Facebook ile Apple arasındaki gerginlik büyüdü

Avatar of admin@teknodate.com
12179988 700x400.jpg
12179988 700×400.jpg

Söz mevzusu gizlilik özelliği iki yönlü olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak, kullanıcılar “Gizlilik” menüsü altındaki Ayarlar uygulamasında gizlilik kontrollerine erişebilir. Burada kullanıcılar, hangi uygulamaların onları seyretmek için lüzumlu izne haiz bulunduğunu görebilir ve gerektiğinde izinleri iptal edebilir yada verebilir.

Kullanıcılar, bu özellik kullanıma sunulduktan sonrasında bir uygulamayı ilk kez açtıklarında da bir bildiri görecekler. Kullanıcılar, yeni uygulamaların yanı sıra cihazlarında aslına bakarsanız bulunan uygulamalar için de bildirim görecekler. Bu açılır pencere, Facebook benzer biçimde şirketlerin niçin seyretme izni vermeleri icap ettiğini dair izahat yapabildikleri bir yer.

FACEBOOK APPLE’IN KARARINI ELEŞTİRDİ

Facebook, ufak işletmeleri etkileyeceğini ve yeni müşterilere yetişme kabiliyetlerine zarar vereceğini söyleyerek bu yeni özelliğin sesli bir eleştirmeni oldu. Apple, bu özelliğin Facebook’un kullanıcıları seyretme yaklaşımını değiştirmesini değil, yalnızca izin istemesini gerektireceğini söyleyerek bu eleştiriyi reddetti.

Bazı kullanıcılar artık iPhone’larında seyretme izni görüyor. Sadece bu, yalnızca belirli uygulamalar için geçerli. Mesela, bir kullanıcı NBA uygulamasını açarken, uygulamanın “öteki şirketlerin uygulamaları ve internet sayfalarındaki etkinliğinizi seyretmek için” izin istediğini söyleyen bir pop-up ekranı gösteriliyor.

Apple, bu yeni gizlilik hususi durumunu eylül ayında iOS 14’ün bir parçası olarak sunmayı ummuştu. Sadece geliştiricilere hazırlanmaları için daha çok süre vermek için sunumu erteledi. Şirket, son olarak bu özelliği 2021’in başlarında piyasaya sürmeye söz vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12765593 700x400.jpg

Galaxy S21 Ultra S-Pen sertifikasını aldı

Next Post
12765521 700x400.jpg

Vivo V20 (2021) duyuruldu! – Teknoloji Haberleri

Related Posts