GitHub platformu nedir? Nasıl kullanılır?

Bir proje üstünde çalışacak iyi kod yazan bir ekibe ihtiyacınız oldu sadece lüzumlu kodları yazacak programcıları nereden bulacağınızı bilmiyor musunuz? Birçok programı, kod parçacığını ve yazılım ekibini bulabileceğiniz bir platform var. GitHub, dünya genelinde iş birliğine dayanan çalışmaların bulunmuş olduğu toplumsal bir ağ…

GitHub Iyi mi Bir Platformdur?

GitHub; bulut alt yapısı üstüne dizayn edilmiş program geliştiricilerinin üstüne kod yazdığı, düzenleyip takip edebildiği ve üye olan tüm kullananların bu kodlara erişebildiği bir depolama sistemidir. Teknik olarak Linux sisteminin yaratıcısı Linus Torvalds tarafınca 2005 senesinde geliştirilen Git, dağıtık versiyon denetim sistemini kullanarak bulut depolama sunan yapıya GitHub adı verilir.

Git; versiyon denetim sistemi olduğundan projede güncelleme yapıldığında bunu kimin yaptığının kaydını tutan ve sistemde silinen kodları geri getirebilen bir yapıya haizdir. Dosyanın üzerine kayıt yapmaz, her seferinde yeni kayıt meblağ. Hub yapısı ile komut satırını geliştiriciler için toplumsal ağa çevirir. Açık kaynak olduğundan parasız üye kaydı yapılabilir.

İşbirliği gerektiren büyük projeler için kullanılabilecek toplumsal bir platform olan GitHub’a web olan her yerden ulaşabilirsiniz. GitHub kullanımı kolay bir sistemdir. Bulut sisteminin üstüne kurulu olduğundan bilgisayar gerektirmeden de projelerinize ulaşabilirsiniz. Ek olarak GitHub’da size ilişik bir kişisel denetim paneli bulunur. Buradan üstünde çalıştığınız projeleri görebilir, ekip çalışmalarınızı denetim edebilir, üye olduğunuz kuruluşların ve diğerlerinin son etkinliklerinden haberdar olabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse; GitHub her insana açık; dünya üstünde tüm programcıların birbirine ulaşabildiği proje yönetim, geliştirme ve yazılım program kodlarının açık kaynak olarak bulunmuş olduğu parasız bir toplumsal ağ platformudur.

Dünyadaki Geliştiricilerle İşbirliği Yapabileceğiniz Platform GitHub Iyi mi Kullanılır?

Ilk olarak kullanıma geçmeden yapılması ihtiyaç duyulan iki işlem bulunur. Bilgisayarınıza Git yükledikten sonrasında GitHub sitesinden bir hesap açmanız gerekir. Hesap oluştururken e-mail adresinizi girmek ve gizyazı belirlemek kafi olacaktır. Bu işlemlerden sonrasında projeleriniz için çalışmaya başlayabilirsiniz. GitHub iyi mi kullanılır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

GitHub Açılış Ekranı

GitHub üstünden oturum açtığınızda kişisel denetim paneli sayfası ile karşı karşıya gelirsiniz. Haber kaynağının son etkinlik bölümünden güncellenen sorunları ve üstünde çalıştığınız istekleri bulabilirsiniz. Bununla beraber taleplerinize yorum yapıldığını, bir projenin talebine atandığınızı bu bölümdeki bildirimlerden takip edebilirsiniz.

