CPU işlemcisi ne anlama gelir ve fonksiyonları nelerdir?

Avatar of admin@teknodate.com
12735305

CPU işlemcisi dediğimiz sistem bilgisayarların en mühim organı niteliğindedir. CPU sistemin Türkçe karşılığı, “Merkezi İşlem Birimi” olarak bilinir. Aletin özelliklerini belirleyen işlemleri, elektronik araçlar kanalıyla sinyaller gönderir ve bu özelliklerin hayata geçmesini sağlar. Kullanılan elektronik aygıt kolay ve hepimiz tarafınca bilinir bir yönteme haiz olsa da fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için bir işlemciye gerekseme duyar. Aygıt içinde bulunan işlemci kanalıyla aritmetik işlemleri elektrik frekanslarına kolayca çevirir ve bilgisayarların işlevinin harekete geçmesini sağlar. CPU nedir sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

CPU Iyi mi Çalışır? CPU (İşlemci) Fonksiyonu Nedir?

Tüm dijital ve elektronik cihazlarda kullanılan CPU’nun temel görevi, bilgisayarların ünitesi arasındaki data trafiğini denetim altına almak ve haiz olduğu kodları ile işlevini yerine getirmesini sağlamaktır. Bu emek verme yöntemi büyük oranla transistörler tarafınca sağlanır. Transistör dediğimiz öge, başka bir ifadeyle birbirinden değişik iletkenlerden oluşur. Elektrik akışı elde eden bir dönem sistemidir. Aritmetik değerler tarafınca belirlenen komutları bulunur ve transistörler tarafınca öteki devrelere de ulaştırılır. Tüm bilgisayarlarda 0 ve 1 olarak iki değişik komut bulunur. Tüm fonksiyonlar iç mekanizmasında, buna bağlı kombinasyonları barındırır. İçerisinde bulunan devrenin eğer ki elektrik sinyali var ise 1, bu sinyal bulunmuyorsa 0 olarak anlatılır. CPU’lar da bu yöntemi kullanarak birden fazla komutlar oluşturur. Her parçanın, her rakamın ve rengin birbirinden değişik komutu bulunur. Buna bağlı olarak, bu komutların hepsinin bilgisayar içinde haiz olduğu alan “bit” olarak adlandırılır. Tam olarak derhal her insanın hayatında bir kere duyduğu yada okumuş olduğu mb, kb, tb ve gb şeklinde kavramlar işlemcilerin bu komutları saklamış olduğu alanı belirtir. Günlük yaşantıda kolay ve bayağı bir halde kullanılan bu sistem aslına bakarsak kendi belleğinde fazlaca aşamalı olarak gerçekleşir. Sizler de bunu merak ediyor ve CPU nedir ne işe yarar diye öğrenme ihtiyacı duyuyorsanız, işte size CPU’ya dair tüm bilgiler!

CPU Çeşitleri Nedir?

Daha eski dönemlerde işlemci dediğimiz bu sistem anakartın üstüne durağan(durgun) bir halde üretilirdi. Buna bağlı olarak anakart ve işlemci bozulmuş olduğu süre parçalarını ayrı olarak iyileştirmek yada ölçmek mümkün olmazdı. Hem de bu işlemciyi sıfır bir işlemci ile değişiklik yapmak de teknik açıdan zor olurdu. Bu sebeple bu yöntemi daha fazlaca kolaylaştırmak adına, CPU sistemlerin anakarta takıp çıkarılmasına yarayan işlemci yuvaları oluşturuldu. Bu işlemci türleri kullanıma bağlı olarak iki değişik gruba ayrılır. CPU kullanımı nedir? İşlemci sisteminin kullanım alanına bakılırsa çeşitlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

1. Soket İşlemciler

2. Slot İşlemciler

  • Soket işlemci türü, kare bir görünüme haizdir. Üst kısmında modeli ve ürüne ilişik marka bilgisi bulunur. Alt kısmında ise işlemcinin türüne bakılırsa kontakt noktası ve pin kodları bulunur. Bu tür sistemde anakart, pin ve işlemci sistemleri etkili şekilde çalışabilmesi için kodları işlemciye uyum sağlamalıdır.
  • Slot işlemci türü ise, anakartın üst yüzeyine dik olacak şekilde sabitlenir. Dikdörtgen bir görünüme haizdir. Bu işlemcilerin modülleri de kartın üstünde yer alır. Slot işlemcilerin haricinde korunmasını elde eden bir kılıfı bulunur. Bu kılıfın yan tarafına işlemcide oluşabilecek fazla ısınmayı önleyen bir soğutucu sistem takılır. Sadece artık bu tür işlemcilerin kullanım alanı günümüzde yok denecek kadar azca. Bu sebeple de tüm elektronik cihazlar da soket işlemci türü kullanılır.

CPU Hızı Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

Her işlemcinin cihazın emek verme gücüne tesir eden bir frekansı bulunur. Peki CPU frekansı nedir? Bu yazımızı inceleyerek detaylara ulaşabilirsiniz.

Frekans dediğimiz şey, çekirdeğin emek verme hızıdır. İşlemci çekirdeklerinin komutları ne derecede süratli işleyebileceğini gösterir. Frekans düşük bile olsa çekirdek sayısı yüksek ise elde edilmiş data dağıtılarak daha süratli işlenebilir. Bununla beraber işlemci hızını ölçmenin birkaç yolu vardır. Saat hızı yada frekans olarak adlandırılır. Genel anlamda yüksek bir saat hızı daha süratli çalışan bir işlemci anlamına gelir. Buna bağlı olarak saat hızı CPU’nun yürüttüğü saniye başına döngü sayısını GHz (gigahertz) türünden ölçer. Her döngü başına işlemcide oluşan binlerce transistör açılır ve kapanır. Bazı durumlarda tek bir saat döngüsü esnasında birden fazla komut tamamlanır. Genel anlamda karşılaşılan öteki bir durum ise bir komut birden fazlaca saat döngüsünde yer alır. CPU frekansı işlemcinin performansı açısından oldukça önemlidir. Video oluşturma, düzenleme yada yayınlama şeklinde işlemler fazlaca çekirdekli performans gerektirir. Buna bağlı olarak birçok video oyunları en yüksek saat hızı içeren işlemcilerde tesirini gösterir. Günümüzde kullanılan bu sistem işlemcinin kapasitesini ve kullanılan çekirdek sayısını belirtir; arkasından CPU saat hızını ideal ölçüye yükseltir.

CPU Ölçer Nedir? CPU Ölçer Aracı Iyi mi Kullanılır?

Windows Vista sürümü ile gelen sadece Windows’tan ayrı olarak birden fazla çeşidi olan işlemcinin hızını, işlevini ve sıcaklığını ölçen destek bir yazılım sistemidir.

Peki bu CPU ölçer nedir, neyi ölçüyor? Kullanılan bilgisayara bakılırsa farklılıkları olmakla beraber meydana getirilen işlemlere bakılırsa de değişen bir ölçüm aracıdır. CPU ölçer, işlemci kullanım durumu, anlık ram kullanım durumu ve işlemci yüklenme durumunu göstermek için kullanılan bir araçtır. Windows işletim sistemine haiz bilgisayarlarda, ekranda sağa tıklayıp CPU ölçer bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12734699

Twitter Spaces: Twitter sesli sohbet için yeni alan oluşturuyor!

Next Post
12735500

Galaxy Note 20 Ultra’yı geçti: iPhone 12 ekim ayının en çok satan 5G akıllı telefonu oldu!

Related Posts