Discord ne demektir? Discord kullanımı nasıldır?

Çevrimiçi oyun oynarken bir çok oyunun kendi içinde söyleşi kısmı bulunmaktır. Buna karşın bazı oyuncular bu konuşma hususi durumunu pek kafi bulmuyor. Bazı yazılımcılar bu ihtiyaca yönelik çeşitli platformlar geliştirmişlerdir. Geliştirilen platformlar içinde, meydana getirilen araştırmalarda en oldukca sevilen ve sık tercih edilen platform Discord olarak belirlenmiştir. Bu platform oyun içinde söyleşi etmekten daha kaliteli bir kontakt olanağı sunmuş olduğu için oyuncular tarafınca son aşama sık tercih edilir. Siz de Discord indirme seçeneklerine kolayca kavuşabilirsiniz. Sizler için bu yazımızda Discord iyi mi kullanılır sorusunun cevaplarını derledik.

Discord Nedir ve Iyi mi Özellikler Taşır?

Oyuncular içinde oldukca popüler olan bir program olan Discord nedir? Video oyunu oynayan kişiler için üretilen yazılı ve sesli bir kontakt platformu olan uygulama, günümüzde pek oldukca gruba hitap eder. 21 Temmuz 2019 tarihinde meydana getirilen çalışmalarda 250 milyondan fazla kullanıcıya hizmet verdiği açıklanmıştır. Pek oldukca işletim sistemine haiz bilgisayarda kullanıma uygundur. Bu seçenekler şöyledir:

  • Windows
  • macOS
  • Linux
  • iOS
  • Android
  • Web tarayıcısı

Discord üstünde sunucular oluşturarak yeni metin ya da ses kanalları açabilirsiniz. Bu özellik yardımıyla pek oldukca üyesi bulunan sunucular üstünde insanoğlu değişik kanallarda konuşabilmektedir. Bu yüzden de tek bir kanalda olacak yoğunluk azalmış olur.

Discord’un en oldukca malum düz versiyonu haricinde; “Canary”, “Public Kontrol Build” ve “Development Version” isimlerinde üç tane gizli saklı sürümü de vardır. Public Kontrol Build versiyonu ve Stabil versiyonun logoları birbirinin aynısıdır. Canary sürümünde logo sarı baz üstünde Discord logosu vardır. Development Version sürümünde ise siyah baz üstünde plan kağıdı deseninde Discord logosu vardır.

Public Kontrol Build ve Canary sürümlerinde düz versiyondan oldukca ileride bir versiyon numarasını bulabilirsiniz. Development Version’da daha da ileri bir versiyona haiz olabilirsiniz. Bu sürümde buna ek olarak sunucu davetlerine benzer görüntüye haiz “Build ID” adlı bağlantıları kullanabilirsiniz. Bu bağlantılar vasıtası ile uygulama içinde değişik sürümleri deneyimleyebilirsiniz. Bu tarz şeyleri deneyimlemek için tek yapmanız ihtiyaç duyulan şey uygulamayı indirdikten sonrasında Discord giriş butonundan giriş yapmanızdır.

Discord Programının Tarihçesi

League of Legends ya da Final Fantasy XIV oyunlarının içinde sesli kontakt zorunludur. TeamSpeak ve Skype benzer biçimde uygulamalar bulunsa da oyun esnasında oldukca fazla yararı yoktur. Bunu farkına varmış olan Jason Citron, daha kolay kullanımı olan ve oldukca daha çağıl bir platform tasarlamaya başladı. 2015 yılının Mayıs ayında ilk kez kullanıcılara sunuldu. Reklamı en oldukca Reddit platformunda yapılmış oldu. Bu platform en oldukca Twitch yayıncıları içinde ve mahalli ağ (LAN) oyuncuları içinde popülerliğini sürdürür. Meydana getirilen son açıklamalarda belirtildiği suretiyle Discord programı bir tek oyuncular için üretilmemiştir. Çarpıcı sözleri; “Konuşma ve zaman geçirme ortamınız” olan bu platform, her tarzdan gruplara uygun şekilde geliştirilmeye devam edecektir.

