Pandeminin Sona Ermesi Bitcoin’e Olan İlgiyi Azaltacak mı?

Amerika yatırım bankası Morgan Stanley’deki bir analiste göre, Amerika doları, bir asırdır dünyanın önde gelen rezerv para birimi olmuştur, ancak Bitcoin, uzun sürede doları tahttan indirip uzun süreli hakimiyetini sona erdirme potansiyeline sahip.

Morgan Stanley’in gelişen teknolojiyi teknolojiyi piyasaların baş stratejisti Ruchir Sharma, finans sisteminde artan güvensizliğin, rezerv para birimi olarak doların üstünlüğüne son vereceğini ve Bitcoin’in bu durumdan yararlanmaya devam edebileceğini bildirdi. 

Bitcoin için bir fırsat 

Sharma, The Financial Times’ın Çarşamba günü yayınını yaptığı bir rapora göre, doların rezerv para birimi olarak hüküm sürdüğü süre boyunca, Çin yuanı ve Avro gibi diğer önemli ulusal para birimlerinin dünyanın dört bir yanındaki insanların güvenini kazanmada başarısız olduğunu öne sürdü.

Analist, Bitcoin gibi alternatiflerin muhtemelen doları devireceğine inanıyor. Bitcoin, bu sene en kaliteli performans gösteren varlık oldu ve hisse senetleri, sabit getirili tahviller, diğer para birimleri ve kıymetli metaller gibi diğer varlık sınıflarını geride bıraktı. Özellikle, COVID-19 salgınına ve dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının para basmaya devam etmesine rağmen, Bitcoin, Mart ayından beri harika bir yükseliş sergiledi. Pandemide, insanlar, paralarının değer kaybetmeyeceği hatta değer kazanacağı alternatif yollar aradılar ve Bitcoin güvenli liman anlatısıyla buna en iyi cevap oldu. Pandeminin başında hızla düşen Bitcoin fiyatı, daha sonra toparlandı ve yeni rekor seviyelere ulaştı. 

Sharma :”Doların saltanatı, dünyanın geri kalanı Amerika’nın borcunu ödemeye devam edebileceğine dair güvenini kaybetmeye başladığında muhtemelen sona erecek. Pandemi sona erse bile para basma sürecinin sürmesi muhtemeldir. Güvenilir olsun veya olmasın Bitcoin, alışılmış alternatiflerde artan güvensizlikten kazançlı çıkacaktır ve pandemi akabinde de yükselişine devam edecektir ” dedi.

Devasa dalgalanmasına rağmen, Bitcoin hala para birimi devalüasyonuna ve ekonomik belirsizliğe karşı en iyi korumalardan birisi olarak görülüyor. Geleneksel sistemlere duyulan güvenin azalmasıyla beraber, daha fazla insanın lider kripto para birimine yönelmesi şaşırtıcı olmayacak.

Bitcoin doları’ı tahtından indirecek

Morgan Stanley stratejisti, pandemi akabinde de özellikle varlığın kullanım alanlarının genişledikçe Bitcoin’in benimsenmesinin büyük oranda artacağını belirtti. Örneğin, ödeme devi PayPal ve Venmo’nun kısa süre önce Bitcoin depolamaya başladığını ve şimdi gelecek seneden itibaren kripto para birimini ödeme olarak kabul etmeyi planladıklarını belirtti.

Dahası,kripto para biriminin doları geçme ve değişim aracı olma hedefinde ilerleme kaydettiğini belirti.

“Bitcoin’in dalgalanması hala bir balon olabilir, ancak patlasa bile, 2020, kripto para birimlerine artan ilginin, özellikle Amerika’da olmak üzere her yerdeki merkez bankalarına bir uyarı niteliği taşıyor.

https://tekno.bursalisozluk.com/asus-dunyanin-ilk-tak-calistir-yapay-zeka-guclendirme-kartlarini-duyurdu/

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Yapay zeka,covid-19

Yapay zekayla Covid-19 teşhisi konulabilecek

Next Post
Google Haritalar,google,Google

Google Haritalar, Rusya’da Bir Sürücünün Donarak Hayatını Kaybettiği Yolu Önermeyi Durdurdu

Related Posts