Bakan Yardımcısı Sayan: Youtube’un yaklaşımı diğer sosyal medya şirketlerine örnek olmalı

Avatar of admin@teknodate.com
12737231

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, geçen hafta Youtube’un yasal merciler nezdinde Türkiye’de temsilci atayacağına dair duyuruda bulunduğunu anımsatarak, “Bu yaklaşımın öteki toplumsal medya şirketlerine de örnek olmasını diliyor ve tıpkı ABD ve Avrupa’da olduğu benzer biçimde bulundukları ülkelerin yasalarına uyum göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafınca “Siber Güvenlik Haftası” kapsamında düzenlenen Siber Güvenlik Zirvesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başladı.

Sayan, burada yapmış olduğu konuşmada, güvenliğin artık yalnızca gerçek dünyayla ilişkili değil, siber dünyada da kaçınılmaz bir gereklilik bulunduğunu belirterek, güvenlikten bahsedebilmek için bilişim altyapılarının da siber saldırılara karşı korunması icap ettiğini söylemiş oldu.

Ulusal Siber Vakalara Müdahale Merkezi’ndeki (USOM) çalışmalarla siber güvenlik için 7/24 emek harcama gayreti içinde olduklarını vurgulayan Sayan, “Siber güvenlik ekosisteminin Türkiye’de gelişimi için önümüzdeki dönemde gündemimizde olacak en mühim iki unsur, yerli ve ulusal siber güvenlik çözümleri ile yetişmiş siber güvenlik insan deposudur.” diye konuştu.

Sayan, USOM bünyesinde yürütülen çalışmalarla AVCI, AZAD, KASIRGA, ATMACA, SINKHOLE ve KULE benzer biçimde birçok yerli ve ulusal çözümü hayata geçirdiklerine dikkati çekerek, şu detayları verdi:

“KASIRGA ve ATMACA sistemlerimizle son 6 ayda 53 binden fazla zafiyet tespit eden bir yapı oluşturduk. Bu sistemlerimiz yeni geliştirilen modülleriyle haftada 1 milyondan fazla ‘.tr’ uzantılı web sayfasını tarayıp, zafiyet tespiti yapabiliyor. SINKHOLE altyapısıyla 80 binin üstünde zararı dokunan bağlantıyı engelleyip, yılda 158 milyar zararı dokunan isteği durduran ve tehdit istihbaratı üreten bir kapasite teşkil etmiş durumdayız.”

“SİBER GÜVENLİK ENDEKSİNDE DÜNYADA 20’NCİ SIRAYA YÜKSELDİK”

Türkiye’nin siber güvenliği için çalışan takımlar olarak tüm imkanları ulusal altyapılarda kullandıklarını vurgulayan Sayan, yürüttükleri çalışmalarla ülkenin Internasyonal Telekomünikasyon Birliği tarafınca açıklanan GCI siber güvenlik endeksinde dünyada 43’üncü bayağı 20’nci sıraya, Avrupa’da da 11’inci sıraya yükseldiğini bildirdi.

Sayan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde siber tehdit vektörlerinde artış meydana geldiğine işaret ederek, “USOM ekiplerimiz bu süreçte 200’den fazla düzmece konuşma uygulaması, 17 binden fazla zafiyet ve 1000’e yakın komuta denetim merkezi tespit etti ve bunlar engellendi.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık ile Informasyon Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafınca siber güvenlik alanında insan kaynağını geliştirme amacıyla yürütülen çalışmalara da değinen Sayan, “2020-2023 yıllarını kapsayan Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Fiil Planı’mızın yayınlanmasıyla artık önümüzdeki dönemde bu emekleri fazlaca daha öteye götürmenin azmi ve kararlılığı içindeyiz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“YOUTUBE’UN YAKLAŞIMI DİĞERLERİNE ÖRNEK OLMALI”

Sayan, geçen hafta toplumsal ağ sağlayıcılarından Youtube’un yasal merciler nezdinde muhatap olmak suretiyle Türkiye’de temsilci atayacağına dair duyuruda bulunduğunu anımsatarak, “Bu yaklaşımın öteki toplumsal medya şirketlerine de örnek olmasını diliyor ve tıpkı ABD ve Avrupa’da olduğu benzer biçimde bulundukları ülkelerin yasalarına uyum göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

Vatandaşların internetini güvenli bir halde kullanmasına yönelik faaliyetlere de devam ettiklerini belirten Sayan, geçen hafta BTK tarafınca dijital okur yazarlık kitabının yayımlandığını beyan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12736868

Samsung ve Oppo Türkiye’ye akıllı telefon üretmeye geliyor!

Next Post
12737300

Hologram ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?

Related Posts