Elektrikli scooter ne kadar çevreci, dünyada nasıl yasalarla düzenleniyor?

Avatar of admin@teknodate.com

Dünya genelinde milyonlarca yeni kullanıcı yaratan elektrikli scooterlarla ilgili 2020 yılına damga vuran iki sual var: Elektrikli bisiklet ve scooter şeklinde araçlar hakikaten çevreci mi ve ekonomik anlamda kazançlı oldukları söylenebilir mi?

İklim krizi ile yaygın ulaşım tercihleri içinde sıkı bir bağlantı var. Internasyonal Enerji Ajansı, karbon salımının yüzde 24’ünün ulaşım kaynaklı bulunduğunu vurguluyor.

Scooter ve elektrikli bisikletler genel anlamda “çevre dostu” görülse de bu karmaşık ve tartışmalı bir mevzu. Bunun sebeplerinden biri, elektrikli scooterların kullanım ömrünün genel anlamda düşük olması.

Geçen yıl Şimal Carolina Eyalet Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya bakılırsa, kullanım ömrü süresince elektrik scooterlar otobüslere bakılırsa yolcu başına daha oldukça karbon emisyonu yaratıyor.

Sektörün en büyük aktörü Lime’ın CEO’su Wayne Ting ise firmanın yeni nesil scooterları için artık bunun geçerli olmadığını söylüyor. Bunun sebebi, yeni scooterların kullanım ömrünün artması.

Ting, insanları otomobillerinden inmeye çağrı ederek, “Averaj bir scooter ya da elektrikli bisiklet kullanımı, otomobil kullanımındaki karbon ayak izinden oldukça daha azına haiz” diyor ve bunu daha da azaltmak zorunda olduklarını ekliyor.

Ting’e bakılırsa “iklim krizinin ulaşıma dayalı tesirini azaltmakta ciddiysek” elektronik bisikletler ve scooterlar mühim bir rol üstlenebilir.

2020 ‘sıkıntılı yıl’

Elektrikli bisiklet ve scooterların firmalar için kazançlı olup olmadığı da bir öteki münakaşa mevzusu.

Koronavirüs salgınının yarattığı büyük kesintiye karşın Lime’a bakılırsa elektrikli scooterlar ilk kez kârlı olmaya başladı.

Lime CEO’su Ting, “Bazı şehirlerde şimdiye kadarki en oldukça kullanıcı sayısına ulaştık” diyor.

Bunlar içinde Cenup Kore’nin başkenti Seul, İngiltere’nin başkenti Londra ve ABD’nin Utah eyaletinin merkezi Salt Lake de var.

Scooter

Mesela Londra’da eskiden günde averaj iki kez kullanılan bir scooter şimdi günde averaj 4,5 kez kullanılıyor.

Öte taraftan bu şirketlerin ciddi gider tasarruflarına başvurdukları biliniyor. Salgın koşulları ve tüm dünyadaki ekonomik durağanlık sektöre de yansıdı.

Lime resmi rakamların tamamını açıklamasa da 2020’de firmanın toplam çalışan sayısının yüzde 14 azaltıldığı ve 12 şehirdeki hizmetlerin nakit yetersizliği sebebiyle durdurulduğu biliniyor.

Ting, “Lime için zor bir yıl oluyor fakat birçok şirket için durum aynı” diyor. Bahar ayında salgının ortaya çıkmasıyla ülkeler birbirine ardına sokağa çıkma kısıtlaması uyguladığında, firmanın gelirlerinde yüzde 95’e varan düşüşler görülmüş.

Firmanın var olduğu 120’yi aşkın ülkede bir ayı aşkın süre hizmet verilememiş.

Öte taraftan ekonominin çarkları tekrardan dönmeye başladıktan sonrasında Lime’ın “geri dönüşü” beklenenden daha süratli ve kapsamlı olmuş.

