Negatif artık saniye nedir? Dünya’nın hızlı dönmesinin etkileri neler?

Resmi veriler son 50 yılda Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşünün hızlandığını gösteriyor. Dünya kendi çevresinde daha hızlı döndüğünden günler de kısaldı. Bunun bir sonucu olarak da 1 günün artık 24 saatten daha kısa olduğu belirtilen haberde, uzmanların bu farkı ortadan kaldırmak ve zamanı tekrardan Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşüyle paralel hale getirmek için saniye silip silmemeyi tartıştığı aktarıldı. Ortaya çıkan artık bir günün 24 saatten ortalama olarak 0,5 saniye daha kısa sürdüğü açıklandı.

Negatif artık saniye nedir?

Saniye silmek anlamına gelen ‘negatif artık saniye’ye bu zamana kadar asla başvurulmamıştı fakat atomik saatle Güneş zamanını aynı hizada tutmak için 1970’lerden bu yana 27 ‘artık saniye’ eklenmişti.

1960’lardan bu yana, atomik saatler gün uzunluğunun son aşama kırılgan kayıtlarını tutuyor ve son 50 yılda Dünya’nın kendi çevresinde bir dönüşünü  24 saatten 86.400 saniye daha kısa bir sürede tamamladığını ortaya koydular.

19 Temmuz 2020’de gün, tam 24 saatten 1.4602 milisaniye kısaydı. Bu, 1960’larda kayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana en kısa gün oldu. 2020’den ilkin en kısa gün 2005’te gerçekleşti, sadece bu üstün dereceli son 12 ayda 28 kez şaşırtıcı bir halde kırıldı.

Dünya’nın hızlı dönmesinin etkileri neler?

Eğer Dünya’nın dönüşünü saatte 1 km hızlanırsa, kutuplardaki sular ekvatora gideceği için ekvator etrafındaki deniz seviyesi birkaç santimetre yükselir. Eğer gezegen saatte 1 km hızlanırsa, o vakit bu uydular artık uygun konumlarda durması imkansız ve uydu iletişimleri, tv yayıncılığı, askeri ve istihbari operasyonlar en azından geçici süreliğine kesilebilir. Dünya ne kadar hızlı dönerse, günler o denli kısalır bu da vücuda negatif tesir yapabilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Hotmail hesap silme nasıl yapılır? İşte kalıcı hesap kapatma adımları!

Next Post

WhatsApp’tan şok karar: Verilerini Facebook’la paylaşmayana WhatsApp yok!

Related Posts