Facebook hesap silme nasıl yapılır? İşte kalıcı hesap kapatma adımları!

Toplumsal medya artık 7’den 70’e her insanın kullandığı bir eğlence ve kontakt aracı. Hepimizde ciddi bir alışkanlık yarattığı su götürmez bir gerçek. Fakat bazen işlerimize, eğitimimize ya da günlük hayatımızda ilgilenmemiz ihtiyaç duyulan şeylere engel olabiliyor. Bu aşamada da toplumsal medya hesaplarını kapatmak akla gelen ilk seçenek oluyor. Fazlaca ciddi bir kullanıcı sayısına haiz olan Facebook da oldukça vakit alan bir uygulama ve kimi zaman işlevini de yitirebiliyor. Durum sizin için de bundan ibaretse yazımızı dikkatle okuyup Facebook hesap silme işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Telefondan Facebook Hesap Nasıl Silinir?

Facebook hesabınızı telefonunuzda yer edinen Facebook uygulaması vesilesiyle kullanıyor olabilirsiniz. Hesabınızı bu uygulama üstünden direkt silebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyledir:

 • Facebook uygulamasına girdiğinizde sağ üst köşede yer edinen üç çizgi sembolüne tıklayın. Karşınıza çıkan seçenekler içinde “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesine tıklayarak ilerleyin.

Görsel 2

 • Bu sayfadan da “Hesap Sahipliği ve Kontrolü” seçeneğini tıklayarak devam edin.

Görsel 3

 • Görüntüleyeceğiniz sayfada hesap dondurma ve silme seçeneği yer alır. Bu seçeneği tıkladığınızda hesabınızı dondurma yada silme işlemlerinden dilediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Görsel 4

 • “Hesabı Sil” diyerek devam edin.

Görsel 5

 • Facebook hesap silme işlemini tamamlamadan ilkin size silme nedeninizi sorar. Bu seçeneklerden sizin için geçerli olanı işaretlemelisiniz. Eğer Facebook güvenliği ile ilgili kaygı duyuyorsanız ve bu seçeneği işaretlerseniz Facebook size güvenlik kuralları ile ilgili bilgilendirme yapabilir. Ya da “Hesabım başkasının eline geçti” derseniz sizden buna dair detaylı informasyon edinebilir ve sonrasında lüzumlu araştırmaları yaparak hesabınızı kurtarabilir. Doğrusu hesabınızı silme nedeniniz herhangi bir olumsuzluktan dolayı ise ilk olarak bu olumsuzluğu çözme yolunu tercih edebilirsiniz. Bunun haricinde bir nedeniniz var ise da uygun seçeneği belirterek silme işlemine devam edebilirsiniz. Hesap silme nedeniniz Facebook veri tabanına işlenecek, sizin için herhangi bir yaptırımı olmayacaktır. “Hesabı Silme İşlemine Devam Et” dediğinizde karşınıza değişik seçenekler çıkacaktır.

Görsel 6

 • Eğer Messenger uygulamasını kullanmaya devam etmek istiyorsanız hesabınızı silmek yerine dondurabilirsiniz. Bu aşamada bu seçenek size sunulur. Şu sebeple Facebook hesabınızı sildiğiniz takdirde Messenger hesabınızı da kullanamaz ve sevdiklerinizle kontakt kuramazsınız. Hesabınızı sildiğinizde gönderilerinizi de kaybedeceğiniz için Facebook size son aşamada gönderilerinizi kaydetme seçeneğini de sunar. Bu seçenek yardımıyla Facebook’ta yaptığınız paylaşımları muhafaza edebilirsiniz.

Görsel 7

 • Facebook’ta yer edinen tüm bilgilerinizi silme işleminden ilkin indirebilirsiniz. Bu seçenek de size son aşamada sunulur. Bu sayede Facebook hesabınızı tamamen silmiş olsanız bile geçmişe dair tüm Facebook verilerinizi saklamış olmuş olursunuz.

Görsel 8

 • Bazı uygulamalara giriş yapabilmek için Facebook hesabı kullanılabilir. Eğer siz de daha ilkin bir uygulamaya Facebook hesabınız vesilesiyle giriş yaptıysanız hesabınızı sildikten sonrasında bu giriş şansını yitirmiş olmuş olursunuz. Facebook, hesap silme işlemini tamamlamadan ilkin bu uygulama giriş bilgilerini de size sunar. Isterseniz hangi uygulamalara Facebook üstünden giriş yaptığınızı görüntüleyebilirsiniz.

