iPhone Jailbreak Nedir? Nasıl Yapılır?

Avatar of admin@teknodate.com
12732215

Apple, ürettiği her cihaza bazı sınırlamalar koyor. Bunun en mühim sebebi güvenliktir. Fakat bazı kullanıcılar iOS işletim sistemli iPhone akıllı telefonlarını daha özgür bir halde kullanmak ister. Jailbreak işlemi yardımıyla telefonlarına App Store dışındaki APK dosyaları da yükleyebilirler. Jailbreak işlemi telefon kullanımınızı oldukça özgürleştiriyor fakat yanında pek oldukça güvenlik sorununu da bununla beraber getiriyor.

Jailbreak Nedir?

Apple, iOS’un stabil çalışan ve dış müdahalelere mümkün olduğunca kapalı bir sistem olmasını ister. Bu sayede hem her seviyeden kullanıcının kolaylıkla kullanabileceği bir işletim sistemi geliştirir hem de bu işletim sistemi mümkün olduğunca problemsiz çalışır. Fakat bunu sağlamak için Apple, işletim sistemini korunaklı kapılar ardında meblağ. Bu anlamda iOS’u özgürleştirmek ve daha çok erişim sağlamak için meydana getirilen bu işleme Jailbreak adı verilir. Bu anlamda Jailbreak iPhone yazılımlarını kırar ve sınırlamaları kaldırır.
Apple, düzgüsel bir iOS’ta uygulama geliştiricilerinin belirli sistem bölümlerine ulaşmasına yada sistemde değişim yapmasına izin vermez.

Jailbreak yardımıyla iPhone’unuzun ara yüzüne, App Store’da yer almasına izni verilmemiş ya da mevcut olmayan üçüncü taraf programları yükleyebilmek kolay bir hale gelir. iOS ekosisteminde kullanılabilir olan uygulamaları (tweak) cihazınıza yükleyerek onlarca işlevselliği de iPhone cihazınıza ekleyebilirsiniz.
Jailbreak işlemi yapılmamış bir Apple aletine App Store‘da yer almayan şu demek oluyor ki Apple‘ın onay vermediği bir uygulamayı yüklemek mümkün değildir. Ya da Jailbreak yapılmamış bir cihazın sistem dosyalarına erişmenizin olanağı yoktur. O yüzden temel olarak bu işlemin, Jailbreak kodları ile işletim sistemine “root” erişimi sağlamak amacıyla kullanılan bir yöntem olduğu söylenebilir.

Jailbreak Iyi mi Yapılır?

Jailbreak iyi mi yapılır merak ediyor olabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek Jailbreak işlemi iyi mi yapılır öğrenebilirsiniz.

  • Adım 1 – Yazılım sürümünüzden güvenilir olun. Electra Jailbreak aracı bir çok İOS sürümlerini destek sunar. Cihazınızın sürümünü Ayarlar> Genel> Hakkında adımlarını izleyerek öğrenebilirsiniz.
  • Adım 2 – Yayınlanmış araçlar, iPhone X de dahil bir çok iOS sürümlerle çalışan tüm 64 bit cihazları destek sunar.
  • Adım 3 – İlk olarak iOS cihazınızdan TweakBox sitesine erişmeniz gerekir. Google’dan arama yaparak ilgili siteye erişebilirsiniz.
  • Adım 4 – Siteye girdikten sonrasında yukarıdaki menüden APPS kısmına gidebilirsiniz.
  • Adım 5 – Girdiğiniz sayfada “Electra 11.3.1 MultiPath (Proper) v1.0.3” adlı uygulamayı bulun ve indirin.
  • Adım 6 – İndirme işlemi tamamlandıktan sonrasında uygulamanın simgesi ana ekrana gelecektir. Bu işlem tamamlanana dek beklemeniz gerekir.
  • Adım 7 – Ayarlar> Genel> Profil yolunu izleyerek indirdiğiniz uygulamanın profilini bulmanız gerekir. Gelen pencerede Itimat ve Doğrula seçeneğine tıklayın.
  • Adım 8 – Electra uygulamasını başlatın ve Tweaks anahtarının açık bulunduğunu onayladıktan sonrasında Jailbreak düğmesine basın. İşlemin bitmesini bekleyin.
  • Adım 9 – İşlem tamamlandıktan sonrasında cihazınız tekrardan başlatılacak ve ana ekranda Cydia uygulaması görülecektir.

Jailbreak Uygulamaları Nedir?