Discord Sunucusu Iyi mi Kullanılır?

  • Adım: Arama motorunuza Discord uygulamasını indir yazarak platformu edinin. Android, iPhone, iPad, Windows, macOs benzer biçimde neredeyse tüm yazılıma haiz cihazlarda kullanılabileceğini belirtmiştik.
  • Adım: İndirdiğiniz programın kurulumunu gerçekleştirin. Mikrofon ya da kulaklık benzer biçimde ayarlamaları yapın.
  • Adım: Bu aşamada bir sunucu oluşturabilir ya da hazır olan sunucuları bulabilirsiniz.
  • Adım: Son olarak da arkadaşlarınızı çağrı edin!

Sunucular, Discord’un ana emek verme elemanlarıdır. Bir topluluk ile ya da arkadaşlarınız ile kontakt oluşturmak isterseniz, sunucu kurmanız gerekmektedir. Ücretsiz bir şekilde kendi sunucunuzu kurabilir ya da başkalarının kurmuş olduğu bir sunucuya katılabilirsiniz. Kurduğunuz sunucuları her insana açık olarak ayarlayabildiğiniz benzer biçimde hususi olarak da ayarlayabilirsiniz. Her insana açık sunuculara kolayca girebilirsiniz. Hususi sunucular için ise, isteğe bağlı olarak tek kullanımlık ya da devamlı bir davetiye kodu Discord tarafınca oluşturulur. Hususi odalara girebilmek için davetiye kodunu ne olursa olsun bilmeniz gerekir. Arkadaşınızın sunucuya katılmasını isterseniz bu davetiye kodunu ona da atmanız gerekir. Kurmuş olduğunuz sunucuda yazılı ve sözlü kontakt için ayrı ayrı oda oluşturabilirsiniz. Oda oluşturma için herhangi bir sınır yoktur. Dost grubunuzda LoL, Rainbow Six: Siege, CS:GO, PubG benzer biçimde birden oldukca oyun oynuyorsanız ve grupta şahıs sayınız fazla ise, herhangi bir kargaşalık olmaması adına her oyun için değişik değişik odalar kurabilirsiniz.

Discord Bot Ekleme Iyi mi Yapılır?

Discord uygulamasında pek oldukca düzenleme ile kişiselleştirme yapabilirsiniz. Buna ek olarak tercih ettiğiniz özellikleri de ekleyebilirsiniz. Bu özellikler için Discord bot ekle işlemini yapmanız gerekir. Oldukça kolay bir işlemdir. Ilk olarak Discord uygulamasından hesabınıza giriş yapın ve karşılaştığınız adımları takip edin. Bot eklemek için “Sunucuyu Yönet” izninizin olması gerekir, bu izne haiz olup olmadığınızı deneyin. Eğer izniniz var ise arzu ettiğiniz botu sunucuya ekleme hakkına sahipsiniz. Eklemeyi düşündüğünüz botun internet sayfasında gidin. Oradan “Çağrı Et” ya da “Sunucuya Bot Ekle” seçeneğine tıklayın. Ekleyeceğiniz sunucunu belirleyip orada bulunan “Yetkilendir” butonuna tıklayın. Bu tıklamadan sonrasında sunucunuza bot eklenmiş olacaktır. Gelen onay bildirisinin arkasından işleminizin tamamlandığından güvenli olabilirsiniz. Sunucunuza Hoşgeldin botu eklemek için sunucu ayarlarına gitmeniz gerekir. Hoşgeldin mesajı için önizleme sayfasını açtıktan sonrasında “Yeni Üye Bildiri Kanalı” menüsünden arzu ettiğiniz “Hoşgeldin” kanalını seçebilirsiniz.

Uygulama üstünden gelen mesajları silmek isteyebilirsiniz. Bu da oldukça basittir. Bildiri kutucuğunun yanında bulunan üç noktaya tıkladıktan sonrasında oluşturulan pencereden “Sil” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

VoLTE ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Next Post

2020 kışı ve çifte gezegen buluşması Google’a doodle oldu!

Related Posts