Hotspot ne amaçla kullanılır? – Teknoloji Haberleri

Avatar of admin@teknodate.com
12751340 700x400.jpg
12751340 700×400.jpg

İnsan yaşamının mühim parçalarından biri haline gelen netin destek araçları her geçen gün artmaya devam eder. Bunlardan biri olarak değerlendirilen hotspot, çoğu zaman çoklu web kullanıcılarının bulunmuş olduğu alanlarda kullanılır. Peki hotspot nedir? Halk içinde açık Wi-Fi noktası olarak da bilinir. Havaalanında, kafelerde, toplu taşıma araçlarında, kampüste ve buna benzer insan yoğunluğunun olduğu alanlarda çoğunlukla tercih edilir. Hotspot web paylaşımıyla, kullanıcılar parasız web servisinden faydalanabilir. Hotspot ile ilgili meydana getirilen tahminlere nazaran dünyada ortalama olarak 200 milyon açık Wi-Fi noktası olduğu dile getiriliyor. Her gün milyonlarca şahıs bu açık Wi-Fi noktalarından yararlanır. Bu sebeple hotspot web paylaşımı yaygın olarak kullanılır.

Hotspot Hizmetinin Kullanım Amaçları Nedir?

İnternet teknolojisi günümüze kadar gelen süre zarfında birçok evrim geçirdi. Şu an neredeyse insanlığın vazgeçilmezleri içinde yer edinen web kullanımını daha da verimli hale getirmek ve kullananların deneyimini geliştirmek için birçok vasıta geliştiriliyor. Bunlardan biri de web paylaşımı. Bilhassa kamuya açık ve insanların yoğun bir halde çalmış olduğu alanlarda çoğunlukla kullanılan bu web sunucusunun temel amacı insanlara her alanda web sunabilmek. Gerek günlük hayatta gerek iş hayatında gerekse eğitim için temel kaynakların başlangıcında gelen interneti daha kolay hale getirmek amacıyla da bu sunucular oldukça faydalıdır.

Hotspot ve Mobil Hostpost

Hotspot ve Mobil Hotspot terimleri ara sıra aynı anlama geliyormuş şeklinde kullanılabilir. Fakat ikisinin içinde ayırıcı unsurlar söz mevzusu. İnternet bağlantısının br kablosuz yönlendirici kısaca WLAN üstünden yapılmasını elde eden fizyolojik bağlantı seçeneğine Hotspot denirken, Mobil Hotspot ise tamamen taşınabilir olmasıyla değişmiş olur. Hotspot fiziki olarak sınırı olan bir alanda kullanılabilir. Bağlantı noktasına en yakın olan kişinin web hızı daha güçlü olur. Çoğu zaman açık ağ noktaları parasızdır fakat bazı yerlerde ön ödemeli yada ücretli olarak da sunulabilir. Mobil hotspot adından da anlaşılacağı suretiyle hareketli olup taşınma özelliğine haizdir. Buna akıllı cep telefonlar örnek vermek mümkün. İnternet bağlantısını değişik cihazlarla paylaşmak için hotspot programı hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bu programlar bilgisayar ve mobil cihazlarda kullanılır.

Hotspot Kullanım Alanları Nedir?

Hastane, kütüphane, parklar, oteller, akaryakıt istasyonları, kafeler ve kamp alanları şeklinde insanların çoğunlukla zaman geçirdiği alanlar yer edinen açık wifi alanlarında ara sıra hotspot çalışmıyor problemi yaşayabiliyor. Bu şeklinde durumlarda ağ bağlantısının olduğu noktaya uzak olabilirsiniz ya da bağlantı noktasında sinyal problemi yaşanıyor olabilir. Kullanıcılar bu alanlarda mobil cihazlarından ya da bilgisayarlarından da bağlantı gerçekleştirebilir. Yalnız açık alanlarda ve kamusal alanlarda değil şirketlerde de kurum içi hotspot bağlantısı da bulunur. Çalışanlar bu noktadan sinyal alarak işlerine devam eder. Bu ağlar çoğu zaman izinle bağlantı sağlamış olduğu için yalnız ofis görevlileri tarafınca kullanılır. Kullanıcılar bu noktadan yararlanmak istediklerinde taşınabilir herhangi bir cihazını Wi-Fi kartlarıyla ağa bağlayabilir.

