Instagram şifre değiştirme | Nasıl yapılır?

Avatar of admin@teknodate.com
12714320

Dünya’nın her yerinde kullanılan bir uygulama; Instagram. İçerisinde hususi bilgilerimizin de yer almış olduğu kişisel yada kurumsal hesabımız ve bu hesabımız için kuvvetli şifrelerimiz bulunmaktadır. Peki bu şifreleri unutursak yada değişiklik yapmak istersek ne yapmalıyız?

Instagram Şifresi Değiştirmeye Niçin İhtiyaç Duyarız?

Instagram hesabınızın şifresini telefonunuzda bulunan uygulama üstünden yada Instagram İnternet sitesi üstünden yapabilirsiniz. Gizyazı değiştirmeye genel olarak mevcut kullanılan gizyazı unutulmuş olduğu için gereksinim duyulur. Sadece hesabınıza birisinin girmiş olma kuşkusu yada şifrenizin öğrenilmiş olma ihtimali şeklinde bir durum olduğunda da şifrelerinizi değiştirebilirsiniz. Peki şifreleriniz iyi mi olmalıdır?

Güvenli Gizyazı Iyi mi Olmalıdır?

Eğer bir kere gizyazı değişiklik yapma gereksinimi duyduysanız, yeni oluşturacağınız şifrenin güvenli olması büyük ehemmiyet arz eder. Bundan dolayı güvenli gizyazı oluşturmanın bazı ince ayrıntıları vardır. Bunlar;

  • İlk başta elinizden geldiğince şifrelerinize kişisel hayatınızla bağlantısı olan bir informasyon (doğum zamanı, evlilik yıldönümü, tuttuğunuz ekip, en sevdiğiniz renk, talihli sayınız…vb. ) koymayın. Zira bu tür şeyler kolaylıkla tahmin edilebilir. Sizin hayatınız hakkında pek de hususi olmayan bu bilgilere insanoğlu ulaşabilir.
  • Anlamlı sözcüklerden olabildiğince kaçının. O süre iyi mi aklımda tutacağım şeklinde bir serzenişte bulunmayın. Anlamlı kelimeler haricinde kolayca aklınızda tutabileceğiniz birden fazla kelime içeren bir ifade kullanarak tahmin edilmesi zor bir gizyazı hazırlayabiliriz.
  • Öteki mühim durumlardan birisi ise yeniden eden ifadelerden kaçınmak olacaktır. Bundan bir dönem ilkin mantıklı olan bu işlemi artık birçok şahıs bilmekte ve kullanmaktadır. Bundan dolayı bu tür ifadelerden olabildiğince kaçınılması gerekmektedir.
  • Şifrenizi elinizden geldiğince uzun tutmak sizin için en iyisi olacaktır. Uzun ve karmaşık şifrelerin tahmini, ihtimallerin artması sebebiyle oldukça zorlaşır.
  • Birçok insanoğlunun belli bir şifresi bulunmaktadır. Bu şifreyi girdikleri ve kayıt yaptıkları, hesap açtıkları her sitede ve uygulamada kullanırlar. Bu işlem unutkanlık durumu açısından bakıldığında mantıklıdır. Sadece yalnız bir tane site yada uygulamada şifrenizi çözen kişilerin ikinci bir hesabınız için de direkt olarak aklına aynı gizyazı gelir. Bu sebeple kayıt olduğunuz siteler ve uygulamalar için değişik şifreler oluşturmanız hesaplarınızın güvenliğini artıracak, tahmin edilebilirliğini zorlaştıracaktır.

Instagram Şifresi Değişiklik yapma

Instagram şifrenizi değiştirebilmek için birkaç değişik seçenek vardır. Şifrenizi uygulama içinde hesabınız açıkken değiştirecekseniz işiniz ikinci seçenekten birazcık daha kolay olacaktır. İkinci seçenek ise uygulama içinde hesabınız açık değilken şu demek oluyor ki uygulamaya giriş yaparken değiştirmektir. Uygulamaya giriş yapacağınız sırada şifrenizi unuttuğunuzu fark ettiniz. Bu durumda “şifremi unuttum” butonuna basıyorsunuz. Hesabınızı oluştururken kullandığınız e-mail adresine bir mail geliyor ve şifrenizi kolayca değiştirebiliyorsunuz.

Instagram Şifresi Iyi mi Değiştirilir?

