HDR modu nedir ve nasıl kullanılır?

Ustalaşmış kamera kullanmadan kaliteli ve etkisinde bırakan fotoğraflar çekmek istiyorsanız akıllı telefonunuzun özelliklerini iyi tanımalısınız. Gelişmiş akıllı telefonların kamera özellikleri içinde yer edinen en işlevsel modlar içinde ise HDR yer alır. HDR ne demek, anlamı nedir ya da ne işe yarar benzer biçimde soruların cevaplarını öğrenmek için yazımızın devamını okumaya başlayabilirsiniz…

Akıllı Telefonların Vazgeçilmezi: HDR

İlerleyen değişen teknolojinin paralelinde gelişen cihazlar, insan hayatına birçok yeni kavram kazandırmıştır. Bu kavramlardan biri de fotoğrafçılık ile ilgilenenlerin çoğunlukla karşılaştıkları HDR’dir.Çekilen fotoğraftaki parlak ve karanlık noktaları daha parlak ve daha karanlık göstermeye yarayan bu özellik aslına bakarsak üç fotoğrafı birden çekme özelliğine karşılık gelir.Üç değişik pozlama gerçekleştirerek çekmiş olduğu değişik fotoğrafları bir araya getirme hususi durumunu tanımlayan HDR modu, düzgüsel çekim modundaki fotoğraflara gore daha uzun sürede çekilir. Çekilen fotoğraf üstündeki aydınlık ve karanlık bölgelerin düzenlemesinde avantaj elde eden bu özellik renk ve kontrast aralığı için de oldukça önemlidir. Fotoğraftaki aydınlık noktaların tekrardan değerlendirilebilmesi prensibine dayandığı için HDR modundaki telefon kamerası minimum üç fotoğrafı birden çeker.

HDR Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılmalıdır?

Sizin yerinize 3 değişik pozlama gerçekleştirerek çekmiş olduğu fotoğrafları bir araya getiren bu özellik bununla beraber çekim sonrasında aydınlık noktaların yeniden kullanılabilmesini de sağlar. Ustalaşmış fotoğrafçılar için büyük bir kolaylık olan bu üç pozlamalı çekimler naturel ve canlı sonuçlar ortaya çıkarır. Fotoğrafçılıkta en mühim kriterlerden önde gelen doğallık kriteri HDR modu yardımıyla amatör fotoğrafçılar tarafınca bile akıllı telefonlar ile sağlanabilir. Çekilen fotoğraftaki aydınlık ve karanlık noktaların tekrardan düzenlenmesini sağladığından dolayı fotoğraf çekmeyi sevenler için HDR en mühim kamera özellikleri içinde yer alır.

HDR ne işe yarar sorusu cevaplandıktan sonrasında sırada bu özelliğin gereksinim duyulduğu kullanım alanları yer alır. Fotoğrafçılık için en mühim kurallardan birisi doğru ışık kullanımıdır. Fotoğrafın doğallığını ve standardını belirleyen ışığın kontrolü ise zannedildiği kadar kolay değildir. Karanlık ortamlarda ya da gölgelerde ışığın gücüne gereksinim duyulduğu kadar güneşin yoğun olduğu zamanlarda meydana getirilen çekimlerde de ışığın denetim edilebilmesi gerekir. Işığın azca olduğu durumlarda fotoğraf istenilenden karanlık olduğu benzer biçimde, fazla olduğu zamanlarda da istenilenden parlak olabilir. Bu yüzden güneş ışığının fazla olduğu zamanlarda HDR modunu kullanarak oluşabilecek dezavantajlardan korunabilirsiniz. Aşırı güneş ışığına maruz kaldığınızda bu üç değişik pozlama elde eden modu kullanarak çekilen objenin daha muntazam görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir öteki mühim HDR kullanım alanı ise görünüm fotoğrafçılığıdır. Çoğu zaman sema ve yeryüzünün bir arada çekilmiş olduğu görünüm fotoğrafları istenilenden daha aydınlık ya da daha karanlık olabilir. Gökyüzünün aydınlığı ile yeryüzünün karanlığının dengesini oluşturmak daima kolay olmayabilir. Bu şekilde durumlarda HDR modu aktifleştirilerek gökyüzünü aydınlık çekerken bununla beraber yeryüzünün karanlıktaki detaylarını da görüntüleyebilirsiniz. Görünüm fotoğraflarının yanı sıra arkadan aydınlatılan objelerin çekimi için de HDR modu oldukça önemlidir. Arkadan gelen ışıktan dolayı çekilen obje istenilenden karanlık çıkıyorsa; ışık dengesini bu mod yardımıyla sağlayabilirsiniz. Fotoğraf çekimi yapılabildiği benzer biçimde bu mod ile video çekimleri de yapmak mümkündür. Gerçekçi video çekimleri için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktaları yazının devamında bulabilirsiniz…

HDR Video Özellikleri Nedir?

İnsan gözünün görebildiği varlıklı renk skalası ve ışık kontrasına karşılık, video çekilen kameralar insan gözü benzer biçimde renk duyarlılığına haiz değildir. Video çekimlerindeki bu dezavantajı gidermek için HDR video özelliği kullanılır. Daha canlı renklere ve ayrıntılara haiz video çekimleri yapılabilmesi için kullanılan bu özellik gerçekçi sonuçlar elde etmenize destek verir. Bu video modu yardımıyla çekimler daha parlak gerçekleştirilirken karanlık kısımlar daha aydınlık ve detaylı çekilebilir. Neredeyse insan gözünün görmüş olduğu detay ve renklere haiz çekimler ekrana yansır. Özetlemek gerekirse HDR videonun özellikleri şunlardır.

  • Belirgin kontrast
  • Varlıklı renk aralığı
  • Yüksek parlaklık ve siyahlık seviyesi
  • 10 bit renk derinliği

HDR10 Nedir ve Nerelerde Kullanılmaması Gerekir?

Gelişen değişen teknolojinin gelişmesiyle beraber görüntü ve renk kalitesi benzer biçimde güçlenen özellikleriyle birçok cihazın HDR10 ve HDR10+ etiketine haiz olduğu bilinir. Detay gösterme ve naturel görünüme daha yakın sonuçlar veren HDR10 kaliteli sonuçlarıyla HDR’den ayrılır. Peki HDR modunun kullanılmaması ihtiyaç duyulan fotoğraf sahneleri nedir?

Hareketli görüntüler: Kadrajda herhangi bir hareketli cisim yer alırken HDR kullanırsanız bulanık bir netice elde edersiniz. Üç değişik pozlama sistemine dayanan bu mod hareketli cisimlerin çekiminde kullanıldığında üç değişik hareket sahnesini birleştireceği için tatminkar sonuçlar elde edilmez. Bu yüzden hareketli cisimlerin yer almış olduğu fotoğrafları HDR modunda çekmemeye itina göstermelisiniz.

Canlı renkler: Çekim yaptığınız alandaki renkler oldukca canlı ise HDR çekimleri renklerde karmaşaya sebep olabilir. Bu yüzden çekim yaptığınız alandaki renk canlılığına dikkat etmelisiniz. Parlaklığın ve karanlığın bir arada bulunmuş olduğu mekanların çekimi için tercih edilen HDR özelliği kadraja canlı renkler girdiğinde kapatılması gerekir.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

GitHub platformu nedir? Nasıl kullanılır?

Next Post
5fe36b2670380e156842d98f.jpg

Eren Perakende, tamamen bulutta inşa edilen veri ambarı projesiyle sınırları ortadan kaldırıyor

Related Posts