Drone üreticisi DJI için beklenmedik gelişme

Avatar of admin@teknodate.com
12731033

Son 2 – 3 senedir ABD hükümeti Çinli firmalar üstüne yoğun baskı uyguluyor. Görünen o ki bu baskılar sonucunda bazı firmalar ciddi anlamda zor durumda kalacaklar. Halihazırda buz dağının görünen yüzünde Çin’in önde gelen şirketleri içeriyor. Mesela Huawei ve Honor da bu şirketlerden biri.

ABD HÜKÜMETİ DJI’I DA KARA LİSTEYE EKLEDİ

Fakat buz dağının görünmeyen kısmında çeşitli ambargolara maruz kalan onlarca Çinli marka daha mevcut. ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde bu listeyi güncelledi. Güncellenen listede Çin’in önde gelen drone üreticilerinden DJI da yer aldı.

Açıklanan yeni listenin derhal akabinde DJI yetkilileri büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını belirttiler. DJI tarafınca üretilen drone modelleri pek oldukça ülkede satılıyor. Nitekim ABD de bu ülkelerden biri.

2020 yılı içinde hükümet halkı bu drone modellerine karşı dikkatli olmaya çağrı etmişti. Şundan dolayı ABD, DJI’ın drone modellerini casusluk için kullandığını iddia ediyordu.

Şimdilik kara listeye dahil edilen DJI’ın ne benzer biçimde yaptırımlara maruz kalacağı belli değil. Muhtemelen ilk olarak ABD sınırları içinde DJI markasının satış yapması engellenecektir. Bir ihtimal ilerleyen aşamalarda ticari ilişkiler tarafında da bazı engellemeler gelebilir. Fakat şimdilik bu şekilde bir durum söz mevzusu değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12731075

Yapay zeka nedir? Yapay zekanın çalışma sistemi nasıldır?

Next Post
12731390

Apple katlanabilir ekranlar konusunda tereddütlere sahip

Related Posts