e-Devlet ve SMS ile HES kodu alma… Ücretsiz HES kodu uygulaması indirme 2021! HES kodu blokeli ne demek, HES kodu nasıl alınır?

Avatar of admin@teknodate.com
E Devlet Ve Sms Ile Hes Kodu Alma Ucretsiz Hes Kodu.jpg
E Devlet Ve Sms Ile Hes Kodu Alma Ucretsiz Hes Kodu.jpg

Koronavirüs salgınıyla yaşamımıza giren Yaşam Eve Sığar sloganının baş harfleri bir süre sonrasında HES koduna dönüştü. 2020 senesinde süregelen uygulama şu an her yerde kullanılıyor. Öyleki ki avmlerine, pazarlara hatta otobüslere bile HES kodu olmadan binilmiyor. MEB ve ÖSYM tarafınca düzenlenen sınavların hepsi için HES kodu mecburi olurken, nasıl alınacağı da araştırılıyor. Otobüste şehirler arası yolculuğa çıkarken, uçakta ya da İDO kullanırken bile istenen HES kodu mecburi mu araştırması meydana getiren vatandaşlara, artık mecburi hale geldiğini ve birçok işlem için HES kodu talep edildiğini belirtelim. Imtihan başvurularında da istenen HES kodunun bir süre geçerlilik zamanı bulunuyor. Peki , SMS ile HES kodu alma yöntemi nedir? İşte HES kodu hakkında tüm detaylar…

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Tüm dünyayı saran koronavirüsün peşinden Türkiye’de vatandaşların evde kalması ve salgının önlenmesi için Yaşam Eve Sığar sloganı bulunmuştu. HES kodu nedir araştıran vatandaşlar, Kontrollü Toplumsal Yaşam kapsamında vatandaşların; imtihan, ulaşım ve ziyaretlerinde kullanımı için T.C. kimlik numaralarına nazaran HES kodu verilmeye başlandı. Peki HES kodu ne işe yarar? Koronavirüs salgınında herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı, gideceğiniz yerdeki insanları koronavirüs açısından negatif bir durum yaşatmamanız ve güvenli bir halde ziyaret etmenize yarar.

HES KODU ZORUNLU MU?

Yaşam Eve Sığar kodu Kontrollü Toplumsal Yaşam kapsamında bir vatandaşın değişik bir yeri ziyareti için kullanıldığında sorulacaktır. Otobüsle şehirler arası seyahat yaparken, sınavlara giriş yaparken ve bazı bölgeleri ziyaret ederken HES kodu istenecektir. Bu yüzden HES kodu zorunludur. HES kodu sizin ve ziyaret ettiğiniz bölgenin koronavirüs risklerini, risk taşıyıp taşımadığınızla ilgilenir.

HES KODU ÜCRETLİ Mİ? BİR KERE HES KODU ALINMASI YETERLİ Mİ?

HES kodu cep telefonunuzdan SMS aracılığı ile e-Devlet şifrenizle e-Devlet üstünden ya da HES uygulaması üstünden kolaylıkla alınabilir. HES kodu ücretli mi sorusuna ise herhangi bir ücret yansımayacağını paylaşalım. HES kodunu aldığınızda bir defaya mahsus bir kod verilir. Gelen HES kodu için sistemde ya da SMS ekranında bir süre görülecektir. Bu süreye kadar o HES kodunu kullanabilirsiniz. Bu sebepten bir kere aldığınız HES kodunu ne olursa olsun kaydedin ve yine yine sorgulamak zorunda kalmayın.

HES KODU GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

HES kodu aldıktan sonrasında o gün itibari ile o HES kodunu bir yıl süresince geçerlilik süresi olacaktır. Mesela; 18 Ağustos 2020 saat 12:17’de alınan bir HES kodunun geçerlilik süresi 18 Ağustos 2021 saat 12:17’ye kadardır. HES kodunu aldığınız gün kadar saat süresi de önemlidir.

HES KODU BLOKELİ NE DEMEK?

