En güvenli uygulama: Signal! Signal ücretli mi, nasıl kullanılır? Signal nasıl kullanılır? Signal’de görüntülü konuşma, grup kurma var mı?

Avatar of admin@teknodate.com
1610364880 En Guvenli Uygulama Signal Signal Ucretli Mi Nasil Kullanilir Signal.jpg
1610364880 En Guvenli Uygulama Signal Signal Ucretli Mi Nasil Kullanilir Signal.jpg

WhatsApp üstünden kullanıcılara onay vermeleri istendiği bir bildirimin gelmesiyle beraber tüm kullanıcılar tepki gösterdi. WhatsApp’ın son güncellemesinin tepki toplamasının arkasından Elon Musk’ın alternatif olarak önerilmiş olduğu Signal uygulaması dikkat çekti. 41 milyon takipçisine Signal önerisi icra eden Musk, Twitter hesabı üstünden ‘Use Signal’ (Signal kullanın) diye tweet attı. Dünyada ortalama 2 milyar kişinin kullandığı WhatsApp’ın gücü Musk’ın tweetinin arkasından zayıfladı. Teknoloji milyarderinin açıklaması gündeme bomba şeklinde düşerken, Signal’in güvenirliliği merak mevzusu oldu. Signal ile WhatsApp karşılaştırıldığında Signal’in pozitif yanları WhatsApp’ın artık kullanıcılarını sunamadığı gizlilik. Signal uygulamasında mesajlar, uçtan uca şifreleme yöntemi ile güvence altında tutuluyor.
Peki, Signal ne kadar güvenli? Signal ücretli mi? Signal uygulaması nasıl kullanılır? İşte şifreli şekilde WhatsApp şeklinde sesli, görüntülü arama ve mesajlaşma uygulaması olan Signal hakkında merak edilenler…

SİGNAL NE KADAR GÜVENLİ?

Elon Musk’ın da kullandığı Signal’in kullananların mesajlaşmalarınıza ya da görüşmelerinize erişim izni olmuyor. Bununla beraber Edward Snowden ve Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey şeklinde teknoloji isimlerinin de kullandığı Signal, WhatsApp’ın alternatifi olarak görülüyor. Peki Signal nedir?

SİGNAL NEDİR, SİGNAL NE KADAR GÜVENLİ?

Signal’de görüntülü arama var mı merak edilirken, Signal’in açık kaynaklı, şifreli bir anlık mesajlaşma özellikleri ile beraber sesli ve görüntülü arama da yapıldığını belirtelim. Androis, İOS, Mac ve Windows versiyonlarında da bulunan Signal, kullananların tüç iletişimini uçtan uca şifreliyor. Peki Signal kimin? Signal’in kurucusu kim? Signal’in kurucusu ise aslen fazlaca yabancı değil.
ABD’li güvenlik araştırmacısı ve kriptograf Moxie Marlinspike ile beraber WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton tarafınca kurulan Signal, kâr amacı gütmeyen bir kurum. Signal Advance şirketine ilişkin olduğu kabul edilen Signal uygulaması Signal Vakfı tarafınca geliştirilip, destekleniyor.

SİGNAL NASIL KULLANILIR?

Hem Android hem de iOS sürümleri olan Signal uygulamasını Google Play Store yada App Store’dan ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor. Uygulamayı indirdikten sonrasında yalnız Kişilerim rehberine giriş onayı verildikten sonrasında güvenlik kodu ile kayıt işlemi yapılabiliyor. Kendine hususi pin kodu olan Signal 4 haneli bir pin kodu belirlemenizi talep ediyor.
Android ve iOS’taki Signal uygulamaları; telefonun pin, parola yada biyometrik kimlik doğrulaması ile kilitlenebilir. Kullanıcı, telefonun kaybolması yada çalınması durumunda ek bir koruma mekanizması sağlayarak bir “ekran kilidi vakit aşımı” aralığı tanımlayabilir.

SİGNAL ÜCRETLİ Mİ?

Signal, kâr amacı gütmeyen bir kurum olduğundan ücretsiz bir şekilde tüm işletim sistemlerinde kullanılabiliyor ve indirilebiliyor. Signal de tıpkı WhatsApp ve Facebook Messanger şeklinde ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Peki Signal’in özelliği nedir?

