Infinity & Past — Episode 17: What are Pulsars?

Süper yoğun nötron yıldızları olan pulsarlar, tüm evreninizdeki en olağanüstü fizik laboratuvarlarından birkaçıdır.

Nötron yıldızları, süpernova olarak patlayan büyük yıldızların kalıntılarıdır. Güneş’in kütlesinden daha büyük bir alanı, orta büyüklükteki bir metropolden daha büyük olmayan bir küreye sığdırarak, onları evrendeki en yoğun nesneler haline getirirler (kara delikler hariç). Bununla birlikte, pulsarlar, kutuplarından dışarıya doğru radyo dalgaları yayan, hızla dönen nötron yıldızlarıdır. Ve dönüşleri Dünya’nın her yerine bir ışın gönderdiğinde, radyo teleskopları bunu radyo dalgalarının bir “darbesi” olarak algılar.

Gökbilimciler, bu tür darbelerin zamanlamasını tam olarak ölçerek, çağdaş fiziğin sınırlarını zorlayan özgün deneyler için pulsarları kullanabilirler. Gerçekte, bu aşırı ve benzersiz nesneler üzerinde yapılan analizler şimdiden bir dizi Nobel Ödülü üretmiştir.

Şu anda Pulsar araştırmacıları, olağanüstü sağlam yerçekimi koşullarında normal göreliliği kontrol etmenin yanı sıra, nükleer fizik hakkında başka türlü elde edilemeyen ayrıntıları incelemeye hazırlar. Ayrıca, neredeyse galaksimizin ölçeğindeki pulsarlardan üretilen bir “teleskop” ile yerçekimi dalgalarını bile doğrudan tespit edebilirler.

Bu haftaki Infinity & Past bölümünde sunucu Abigail Bollenbach sizi evrenin deniz fenerlerinin bilimine ve tarihi geçmişine götürecek: pulsarlar.


En yeni ev ve astronomi bilgilerini güncel tutun ve bizi Fb, Instagram ve Twitter’da gözlemlediğinizden emin olun .

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button