Bunda, birçok kişinin aklında “Iyi mi daha güvenli dolaşabilirim?” sorusu olmasının da tesiri var. Açık havada, tek yolculu bir ulaşım yolu, avantaja dönüşmüş.

Scooter atağa kalktı

Berlin, Londra ve Paris’te toplanan verilere bakılırsa elektrikli bisiklet ve scooter yolculuklarının sayısında, Şubat’tan Haziran’a kadar yüzde 15 artış yaşandı.

Artışların bir kısmı mevsimsel olsa da gezi edilen mesafelerin yüzde 68 artmış olması dikkate kıymet.

Deloitte araştırma şirketi adına sektörü takip eden Justine Bornstein, “Koronavirüs kaynaklı engellemeler her şirket için olmasa da sektörün bütünü açısından yararlı oldu. Bisiklet ve scooter kullanımında belirgin bir artış var” diyor.

Scooter

Salgın kaynaklı olarak yeni ulaşım yolları benimseyenlerin salgından sonrasında da aynı ulaşım biçimini sürdüreceği mevzusunda iyimserlik hakim.

Öte taraftan scooterların artmasıyla yollardaki güvenliğin sağlanması yeni düzenlemeler gerektirebiliyor.

Fransa’da scooter kaynaklı ölüm oranlarını düşürmek ve scooter kullanıcılarının kaldırımları kullanmasının önüne geçmek ve yanlış bölgelere park etmelerini durdurmak için yeni yasalar yürürlüğe girdi.

Londra ve New York’ta da benzeri sorunlara iyi mi çözüm üretilebileceği tartışılıyor.

İngiltere’de, kısa süreli kiralanan scooterların yollarda kullanılabilmesi yasalarla düzenlendi. Kaldırımda scooter kullanmak ise yasaklandı.

Öte taraftan Londra polis yetkilisi Simon Ovens, elektrikli scooterların “oldukça tehlikeli olmaya devam ettiğini” söyleyerek, kullananların kask takmamasına ve yeterince trafik deneyimine haiz olmamalarına işaret etti.

Scooter üreticisi firmalar bu yüzden güvenli kullanım için çevrimiçi eğitimler düzenliyor ve yaygın kask dağıtımı için operasyonlara girişiyor.

Türkiye’de elektrikli scooter düzenlemesi gündemde

Türkiye’de bilhassa yaz aylarıyla beraber yaygınlaşmaya başlamış olan elektrikli scooterların kullanımı bu hafta TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek.

Scooter kullanımını düzenlemeyi amaçlayan tasarıya bakılırsa, scooterlarda yolcu taşımak yasaklanacak. İki elle kullanmak mecburi tutulacak.

Türkiye'de elektrikli scooter kullanıcı sayısı yaklaşık 3,5 milyona ulaştı

Kara yollarındaki bisiklet yollarında, bisiklet ve scooter kullanabilmek için 15 yaşını bitirmiş olmak gerekecek. Otoyol, şehirlerarası kara yolları ve azami hız sınırı saatte 50 kilometrenin üstünde olan kara yollarında scooter kullanılamayacak.

Scooterların teşvik edilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla paylaşımlı elektrikli scooterdan alınacak işgal harcı bedeli minimum tarife üstünden hesaplanacak. Belediyelerce bir scooterdan günlük 16 lira 66 kuruş işgal harcı alınacak.

Belediyeler, elektrikli scooter ve bisikletler için ayrı yol, şerit ve şarj istasyonu yapmakla yükümlü olacak. Motosikletlerin bu yolları kullanmasına ise engelleme getirilecek.

Türkiye’de ortalama 3,5 milyon elektrikli scooter kullanıcısı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
samsung galaxy m12 2T9D cover

Galaxy M12 pil kapasitesi belli oldu! Bu telefon ile şarjınız bitmez

Next Post
vivo v20 2021 3C1P cover

Vivo V20 2021 Geekbench’te ortaya çıktı! İşte özellikleri

Related Posts