çalıştı, dünya rekoru kırdı!

Next Post
12769577 700x400.jpg

Dolby atmos ne anlama gelir? Ne işe yarar?

Related Posts