e-Duruşma sistemi nasıl işliyor? Faydaları neler?

Avatar of admin@teknodate.com
12732755

Devamlı gelişen teknoloji, uzun süreden beri kilometrelerce uzaktaki insanlarla görüşme sağlayabiliyor. Gittikçe dijitalleşen dünya yardımıyla bilhassa pandemi sürecinde birçok devlet işi, online olarak aksamadan devam etti. Bu süreçteki bir öteki yenilik de elektronik doğrusu e duruşma sistemi oldu.

Yargıda Büyük Değişiklik Elde eden E- Duruşma Nedir?

Pandemi sürecinde bilhassa eğitim alanında uzaktan eğitim süreci başlamış ve eğitimde duraklama yaşanmamıştı. Ondan sonra bu sürece İnternet üstünden halledilebilir hale gelen birçok devlet işi eklendi. Şimdilerde ise yargıda dijitalleşme süreci başlamış durumda. Bilhassa avukatlar için ciddi bir değişiklik sürecini başlatan e- duruşma sistemi pandemi sürecinde oldukça yararlı bir sistem oluyor.

Sistem oldukça rahat bir halde uygulanabiliyor. Temel olarak, avukatlar bulundukları yerden cep telefonu, bilgisayar, tablet benzer biçimde akıllı cihazlar kanalıyla gerçekleşecek olan duruşmaya video konuşma şeklinde bağlanabiliyorlar. Dünyada da birçok örneği bulunan bu uygulama, hukuk yargılamasının web üstünden gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bu sayede fiziki olarak meydana gelen duruşmanın koşulları web üstünden meydana gelen e-duruşma koşullarıyla aynı oluyor. Yargıdaki bu dijital değişiklik sürecinde süregelen e- duruşma sürecinin birçok pozitif getirisi var.

E-Duruşma Sistemi Iyi mi Çalışır?

E- duruşma sistemi geliştirilmeye başladığından beri birçok kişinin aklında e- duruşma iyi mi yapılacak sorusu oluştu. Bu sistem Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi doğrusu UYAP bilişim sistemi üstünden gerçekleştirilir. UYAP bilişim sistemi kurulduğundan beri birçok informasyon ve belge alışverişinin elektronik ortamda yapılmasını elde eden bir web portalıdır. Bu sistem başta hakim, savcılar ve yargı çalışanları olmak suretiyle tüm kullananların paylaşımına açılmış durumdadır. E- duruşma sisteminin, Hakkaniyet Bakanlığı Informasyon İşlem Genel Müdürlüğü tarafınca yazılımı ve geliştirmesi yapılır. Sistem, Uyap Avukat Portalı üstünden “Duruşma Sorgula” menüsü seçilerek ilgili duruşmanın en geç 24 saat öncesinden duruşma talebi gönderilmesi ile gerçekleşir. Gerekçesini yazarak talep gönderen ve hakim tarafınca talebi kabul edilen avukatlar e-duruşmaya katılım sağlayabilir. İşte aşama aşama e-duruşma işlemi:

 • Duruşma sorgulama menüsü seçildikten sonrasında ekranda çıkan kısma bir tarih aralığı girilir ve duruşma sorgulama yapılır.
 • E-duruşma alanında yer edinen “talep gönder” seçeneğiyle e duruşma talebi işlemi başlatılmış olur.
 • Bu işlemden sonrasında “E-duruşma Talep Formu” ekranı çıkar. Bu ekrana en fazla 500 karakterden oluşacak şekilde talep metni girilir ve onay işlemi yapılır.
 • Onay işleminden sonrasında “E-duruşma Talep Formu Bildiri Metni” incelenir ve derhal altındaki “ Okudum, anladım, kabul ediyorum.” seçeneği yandaki kutucuğuna tıklayarak kabul edilir. Bu sayede e- duruşma talebi mahkemeye gönderilmiş olur.
 • E-duruşma talebi alanında talebin gönderildiğine ilişkin “ Talep Değerlendiriliyor.” ibaresi yer alır.
 • E-duruşma sürecinde talebin durumuna ilişkin bilgiler “E- duruşma Talebi” başlığının altında talebin değerlendirilmesi sonucunda “Talep Kabul Edildi.” yada “Talep Reddedildi.” şeklinde yer alır.
 • Talebin kabul edilmesi durumunda duruşma saatinde “e-duruşma talebi” alanında “duruşmaya katıl” seçeneği etken hale gelecektir ve bu buton seçilerek duruşmaya katılım sağlanabilir.