Peki, Jailbreak uygulamaları nedir? Cydia uygulamasında bulabileceğiniz başlıca uygulamalar şunlardır:

Zephyr: Multitasking yaparken Home tuşuna basma ihtiyacınız olan şeyi ortadan kaldırır.
AirBlue: Bu uygulama ile Bluetooth üstünden dosya transferini öteki telefonlar içinde gerçekleştirebilirsiniz.
iBlacklist: iBlacklist, evvel ayarlamış olduğunuz ve istenmeyen numaralardan gelen aramaları yada SMS’leri engeller.
IconRenamer: Icon Renamer, iPhone uygulamalarınızın adını değiştirmenize destek verir.
WeeSpaces: WeeSpaces tüm arka planda çalışan uygulamaları bildirim merkezine gösterir. Bu sayede öteki uygulamalara da geçebilirsiniz.
LockSeconds: Kilit ekranında saatin saniyelerini de görmek isterseniz bu eklentiyi kullanabilirsiniz.
DismissSiri: DismissSiri, Jailbreak komutları yardımıyla Siri’yi kapatmaya yarayan bir eklentidir. 3 değişik kelime olan “Cancel, Dismiss, Close” ile Siri’yi açtıktan sonrasında iptal edebilirsiniz.
FireBreak: Bu uygulama iPhone ve iPad’larınıza panoramik fotoğraf çekme seçeneğini getirir.
RetinaPad: RetinaPad, hemen hemen retina özelliği olmayan uygulamaları retina çözünürlüğüne getirmeye yarar.
AutoCorrection Bar: Rahat ve kullanışlı bir otomatik yazım hatası düzeltme eklentisidir.
iSwipe: Eğer Android’in Swype klavye hususi durumunu biliyorsanız ve kullanmışsanız, bu uygulamaya yabancı değilsinizdir. Aynı Swype hususi durumunu iPhone, iPad ve iPod Touch’larınıza getirir.
3G Unrestrictor: 3G Unrestrictor bir tek Wi-Fi’de çalıştırmak istediğiniz uygulamalarınızı 3G’deyken bile Wi-Fi’ye bağlı şeklinde gösterir.

Jailbreak Zararı dokunan Nedir?

Apple‘ın Jailbreak’i desteklememesinin sebebi, stabilite ve güvenlik problemi endişesidir. Bu işlemle sisteminizi açık hale getirdiğinizden dolayı dış saldırılara daha açık oluyorsunuz ve fena niyetli programlardan etkilenme olasılığınız artar. Ek olarak bu işlemle yüklemiş olduğunuz yazılımlardan arka planda devamlı çalışanların, işlemci ve RAM tüketimini oldukça artırdığı için cihazınızın pil ömrünü de etkileyeceğini belirtmek gerekir.

Karşılaşabileceğiniz bir öteki sorun ise “Safe Mode”dur. İşlemi gerçekleştirdikten sonrasında cihazınız belirli aralıklarla güvenli moda geçebilir. Güvenli moddan çıkmak oldukça kolay olsa da cihazınız devamlı güvenli moda geçerse bu durum can bunaltan olabilir.

Bir öteki negatif yön ise Jailbreak’in cihazınızı güncellemesidir. Hem de uygulamayı geri yüklerseniz bu işlemler esnasında yedekten geri dönüş yapmanın oldukça performanslı olmasıdır.

Güvence mevzusuna da kafanızı karıştırmış olabilir. Bu mevzuda ülkemizdeki değişik servislerin değişik tutumları olmakla birlikte birçok mühim nokta bulunur. Genel olarak telefonunuzu servise vermek isterseniz, cihaza format atacakları için herhangi bir güvence dışı kalma durumu olmaz.

Jailbreak kurumlu iOS sürümü çalıştıran bir iPhone’da performans problemleriyle de karşılaşabilirsiniz. Telefonunuz asla olmadık zamanlarda kilitlenebilir ya da kullanılamayacak seviyede yavaşlayabilir. Bunlara ek olarak Jailbreak uygulamaları iPhone’un ana bileşenleri üstünde değişiklik yapabilir. Bundan dolayı mühim yada kırılgan dosyalarda meydana gelebilecek bir değişim sonrasında cihazınız tamamen kullanılamaz yada bazı donanım parçaları çalışamaz hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12732230

Bilgisayarlarınızın vazgeçilmez ihtiyacı SSD nedir?

Next Post
12732536

VoLTE ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Related Posts