Google büyük rakiplerini saf dışı bırakmakla suçlanıyor

Avatar of admin@teknodate.com
12330727

Ilk olarak merak edenler için Google tekelcilik davası üstünden özetlemek gerekirse tekelleşmenin ne demek bulunduğunu anlatalım.

Şirketlerin tekelleşmesi: Bir firmanın belirli bir hizmet alanında yada tüm hizmetlerde tek bir şirket haline gelmesine tekelleşme denilir. Örnek olarak arama motoru hizmetlerinde Google tekel olmakla suçlanıyor.

Tekelleşme mevzusunda akıllara ilk başta gelen husus çoğu zaman şirketlerin özgürlüğü oluyor. Şu demek oluyor ki herhangi bir hizmet verirken firmalar en iyisi olduğundan tekel haline gelebilir. Dışarıdan bakılınca bu oldukça düzgüsel şeklinde görünse bile aslen durum asla o denli masum değil.

GOOGLE’A TEK ŞİRKET POLİTİKASI SUÇLAMASI

ABD’de mahkemeler tarafınca Google ile ilgili, rakiplerini saf dışı bırakıp tekel olduğuna yönelik suçlamalar ortaya atıldı. Onlara bakılırsa arama motoru sonuçlarında şirket, tek şirket politikası izliyor.

Google tarafınca meydana getirilen açıklamalara bakıldığında, firmanın son aşama soğuk davranılmış olduğu görülüyor. Mahkemeye meydana getirilen açıklamada Google, mahkeme sürecine katkı sağlamak istediklerini ve bu tür araştırmaların oldukca mühim bulunduğunu söylemiş oldu.

Aslına bakacak olursanız durum asla düzgüsel şeklinde görünmüyor. ABD’de; Şimal Carolina, Utah, Arizona, Lowa, Tennessee ve New York şeklinde büyük eyaletler başta olmak suretiyle 38 eyalet birden firmaya tekelcilik davası açtı. Bugüne dek görülmüş en büyük davalardan bir tanesi olduğu söylenebilir.

Firmanın bir tek ABD değil hem de Avrupa şeklinde ülkelerde de birçok sorun yaşamış olduğu biliniyor. En fazla dava oluşturulan mevzu ise tekelcilik ile ilgili. Sizce hakkaten de Google, rakiplerini saf dışı bırakıp tekel olmaya çalışıyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
gta 6 gameplay details je1w cover

GTA 6 ile ilgili ilk resmi açıklama geldi!

Next Post
12732002

Pardus işletim sistemi nedir? Nasıl kurulur?

Related Posts