Facebook Türkiye Direktörü Derya Özkaya Matraş’tan WhatsApp açıklaması

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi sonucu toplumsal medyada büyük ses getirdi. WhatsApp’ın onay bildirimini pek fazlaca kullanıcıya iletmesi sonrası tabiri caizse büyük bir dijital göç başladı ve insanoğlu Telegram, Signal ve BiP benzer biçimde mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. WhatsApp, karar sonrası yeni açıklamalar yaparak mesajların uçtan uca şifreleme ile korunacağını söylemiş oldu. Şimdi ise Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Özkaya Matraş mevzu hakkında videolu bir açıklamada bulunmuş oldu.

HER ZAMAN KORUNACAKLAR

Derya Özkaya Matraş yapmış olduğu açıklamada, uçtan uca şifrelemeye değindi. Kişisel mesajların, aramaların fotoğraf, video benzer biçimde medya gönderilerinin daima uçtan uca şifreleme ile korunacağını belirten Matraş, ”Bu şifrenin kilidini bir tek mesajı gönderen ve mesajı alan şahıs açabilir demek. Uçtan uca şifreleme yardımıyla ne Whatsapp ne Facebook bu mesajları yada bu mesajların içeriklerini hiçbir şekilde okuyamaz yada dinleyemez demek. Bu hiçbir süre değişmeyecek.” ifadelerini kullandı.

REHBER VE KONTAKLARIMIZ PAYLAŞILIYOR MU?

Matraş, açıklamasında rehber ve kontaklarımız paylaşılıyor mu? sorusunu da yanıtladı. Facebook Türkiye direktörü bu soruya ” Hayır. Rehberiniz Facebook ile paylaşılmıyor. WhatsApp’a rehberinize erişim izni verdiğinizde bu mesajlaşmayı daha süratli ve daha güvenilir hale getirmek için kullanılıyor. Şu demek oluyor ki WhatsApp asla kimsenin mesajlaştığı yada aramış olduğu kişinin kayıtlarını tutmuyor. Bir kere şöyleki düşünün, iki milyar kullanıcının kayıtlarını saklamak en başta sizin için bununla beraber WhatsApp için ciddi bir gizlilik ve güvenlik riski oluşturur.” şeklinde yanıt verdi.

FİRMALAR HOSTİNG HİZMETİ ALABİLECEK

Derya Özkaya Matraş, yapmış olduğu açıklamada WhatsApp’ta yapılacak değişiklikliğin işletmeler için olan detayını da paylaştı. Matraş, gizlilik politikasını ileride işletmelerin müşterileriyle olan WhatsApp üstünden iletişimlerini yönetmelerine destek olmak amacıyla güncellediklerini belirterek, bu güncellemenin işletmelerin ileride isterlerse ana şirket olan Facebook üstünde güvenlik hosting hizmeti alabilmelerine olanak sağlayacağını belirtti. WhatsApp üstünden bir işletme ile mesajlaşıp mesajlaşmamın gene kullananların inisiyatifinde bulunduğunu söyleyen Matraş, ”Bu şekilde bir güvenli hosting hizmetini Facebook üstünden alıp almamak da işletmenin inisiyatifinde, Facebook’un değil.” ifadelerini kullandı.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
PARTNER'Koronavirüs başka hastalık bıraktı'‘Koronavirüs başka hastalık bıraktı’
Telegram nasıl daha güvenli hale getirilir?Telegram iyi mi daha güvenli hale getirilir?
Kuryenet müşteri hizmetlerine nasıl ulaşılır?Kuryenet alan kişi hizmetlerine iyi mi ulaşılır?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Telegram Nasil Daha Guvenli Hale Getirilir.jpg

Telegram nasıl daha güvenli hale getirilir?

Next Post
Samsung Galaxy Buds Pro Tanitildi Iste Ozellikleri Ve Fiyati.png

Samsung Galaxy Buds Pro tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

Related Posts