Görsel 9

“Hesabı Sil” dedikten sonrasında hesabınızın silinme işlemi için ihtiyaç duyulan süre başlamış olur. Doğrusu bu sekmeye tıkladığınızda hesabınız tamamen silinmez. Hesabınızın tamamen silinmesi için 30 gün süre vardır. Eğer bu süre içinde hesabınıza yeniden giriş yapmış olursanız silme işlemi iptal olur. Eğer 30 gün süresince asla giriş yapmazsanız hesabınız tamamen silinir. Bu aslına bakarsak kararınızı sonradan değişiklik yapma ihtimaline yönelik olarak avantajlı bir durumdur.

Bilgisayardan Facebook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Facebook hesap silme kalıcı işlemini bilgisayar vesilesiyle da halledebilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan Facebook hesabınıza giriş yapmaktır. Hemen sonra izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar şu şekildedir:

 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonrasında sağ üstte yer edinen ok sekmesinden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini tıklayın.

Görsel 10

 • Hemen sonra sol tarafta bulunan “Facebook Bilgilerin” sekmesine tıklayın. En altta “Dondurma ve Silme” seçeneğine tıklayarak devam edin. Devam etmeden ilkin isterseniz “Detayları İndir” kısmından Facebook’taki verilerinizi indirerek yada başka bir yere aktararak muhafaza edebilirsiniz.

Görsel 11

 • Karşınıza çıkan sayfada “Hesabı Kalıcı Olarak Silme” seçeneği ile devam edin.

Görsel 12

 • Son olarak hesap dondurma ve detayları indirme seçeneği karşınıza çıkar. Messenger uygulamasını kullanmaya devam edebilmek için Face hesap silme işlemi yerine dondurmayı tercih edebilirsiniz. Eğer silme mevzusunda kararlıysanız da bilgilerinizi indirerek işinize yarayabilecek bazı verileri elinizde tutabilirsiniz.

Görsel 13

Hesap silme işlemi 30 günün sonunda gerçekleşir. Doğrusu “Hesabı Sil” dediğiniz an hesabınız tamamen silinmez, bunun için 30 gün beklemeniz gerekir. Eğer hesabınızı silmekten vazgeçerseniz yeniden giriş yapmanız kafi olacaktır, hesabınızı kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.

 • Bu işlemlerin haricinde aşağıda paylaşmış olduğumuz Facebook hesap silme linki 2020 vesilesiyle da Face hesap kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda hesabınıza giriş yaptıktan sonrasında direkt olarak hesap silme sayfasına yönlendirilirsiniz.

Facebook hesap silme 2020 için TIKLAYINIZ!

Messenger Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook hesabınızla birlikte Messenger hesabınız da bulunur. Bu hesap üstünden Facebook’ta bulunan kişilerle yazışabilirsiniz. Facebook hesabınız şeklinde Messenger hesabınızı da dondurabilir ya da silebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Messenger uygulamasını telefonunuzda açtıktan sonrasında sol üst köşede yer edinen fotoğrafınızın üstüne tıklayın.

Görsel 14

 • Karşınıza çıkan bu ekranı aşağıya doğru kaydırın.

Görsel 15

 • “Hesap Ayarları” sekmesine tıklayın.
  Görsel 16

 • Bu sayfada da aşağıya inin ve “Hesap Sahipliği ve Kontrolü” seçeneğine tıklayın.
  Görsel 17

 • “Dondurma ve Silme” seçeneğine tıklayın.
  Görsel 18

 • Burada birkaç uyarı karşınıza çıkacak. Bunlardan biri Messenger’ı dondurabilmek için ilk olarak Facebook hesabınızı dondurmanız gerektiğidir. Silmek için de ilk olarak Facebook hesabınızı silmeniz gerekir. Eğer bu tarz şeyleri yaptıysanız dondurma ya da silme işlemlerinden dilediğinizi seçerek devam edin. Sadece Facebook hesabınızı hemen hemen dondurmadıysanız yada silmediyseniz bu sayfanın en alt kısmında bulunan “Facebook Hesabı Dondurma ve Silme İşlemine Devam Et” yazısına tıklamalı ve ilk olarak bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Messenger hesabınızı dondurduğunuzda artık size kimse ileti atamaz. Yine açtığınızda ise tekrardan mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Silme işlemindeyse tüm verileriniz kaldırılır ve bu işlemin geri dönüşü yoktur.
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 Saniyelerle kurtuldu! Saniyelerle kurtuldu!
Twitch hesap silme nasıl yapılır? İşte kalıcı hesap kapatma adımları!Twitch hesap silme nasıl yapılır? İşte kalıcı hesap kapatma adımları!
Lastik ölçüsü nedir? Nasıl hesaplanır?Lastik ölçüsü nedir? Nasıl hesaplanır?
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Redmi Note 10 Pro FCC belgelerinde göründü

Next Post

Hotmail hesap silme nasıl yapılır? İşte kalıcı hesap kapatma adımları!

Related Posts