Hotspot Türleri Nedir?

Hotspot türleri iki grupta toplanır. Bunlar; ücretli ve parasız şeklindedir. Bu ağlar çoğu zaman ücretsiz bir şekilde kullanılıyor olsa da bazı bölgelerde ücretli olarak da kullanılabilir.

Parasız Ağlar: Her insana açık ve ortak bir ağ olarak konumlandırılırken bağlantı için kullananların herhangi bir ücret ödemesine gerek kalmamıştır. Bağlantının kapsama alanı içinde hepimiz bu ağa bağlanarak web hizmetinden faydalanabilir.

Ücretli Ağlar: Ücretli hotspot ağları çoğu zaman ticari noktalar olarak tanımlanabilir. Bu hizmetten yararlanmak için değişik ödeme seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Hotspot Kullanımı Iyi mi Olur?

Her alanda internete gereksinim duyulmasıyla web kullanımının standardını çoğaltmak adına birçok seçenek bulunur. Bunlardan biri de web paylaşımı hizmetidir. Kamusal alanlarda insanoğlu web hizmeti alabilmesi için kullanılan hotspot teknolojisi, Wi-Fi bağlantısı yardımıyla kullanıcılar web sunar. Kablosuz bir hotspot ağına bağlanmak hem kolay hem de oldukça rahat bir işlemdir. Herhangi bir hotspot ağı bulmak için akıllı cihazınızın kablosuz ağ bağlantısı kısmını açarak size yakın olan SSID’leri kısaca Wi-Fi adını görebilir ve açık olan direkt bağlanabilirsiniz. Bağlanma esnasında çoğu zaman ufak bir kimlik doğrulama ekranıyla karşılaşabilirsiniz. Buradan kimliğinizi doğrulayarak bağlantınıza kavuşabilirsiniz. Mobil cihazlarda hotspot kullanımı ise günümüzde belirli bir paket üyeliğiyle gerçekleşir. Çeşitli telekomünikasyon şirketlerinin belirli bir ücret karşılığında sunmuş olduğu web paylaşımı hizmeti hotspot paketi nedir sorusunun karşılığı olarak tanımlanabilir.

Hotspot Güvenliği

İnternet, her ortamda insanların yanında olsa da ara sıra tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunların başlangıcında da siber saldırılar gelir. Bu sebeple Hotspot ağlarına bağlı olmanın da bununla beraber getirmiş olduğu bir ekip riskler bulunur. Şu şekilde ki Hotspot ağına bağlanan bir kullanıcı ve siber saldırgan aynı ağ içinde yer aldıklarında kullanıcı savunmasız kalabilir. Her insana açık bir Wi-Fi etkin noktası ararken, cep telefonunuzu ve bilgisayarınızı yalnız bilindik sağlayıcılara bağlamanız önerilir. Bunlar; otel, kafe şeklinde kablosuz ağlardır. Bergnet ya da buna benzer bir ürünle konumlandırılmış olan ağda fazlaca daha güvenli olmak mümkündür. Bu ağ sistemleri çoğu zaman olabilecek bir saldırıya karşı yalıtılmış ya da tedbirleri artırılmıştır. Bu şekilde fazlaca daha güvenli bir kullanım elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
6xyinygmjne5bnnwy2vv6deu4u Syjy Cover.jpg

OnePlus akıllı saat çıkarmaya hazırlanıyor!

Next Post
12751742 700x400.jpg

4. Sanayi Devrimi : Endüstri 4.0 nedir?

Related Posts