SİGNAL UYGULAMASININ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Sesli ve görüntülü arama yapabilme,

Hücresel veri ya da WİFİ üstünden şehirlerarası ve internasyonal dahil (veri ücretleri hariç) parasızdır,

Metin mesajları, dosyalar, sesli notlar, resimler, GIF ve video mesajları gönderilmesine izin verir,

Grup mesajlaşmaları vardır,

Masa üzerine indirilerek PC’den de kullanılır,

Kullanıcılarıyla meydana getirilen tüm yazışma otomatikman uçtan uca şifreleR,

Kullanıcının iletişimini giz yazıya çevirmek için kullanılan anahtarlar uç noktalarda oluşturulur ve saklanır,

Güvenlik hat safhadadır, kullanıcı değişirse kullanıcıları mühim parmak izlerini (yada QR kodlarını tarayarak) harici kanallardan karşılaştırabilir,

Android’de, kullanıcılar Signal’ı varsayılan SMS / MMS uygulaması haline getirmeyi seçebilir ve standart uçtan uca şifreli Signal mesajlarına ek olarak şifrelenmemiş SMS mesajları gönderme ve almalarını sağlar,

Kullanıcılar hemen sonra Signal içermeyen kişilerle yazışma oluşturmak için aynı uygulamayı kullanabilir,

Şifrelenmemiş bir bildiri göndermek, Signal kullanıcıları içinde da kullanılabilir.

TextSecure, kullanıcının mahalli ileti veritabanını ve kullanıcının şifreleme anahtarlarını şifreleyen bir parola oluşturlamalarını sağlamaktadır,

Mesajlara zamanlayıcı koymalarına izin verir, (Belirli bir vakit aralığından sonrasında, iletiler hem gönderenin hem de alıcıların cihazlarından silinecektir).

Signal, varsayılan olarak kullananların mesajlarını, şifrelenmemiş bulut yedekleme işleminin haricinde meblağ,

Signal, okuma ve yazma bildirimlerini dönem dışı bırakma özelliğine haizdir.

SİGNAL VE WHATSAAP ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Özgürlük yazarlarından Özcan Çıkmaz’ın mevzu ile ilgili yazısında iki uygulama arasındaki farkları ortaya koydu: Signal’de tüm sesli ve görüntülü aramalarınız, dosya paylaşımlarınız, kısacası uygulama içinde gerçeklesen her şey üst düzey güvenlik protokolleriyle uçtan uca şifreleniyor. Şu demek oluyor ki, biri sizin elinizden telefonunuzu zorla almadığı sürece, asla kimse araya girip konuşmalarınızı hackleyemez. Ses aramasındaki ağır şifrelemeden dolayı arama birkaç saniye geç başlasa da ses kalitesi devasa yükseklikte ve Whatsapp’taki kesilmeler yaşanmıyor.

Whatsapp şahıs listenizi şifrelemiyor dolayısıyla listeniz ve kimlerle hangi saatte görüştüğünüzün kayıtları, sunucularına kaydediliyor. Signal’de ise her şey şifreleniyor!

Whatsapp’ta mesajlarınız telefonunuzda durduğu sürece şifreli korunuyor sadece her insanın mecburi olarak tüm konuşma geçmişinin yedeğini (back-up) alıyorlar. Bu yedeklemeler maalesef şifrelenmiyor ve bir halde bulut hesabınıza erişenlere karşı, sizi savunmasız bırakıyor. Facebook’un bu verileri okuyarak şirketlere sattığı da söylentiler içinde!

Signal’de ise telefonunuzun bile yedeğini alsanız, asla bir halde konuşmalarınız buna dahil olmuyor. Dolayısıyla hackerler size ulaşamıyor. Kurumsal kullananların güvenlik protokolleri açısında da bu son aşama mühim bir özellik!

SİGNAL NASIL ÇALIŞIYOR?

Kullanıcılar, WhatsApp’ın sunmuş olduğu birçok özelliğe Signal yardımıyla ulaşabiliyor. Anlık mesajlaşma, fotoğraf yada video gönderme, grup sohbetleri ve görüntülü arama şeklinde özellikler Signal uygulamasında da mevcut. Signal’ın pozitif yanları ise WhatsApp’ın artık kullanıcılarını sunamadığı gizlilik. Uygulamada mesajlar, uçtan uca şifreleme yöntemi ile güvence altında tutuluyor. Signal’in mesajlaşmalarınıza ya da görüşmelerinize erişim izni olmuyor.

Edward Snowden ve Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey şeklinde adların de Signal uygulamasını kullandığı biliniyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
PARTNER Güzel oyuncunun kardeşinden dikkat çeken paylaşım! Güzel oyuncunun kardeşinden dikkat çeken paylaşım!
Facebook'tan flaş karar!Facebook’tan flaş karar!
73 nerenin plakası? Hangi ilin araç plaka kodu 73?73 nerenin plakası? Hangi ilin vasıta plaka kodu 73?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
5ffc3165bf214423c0540a64.jpg

WhatsApp verilerinin paylaşılması durduruldu mu? WhatsApp güncelleme zorunluluğu kaldırıldı mı?

Next Post
Telegramdan Whatsappa Gonderme Yapan Surpriz Paylasim.jpg

Telegram’dan WhatsApp’a gönderme yapan sürpriz paylaşım!

Related Posts