E-Duruşmaya Katılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok açıdan yararı olan e-duruşma sisteminin kullanımı oldukça kolay sadece bazı noktalara da dikkat edilmesi gerekiyor. Fiziki şartlarda meydana getirilen duruşmalarda mevcut olan bir çok şart e-duruşma esnasında da geçerlidir. E-duruşmaya katılım sağlarken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bazı hususlar vardır. İşte o hususlar:

 • E-duruşma sistemi ile duruşmaya katılan avukatlar, video konferansta cübbe giymek zorundadır.
 • “Duruşmaya Katıl” seçeneği seçildikten sonrasında gelen ekranda mikrofon ve kamera kullanımına “izin ver” seçeneği seçilmelidir.
 • Duruşma esnasında kendi görüntünüzün altında sesli ve sessize alma seçeneği bulunur. Kamera alanında da başlatma ve durdurma işlemi gerçekleştirilir.
 • E-duruşma ekranında; duruşma salonu, duruşma zaptı ve vekil yer alır.
 • Ortada bulunan “ayrıl” seçeneği de duruşmadan ayrılmak için kullanılır.
 • Tüm duruşmaların takip edeni Avukat Portal üstünde yer edinen “Duruşma Takip” menüsünden yapılmalıdır.
 • Duruşma takip ekranında duruşmaların bulunmuş olduğu mahkemeler listelenmekte ve mahkeme seçimi yapıldığında duruşma listesine ulaşım sağlanmaktadır.

E- Duruşma Sistemi Ne Vakit Başlıyor?

Elektronik bir sistem gündeme geldiğinden beri e-duruşmalar başladı mı sorusu da bununla beraber gelmektedir. E- duruşma ilk kez Ankara Batı 1. Tüketici Mahkemesi’nde görüldü. E- duruşma sistemi için pilot uygulamalar 15 Eylül tarihinden itibaren Ankara Batı Adliyesi’nde bulunan 5 mahkemede devam ediyorken 22 Ekim’den bugüne Ankara ve İstanbul’da bulunan 5 adalet sarayı ve 47 mahkemede uygulanmaya başlandı. Yargıda resmi olarak e-duruşma sistemi başlamış oldu. E- duruşma sisteminin birçok faydası bulunmakta. İşte bu sistemin getirmiş olduğu pozitif durumlar:

 • E-duruşma sistemi avukatlar için büyük kolaylık sağlıyor.
 • Normalde başka şehirlerde gerçekleşecek olan mahkemeler web üstünden gerçekleştiği için yol harcamaları ve bununla beraber gelen vakit kaybı önlenmiş oluyor.
 • Mahkemelerde verilen birçok ihlal sonucu mevcut. Bu ihlal kararları çoğunlukla yargılama sürecinin uzamasından kaynaklıdır. E- duruşma yardımıyla vakit yüzünden oluşan ihlallerin önüne geçebilmektedir.
 • E-duruşma yardımıyla adliyelere gitmek zorunda kalınmıyor. Organik olarak sistemin salgının yayılmasını önlemek açısından pozitif tesirleri var.
 • Gün içinde değişik şehirlerde birden fazla mahkemesi olan avukatlar bu
 • mahkemelere bürolarında girebiliyorlar. Bu sayede vakit tasarrufu olurken öteki emek harcamalar için de pozitif etkisinde bırakır sağlanıyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12732806

Akıllı asistan Samsung Bixby ne işe yarar?

Next Post
12732707

2020 kışı ve çifte gezegen buluşması Google’a doodle oldu!

Related Posts