DNS ne demektir? DNS ayarlarını değiştirmenin avantajları nelerdir?

Avatar of admin@teknodate.com
12745388 700x400.jpg
12745388 700×400.jpg

Bundan 36 yıl öncesine kadar bilgisayar adları ve IP adresleri bir metin dosyasına yazılır ve bu bilgisayarlarda metin dosyasının bir kopyası bulunurdu. Bilgisayar değişik bir bilgisayarla bağlantı oluşturmak isterse metin dosyalarını inceler, incelemiş olduğu dosyada öteki bilgisayarın bilgisi var ise IP adresine ulaşırdı. Bu sistemin birden fazlaca hataya yol açması DNS terimini ortaya çıkardı.

Bilgisayarların Rehberi: DNS Nedir ve Iyi mi Çalışır?

Bilgisayarların rehberi olarak adlandırılan DNS nedir? Açılımı “Domain Name System” olan DNS, host adlarını IP’ye dönüşmek için kullanılan sisteme verilen isimdir. DNS’nin görevi, bilgisayarın IP adresini çözerek öteki bilgisayarların web üstünde host adları ile iletişimini sağlamaktır. Doğrusu DNS bir nevi rehber görevi üstlenir.

DNS sisteminin mantığı, IP adresi yada ağ tarafınca gelen alan adıyla ilgili sorgulamalara yanıt vermektir. Bunun için çoğu zaman özetlemek gerekirse BIND adında olan “Berkeley Web Name Domain” yazılımı kullanılır. Bir siteye erişmek istenildiğinde, DNS yardımıyla erişmek istenilen sitenin nerede olduğu ve IP adresinin bağlı olduğu bilgisayar belirlenerek o siteye erişim sağlanır.

DNS Iyi mi Çalışır?

DNS adresi nedir öğrendikten sonrasında bu sistemin iyi mi çalıştığından da anlatmak gerekir. DNS adında olan sistem, çözümleyici ve isim sunucu olmak suretiyle iki kavramdan oluşur. Çözümleyiciler denilen kavram DNS istemcisi olarak da adlandırılır. Çözümleyicilerde DNS’deki sunucuların adları yada bu sunucuların adresleri bulunur. İsim sunucuları haline getirilen bilgisayarlar, host adlarının IP adreslerini gizli saklı tutmakla görevlidir. Bir çözümleyici, bilgisayara karşılık gelen IP adresini öğrenmek istediğinde isim sunucusuna başvurur. Bu başvuruya karşılık isim sunucusu yada DNS sunucusu, kullandığı veri tabanında başvuran bilgisayara karşılık gelen bir isim var ise bu ismin IP adresini çözümleyiciye gönderir.

DNS Adresi Iyi mi Değiştirilir?

Bazı durumlarda DNS ayarlarını değişiklik yapmak isteyebilirsiniz. Bunlardan bazıları;

 • DNS’i şifreli kullanmak
 • DNS’in engellemelerinden kurtulmak
 • Yavaş olan bir DNS yerine süratli olanı tercih etmek
 • İnternette IP adresinizi kaydetmeden dolaşmak

Bu durumlardan herhangi biriyle karşılaştığınızda DNS değişiklik yapmak nedir sorusu aklınıza gelebilir. DNS adresini değişiklik yapmak aslına bakarsak oldukça basittir. DNS nedir, iyi mi değiştirilir bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

İlk başta, bilgisayarınızda bir mesele çıkmaması için ayarlarınızı kaydedin. Bu şekilde, ihtimaller içinde bir sorunla karşılaştığınızda bilgisayarınızı düzgüsel ayarlarına döndürebilirsiniz.

Değişik sistemlerde, DNS adresleri değişik şekillerde değiştirilir. Bunun için sistem sistem DNS adresi değişimini anlatalım:

Windows İçin DNS Ayarı Iyi mi Değiştirilir?

 • Menü kısmından “Denetim Masası”nı tıklayın. Denetim masasında bulunan “Ağ Durumları ve Görevleri Görüntüle” seçeneğini tıklayın.
 • Bağlı olduğunuz web bağlantısını açın.
 • Açtığınız bağlantıda “Özellikler” seçeneğini tıklayın.
 • Özellikler seçeneğinde bulunan “İnternet Protokolü Sürüm 4” seçeneğini tıklayın. Arkasından “Özellikler” butonunu seçin.
 • Oluşturulan sayfaya yeni DNS adresini girin. Yeni DNS adresini girdikten sonrasında “Tamam” seçeneğini tıklayın. Sizin için tavsiye edilen başka DNS adresleri de olabilir. Tavsiye edilen DNS adreslerinden birini de seçebilirsiniz.