HES kodu alırken çoğu zaman karşınıza çıkan “HES kodu blokeli” yanıtını görenler için HES kodu blokeli ne demek açıklayalım. Normalde HES kodu başvurunuzu yaptığınızda SMS ile size 5 dakika içinde informasyon gelmesi gerekir. Otobüs,tayyare ya da İDO şeklinde ulaşım araçlarıyla gezi ederken seçilen koltuk 5 dakika için sizin adınıza bloke edilir. 5 dakika içinde bilet alma işlemi gerçekleşmezse eğer HES kodu blokeli hatası verir. 5dk’dan fazla devam eden işlemler sebebiyle biletinizi alamazsanız, işlemleri tekrarlayarak (HES Kodunu yine üretmenize gerek bulunmamaktadır) alabilirsiniz.

SINAVLAR İÇİN HES KODU ZORUNLU MU?

Girilecek sınavlar için HES kodu artık mecburi oldu. Sınava girecek adaylar müracaat yapmadan ya da müracaat merkezlerine gitmeden ilkin HES kodunu edinmiş olmaları gerekiyor. Sınava girecek adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sıhhat Bakanlığının “http://hayatevesigar.saglik.gov.tr” web adresinden ulaşabilecek ya da aşağıdaki yöntemlerle alabilecek.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNE VE PAZARLARA GİRERKEN HES KODU ZORUNLU!

Yeni alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında avmleri ve pazar bölgeleri şeklinde kalabalık alanlara giriş yapıldığında HES kodu mecburi hale geldi. AVM’ye girişte HES kodu mecburi mu araştıran vatandaşlara, AVM’lerin girişinde yığılma olmaması ve beklememek adına HES kodunu hazır hale getirilmesi talep ediliyor.
Aynı şekilde sebze ve meyve şeklinde birçok şeyin dokunularak alındığı pazar yerlerine de HES kodu olmadan giriş yapılamıyor.

HES KODU UYGULAMAYLA NASIL ALINIR?

Eğer cep telefonunuzda Yaşam Eve Sığar uygulaması öyok ise, telefonunuzun işletim sistemine nazaran uygulamayı indirebilirsiniz. Mesela, İOS kullananlar App Store’dan Yaşam Eve Sığar yazarak uygulamayı indirirken, Android işletim sistemi telefon kullananlar Play Store’dan Yaşam Eve Sığar uygulamasını indirebilir. Peki HES kodu uygulamayla nasıl alınır? Uygulamayı telefona indirdikten sonrasında HES kodu almak için ‘HES Kodu İşlemleri’ kısmına girilir ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

HES KODU SMS İLE NASIL ALINIR?

Eğer HES kodunu cep telefonu ile parasız SMS ile almak istiyorsanız şu sırayla HES kodu alabilirsiniz;
Mesajlar kısmına giriş yaparak Hes yazıp boşluk bırakın,

11 haneli Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı yazın ve bir boşluk bırakın,

Kimliğinizin üstünde bulunan T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesini yazın ve mesajı 2023’e SMS olarak gönderin.

Örnek gidecek SMS: Hes 11111111111 2222

E-DEVLET UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA

HES kodu e-Devlet üstünden de sorgulama yapılarak alınıyor. Eğer e-Devlet gizyazı ve giriş bilgileriniz yoksa, en yapık PTT’ye başvurarak giriş bilgilerinizi vezneden alabiliyorsunuz. e-Devlet’te arama kısmına “HES kodu sorgulama (Sıhhat Bakanlığı)”” yazınca sistemde HES kodunu görebiliyorsunuz. Buradan HES kodunu ne vakit kadar kullanacağınızı da görebilirsiniz.

HES kodunu e-Devlet sistemi üstünden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

*Bu hizmeti kullanarak, kendiniz yada 18 yaşından ufak evladınız için HES kodu üretebilir, ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle paylaşabilir ve ürettiğiniz HES kodlarının detaylarını sorgulayabilirsiniz.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 Çarpıcı sözler: Böcekleri yemeye başlayacağız! Çarpıcı sözler: Böcekleri yemeye başlayacağız!
WhatsApp sözleşmesi iptal mi oldu?WhatsApp sözleşmesi iptal mi oldu?
Yasin suresinin anlamı ve faziletiYasin suresinin anlamı ve fazileti
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Whatsapptan Gizlilik Sozlesmesi Ile Ilgili Yeni Aciklama.jpg

WhatsApp’tan gizlilik sözleşmesi ile ilgili yeni açıklama!

Next Post
Huawei Mate 40 Pro On Incelemesi.jpg

Huawei Mate 40 Pro ön incelemesi

Related Posts