Hyundai, Boston Dynamics’i Satın Aldığını Duyurdu!

Avatar of mrcatak@tekno.bursalisozluk.com
boston dynamics 3

Yapay zeka temelli robotlar geliştirmekte olan Boston Dynamics, bugün yapılan açıklama ile bir kez daha el değiştirdiğini duyurdu. Softbank’ın astronomik bir fiyata sattığı Boston Dynamics’in yeni sahibi, Güney Koreli otomotiv devi Hyundai oldu!

ARM’ı Elinden Çıkaran Softbank, Boston Dynamics’i de Sattı!

Dünyanın en büyük yatırım portföyüne sahip olan Japon telekomünikasyon şirketi Softbank, yönetimsel anlaşmazlıklardan dolayı bazı varlıklarını satacağını açıklamıştı. Hatırlanacağı üzere şirket geride bıraktığımız aylarda ARM’ın çoğunluk hissesini NVIDIA’ya satarken, şimdi de benzer bir durum Boston Dynamics cephesinde yaşandı. Japonya basınına dayanan haberlere göre, Softbank ve Hyundai Motors tarafları Boston Dynamics’in satışı için anlaşma sağladı.

boston dynamics 3

921 milyon dolar değerindeki anlaşma ile alanındaki popüler şirketin mülkiyeti Hyundai’ye geçecek. Bunun beraberinde Boston Dynamics, Hyundai’nin çiçeği burnunda CEO’su Chung Eui-sun önderliğinde gerçekleşen ilk satın alma işlemi oldu. Yeni yönetim ile birlikte robotik alana daha fazla kaynak ayıracağını duyuran Hyundai, yapay zeka destekli robot teknolojileri için 2025 senesine kadar 1.4 milyar dolar harcamayı planlıyor. Boston Dynamics de bu atılımın en önemli parçası olabilir.

boston dynamics

Boston Dynamics, Amerikan Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi Marc Raibert tarafından 1992 senesinde kuruldu. İlk etapta askeri amaçlı nakliye robotlarına odaklanan şirket, yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte otonom endüstriyel robot gelişimine yöneldi. Bu noktada Boston Dynamics bir çok çevrenin ilgisini çekmeye başladı ve 2013 senesinde Google’a satışı yapıldı. 2017’de de Google, şirketi açıklanmayan bir fiyat karşılığına Japon Softbank’a satmıştı.

https://tekno.bursalisozluk.com/whatsapp-masaustunun-yeni-surumu-yayinlandi/
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
ios 13 whatsapp ve facebook icin isleri zorlastiriyor 1

iOS 14 kullanıcıları bildirim alamıyor!

Next Post
roket

DARPA, Gremlin sürü İHA projesinde dronları havada yakalama testlerine devam ediyor

Related Posts