e-Devlet istenmeyen SMS, e-posta, sesli arama engelleme nasıl yapılır? İYS(İletim Yönetim Sistemi) nedir, nasıl kullanılır?

Avatar of admin@teknodate.com
5ff6efd979da3e13b0770ca0

Artık size gönderilen ticari mesajları, ve aramaları engellemeniz mümkün.  “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)” kullanıma açıldı. Vatandaşlar ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını 8 Ocak’tan itibaren 16 Şubat 2021 evveliyatına kadar e-Devlet üstünden adresinden denetim edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecek. Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya nazaran, söz mevzusu sistem ile onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen bildiri trafiğinin azaltılması amaçlanıyor.

e-Devlet istenmeyen SMS, e-posta, sesli aramalar nasıl engellenir?

SMS ve arama iptali için e-Devlet üstünden yada www.iys.org.tr adresinden tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz. e-Devlet üstünden de bu işlemi yapabilirsiniz. Sisteme girip “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi”ni aratın. 

“Yeni İletişim Adresi Ekle” kısmından telefon numaranızı yada e-Posta adresinizi ekleyebilirsiniz. Burada da Aydınlatma Metni`ni okuyup onaylamanız gerekiyor. e-Devlet üstünden tek tek onaylarınızı inceleyip düzenleyebilirsiniz.

e-Devlet SMS iptali için tıklayın!

İYS nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

İYS uygulaması, Ticari Elektronik İleti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve yakınma süreçlerinin yönetilmesine olanak tanıyan sistemdir. Bu sistem, hizmet sağlayıcıların pazarlama iletişimi amacıyla davet merkezi üstünden arama, SMS, e-posta kanalıyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine olanak sağlıyor.

İleti Yönetim Sistemi`nin web sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan sayfada ilk olarak “Yurttaş Girişi” kısmına tıklamanız gerekiyor. Sonrasında oluşturulan sayfada telefon numaranızı ekleyebileceğiniz bir alan bulunuyor. Buraya numaranızı ve gelen doğrulama kodunu girmelisiniz.

Bir sonraki sayfada ise “Aydınlatma Metni” çıkıyor. Bunu okuduktan sonrasında, “Okudum, anladım” kutusunu işaretlemelisiniz. Size elektronik ileti gönderme iznine haiz firmaları tek tek inceleyebilirsiniz. Bildiri ve arama iznini güncelleyip kaydedebilirsiniz.

İYS SMS iptali için tıklayın!

Ticari Elektronik İleti kapsamına giren iletiler neler?

Telefon, davet merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, Akıllı ses kaydedici sistemler, Elektronik posta Kısa bildiri hizmetidir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Butce Dostu Realme V15 5g Tanitildi.jpg

Bütçe dostu Realme V15 5G tanıtıldı!

Next Post
Dailymotion Turkiyede Temsilcilik Acma Karari Aldi.jpg

Dailymotion, Türkiye’de temsilcilik açma kararı aldı

Related Posts