Mac İçin DNS Ayarı Iyi mi Değiştirilir?

 • İlk olarak bilgisayarın sol üst köşesinde bulunan “elma” simgesine tıklayın.
 • Elmaya tıkladığınızda oluşturulan pencerede “Sistem Tercihleri”ni seçin.
 • Sistem Tercihleri kısmında alt tarafta bulunan “Ağ” seçeneğini tıklayın.
 • İnternet bağlantısı kablosuz ise “Wi-Fi” seçeneğinin, kablolu ise “Ethernet” seçeneğinin solunda yeşil bir ışık olmalıdır. Solunda yeşil ışık bulunan seçeneği tıklayın. Bu seçeneğin alt kısmında bulunan “İleri Düzey”i seçin.
 • İleri Düzey seçiminden sonrasında DNS ayarını değiştirebilmek için üstte yer edinen “DNS” seçeneğini tıklayın.
 • DNS seçeneğini açtıktan sonrasında sağ tarafta yer edinen “Arama Alanları”nın altında bulunan artı işaretine tıklayın. Artı işaretine tıkladıktan sonrasında kullanmak istediğiniz adresi yazın. Yanlış bir adres yazarsanız, yazdığınız adrese tıklayarak eksi seçeneğine basıp yanlış girilen adresi silebilirsiniz.

Android İçin DNS Ayarı Iyi mi Değiştirilir?

 • Telefondaki “Ayarlar” seçeneğini tıklayın.
 • Ayarlar seçeneğinde bulunan “Wi-Fi” kısmına uzun süre basın ve orada çıkan “Ağı Değiştir” seçeneğine tıklayın.
 • Oluşturulan sayfada aşağı inerek “Gelişmiş Ayarları Göster” seçeneğine tıklayın.
 • Seçenekte bulunan “IP Ayarları” kısmından “Statik” seçeceğini açarak DNS sunucularından birinin adresini yazın.

iPhone ve iPad İçin DNS Ayarı Iyi mi Değiştirilir?

 • iPhone ve iPad kullanırken DNS ayarını değiştirebilmek için, “Ayarlar” bölümünden “Wi-Fi” seçeneğini tıklayın.
 • Bağlı olunan Wi-Fi’nin sağ tarafında bulunan yuvarlak ‘i’ sembolünü seçin.
 • Yuvarlak ‘i’ seçeneğine basıldıktan sonrasında, oluşturulan sayfada en altta yer edinen “DNS Ayarla” seçeneğini tıklayın.
 • “DNS Ayarla”yı tıkladıktan sonrasında çıkan seçeneklerden “Otomatik” yerine “Elle” seçeneğine basın. Böylece kullandığınız aygıt DNS’i otomatik almak yerine belirlenen DNS adresini kullanacaktır.
 • Mac bilgisayarlarda olduğu şeklinde iPhone yada iPad kullanırken de eksi işaretiyle girdiğiniz DNS adresini silebilir yada artı işaretiyle yeni DNS adresi ekleyebilirsiniz.

DNS Adresi Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sisteminize uygun DNS ayarını yaptıktan sonrasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı noktalar vardır. DNS ayarları değişmiş olduğu vakit, kullanılan bilgisayar virüslere karşı daha kırılgan olur. Doğrusu kullanılan bilgisayara virüs yada öteki zararı dokunan yazılımların girişi kolaylaşır. Bu yüzden DNS ayarlarını değiştirmeden ilkin bilgisayarınızda bulunan antivirüs programının yada güvenlik duvarının açık olması sizin için yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
5f614227c8c37315e87cf0d8.jpg

8. nesil iPad ne zaman Türkiye’de çıkacak? 8. nesil iPad fiyatları! Yeni iPad Air özellikleri!

Next Post
5f56758a2af10719d40fc91c.jpg

Tatildekirala.com üç ay içerisinde organik trafiğini nasıl %1.254 artırdı?

Related Posts