Instagram şifresini değişiklik yapmak yada unutmak artık neredeyse her insan için olağan bir durum haline geldi. Instagram şifrenizi değiştirebilmek için birden fazla sebebiniz olabilir. Şifrenizi başkasının öğrendiğini düşünebilir yada hesabınıza girildiğini fark edebilirsiniz. Veya şifrenizi unutmuş olabilirsiniz. Mevcut Instagram şifrenizi biliyorsanız yeni bir gizyazı almak sizin için fazlaca kolay olacaktır. Instagram uygulamasında profilinize giriyorsunuz. Sağ üstte bulunan 3 kısa çizgiye tıklıyorsunuz. Oluşturulan ekranda en aşağıda bulunan “Ayarlar” sekmesine giriyorsunuz. Önünüze çıkan seçeneklerden “Güvenlik” yazan kısma tıklıyorsunuz. Yeni oluşturulan ekranda en üstte giriş güvenliği kısmında bulunan “Gizyazı” yazan kısma basarak gizyazı değişiklik yapma ekranına gidiyorsunuz. Sonrasında da mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi girerek kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Instagram Şifrenizi mi Unuttunuz?

Mevcut şifrenizi unuttuysanız uygulama içinde profilinizi açıyorsunuz. Sağ üstte bulunan 3 kısa çizgiye tıklıyorsunuz. Oluşturulan ekranda en aşağıda bulunan “Ayarlar” sekmesine giriyorsunuz. Önünüze çıkan seçeneklerden “Güvenlik” yazan kısma tıklıyorsunuz. Yeni oluşturulan ekranda en üstte giriş güvenliği kısmında bulunan “Gizyazı” yazan kısma basarak gizyazı değişiklik yapma ekranına gidiyorsunuz. Instagram uygulamasına kayıtlı olduğunuz e-mail adresine bir mail gönderiliyor. E-mail adresinizi açıp gelen gönderiye giriyorsunuz orada bulunan bağlantıya tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Instagram Gizyazı Unuttum E-postamı Bilmiyorum

Instagram gizyazı unuttum e postamı bilmiyorum diyorsanız bu şekilde bir durumla karşılaştığınız süre direkt olarak şifrenizi değiştiremezsiniz. Gizyazı değişiklik yapma işleminden ilkin e-mail adresinizi güncellemeniz gerekmektedir. Güncel olarak kullandığınız bir e-posta adresiniz bulunmuyorsa yeni bir e-posta adresi açmanız gerekir. E-mail adresinizi güncellemek için profilinize giriyorsunuz. Profilinizde bulunan “Profili düzenle” butonuna basıyorsunuz. Oluşturulan ekranda aşağı doğru iniyorsunuz orada “e-posta adresi” yazan bir seçenek görüyorsunuz ve bu seçeneğe tıklıyorsunuz. Yeni oluşturulan ekranda belirtilen kısıma etken olarak kullandığınız e-posta adresinizi giriyorsunuz. Hemen sonra girmiş olduğunuz e-posta adresinin onaylama işlemini yapıyorsunuz.

Güncellenmiş E-posta ile Instagram Gizyazı Iyi mi Değiştirilir?

Instagram gizyazı iyi mi değiştirilir öğrenmek için ilkin, e-posta adresinizi güncelleyip sonrasında yeniden profilinize giriyorsunuz. Sağ üstte yer edinen 3 kısa çizgiye tıklıyorsunuz. Oluşturulan ekranda en aşağıda bulunan “Ayarlar” sekmesine giriyorsunuz. Önünüze çıkan seçeneklerden “Güvenlik” yazan kısma basarak yeni bir pencereye geçiyorsunuz. Yeni oluşturulan ekranda en üstte giriş güvenliği kısmında bulunan “Gizyazı” yazan kısma basarak gizyazı değişiklik yapma ekranına gidiyorsunuz. Bu ekrana ulaştıktan sonrasında “Şifreni mi unuttun?” butonuna basıyorsunuz. Güncellemiş olduğunuz e-posta adresinize yeni bir mail geliyor. Bu mail kimi zaman spam olarak adlandırılan kısma düşebilir. Bu mail içinde bulunan bağlantıya tıklayarak gizyazı değişiklik yapma ekranına yönlendiriliyorsunuz. Burada da yeni şifrenizi oluşturuyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12714434

Samsung Galaxy S21 serisi yeni fotoğraflarıyla ortaya çıktı!

Next Post
12714161

Google’a üçüncü şok! ABD’de 35 eyalet daha ”tekelcilik” davası açtı

Related Posts