Projelerinizi Yüklemek için Git Kullanımını Bilmeniz Gerekir

  • GitHub bilgilerin girilmesi için arayüz olarak komut satırı kullanılır. Bir mahalli proje oluşturma, değişimleri kaydetme ve bu tarz şeyleri bulut sisteminde depolama için komut satırı kullanıcı arayüzünde işlem yapılır.
  • Ilk olarak Git’te veri kaydı yapabilmek için bir kullanıcı adı belirlenmelidir. Bu kullanıcı adı; GitHub kullanıcı adından değişik olarak seçilir.
  • Komut satırına;
    $ git config –global user.name “seçilen kullanıcı adı buraya yazılır”
  • E-mail eklemek için komut satırına;
    $ git config –global user.email “kendi email adresiniz yazılır”
    yazarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

GitHub’da dosyalarınızı depolayabileceğiniz dizin adı “Repository” dir.
Bunun için GitHub’a giriş yaparak New Repository sekmesine tıklanır ve burada “+” butonuna basılır. Yeni depoya bir ad vermek gerekir. İstediğiniz adı seçebilirsiniz. Deponun açıklamasını bir iki kelime ile belirtebilirsiniz. Deponun görünürlüğünü her insana açık olarak seçtikten sonrasında depoyu bir ReadMe dosyası ile başlamaya hazır hale getir (initialize) kutucuğunu işaretleyin. Son olarak “Repository oluştur” butonuna tıklayın.

GitHub komutları klavye kısayolları ile kullanılarak kod yazmayı kolaylaştırır. Mesela kaynak kodda bir şeyler değişiklik yapmak istediğinizde klavyede “e” tuşuna yada imlecin bulunmuş olduğu satırı atlamak istediğinizde “alt” ve “g” tuşlarına aynı anda basabilirsiniz. Komutlar için GitHub’ın sitesine göz atabilirsiniz.

Bilgisayarınıza GitHub Desktop Yükleyerek Daha Kolay ve Süratli İşlem Yapabilirsiniz

GitHub desktop; Git versiyon denetim sistemi komut satırı yada bir web tarayıcı olmadan platformu kolayca kullanacağınız bir arayüzdür. Ergonomik ve süratli bir halde online olarak depolara ulaşabilir, depoları klonlayabilir ve istekleri buradan yönetebilirsiniz. Projeler üstünde ortaklaşa iş yaptığınız öteki kullanıcılara uzaktan erişebilir, süre ve mekan kısıtlaması olmadan kodunuzu geliştirebilirsiniz. Bu arayüz açık kaynaklı bir platform olduğundan geri bildirim ve istekleri görebilirsiniz. Çağrı edildiğiniz projeye katkı sağlayabilir, sorunları çözmek için öbürlerinden yardım alabilirsiniz. Projeleri bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

GitHub Size Birçok Avantaj Sunar

GitHub bulut sistemi ile çalıştığından, aynı anda yaptığınız değişikliklerin ötekiler tarafınca görülmesi ve denetim edilmesi açısından yarar sağlar. Yorum yaparak yada bildiri atarak toplumsal ilişkiler kurulabilir. Her projenize ReadMe dosyası ekleyebileceğiniz platformda öteki kullananların projeniz hakkında data sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Git versiyon komut sistemi yardımıyla projede değişim yapılsa dahi ilk kaydedilmiş haline dönmek mümkündür, bu açıdan kod yazıcılar için kullanışlı bir platformdur.

Açık kaynak olduğundan yazılan kodları karşılaştırma etme imkanı bulunur. Platform neredeyse tüm yazılım dillerini destekleyen parasız bir sistem olduğundan çoğunlukla tercih edilir. Sadece projelerini gizlemek isteyen kullanıcılar için ücretli olarak hizmet sunar.
Ek olarak; git takvimi üstünde proje ile ilgili notları ve bildirimleri GitHub hatırlatıcısı yardımıyla alabilirsiniz. Bu modül, üstünde çalıştığınız proje ve kodlarla ilgili bilgilere zamanında ulaşmanızı kolaylaştırır. Katıldığınız ve edinim kazandığınız projeleri CV’nizde edinim kısmına yazabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12753665 700x400.jpg

Çin, Long March 8 roketini ilk kez fırlattı

Next Post
12754130 700x400.jpg

HDR modu nedir ve nasıl kullanılır?

Related Posts