Pardus işletim sistemi nedir? Nasıl kurulur?

Avatar of admin@teknodate.com
12732002

Kullanım alanı oldukça geniş olan bu işletim sistemi, günümüzde pek oldukca kullanıcının da tercihi olur. Kamu kurumlarında da kullanılan Pardus, açık kaynaklı yazılımları destek sunar. Pardus temel olarak ulusal teknolojik bağımsızlık, güvenlik ve tutum unsurlarını baz alır. Pardus nedir özellikleri nedir öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Pardus Nedir?

Pardus’a ulusal bir işletim sistemi demek Pardus’un tanımı değil özelliğidir.
Ulusal bir işletim sistemi olan ‘Pardus’ adını Anadolu parsının bilimsel adı olan “Panthera Pardus Tulliana”dan alır. Pardus işletim sistemi Türkiye’de TUBİTAK-UEKAE tarafınca insanların temel masaüstü gereksinimlerini gidermek suretiyle geliştirilir. Kolay kullanımıyla öne çıkan bu işletim sistemi, değişik sürümlerini yazılım dünyasıyla paylaşır.

Pardus İşletim Sisteminin Özellikleri

İşletim sistemlerini araştırırken bu sistemler karşılaşınca Pardus nedir ne işe yarar merak edebilirsiniz. Pardus işletim sisteminin bugüne dek 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü yayınlanır. Buna ek olarak 2 kurumsal sürümü de mevcuttur. Üstün özellikleri görmek ve sürümleri tecrübe etmek için Pardus’u şu an kullandığınız işletim sistemine ek olarak yükleyebilirsiniz.

  • Özgürdür,
  • Süratli kurulabilir,
  • Çoklu dil ihtiva eder,
  • GPL lisanslıdır,
  • Kurulum, kullanım ve yapılandırma kolaylığı elde eden bir açık kaynak işletim sistemidir.

Pardus İşletim Sistemi ve Linux İlişkisi

Pardus Linux nedir de bu işletim sistemini kullanmak isteyenlerin merak etmiş olduğu bir noktadır. Bu işletim sistemini daha detaylı anlayabilmek için Linux hakkında da data sahibi olmakta yarar bulunur.

Linux; serbestçe dağıtılabilen, oldukca görevli, oldukca kullanıcılı bir UNIX işletim sistemi türevidir. Aslen Linux, bir işletim sisteminden daha oldukca bir işletim sistemi çekirdeği olarak adlandırılır.

Linux’un gelişimi açık bir halde yapılır. Daha net ifade etmek gerekirse Linux’un yazılımları web üstünden yayınlanır ve gerçek kullanıcılar tarafınca dünyanın dört bir yanından anında kontrol edilerek raporlanır. Hatalar rapor edilerek sistem iyileştirmeleri yapılır. Bu sistem, Linux açık kaynaklı olduğundan rahatça uygulanabilir. Peki, bunun Pardus ile ne ilgisi var?

Kolay bir halde Linux’u sizlere açıklamaya çalıştık. Pardus ile ilişkisine gelecek olursak şöyleki açıklayabiliriz; 2003 senesinde yerli bir işletim sistemi gerekliliği sonucunda araştırmalara başlanır ve birçok işletim sistemiyle beraber Linux araştırılır. Pardus üretilirken Linux’un açık kaynak yazılım metodolojisi ve felsefesi detaylı olarak incelenir. Hedef bir kaynağın dağıtımından oldukca bu dağıtımı devamlı kılabilecek bir yol araştırılır. Bilhassa açık kaynak çerçevesinde kullanılabilecek iş modelleri üstünde durulur.

Bu incelemeler sonrasında Linux baz alınarak açık kaynak dağıtımlı bir işletim sistemi kurulmasına karar verilir. Tüm bu gelişmeler sonucunda 2004 yılı başlarında Pardus işletim sistemini hayata geçirecek olan alanında uzman bir ekip bir araya getirilir. Ulusal işletim sisteminin geliştirilmesinde rol alacak en uygun kişiler Türkiye’nin dört bir yanından seçilerek TÜBİTAK UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesine katılır. Çeşitli araştırmalar yapılır ve Pardus’un temel bilişim okur yazarlığına haiz her insanın bilgisayar gereksinimlerini karşılaması hedeflenir. Linux işletim sisteminin üstün özelliklerinin kavram, mimari yada kod olarak kullanılması düşünülür. Fakat otonom sisteme evrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçlarıyla kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlanmasına karar verilir. Özetlemek gerekirse özetleyecek olursak Pardus oluşturulurken Linux’un kuvvetli yanları temel alınır.

Pardus Iyi mi Kurulur?

Bu işletim sistemini tecrübe etmek isteyenler Pardus nedir iyi mi kullanılır ve kurulumu nasıldır araştırma yapar. Pardus işletim sistemini bilgisayarınıza oluşturmak oldukça süratli ve kolay bir işlemdir. Bunun için Pardus’un resmi web adresini ziyaret etmeniz ve işletim sistemini bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Sistemi DVD, CD ya da USB’ye aktarmalı ve arkasından aleti tekrardan başlatmalısınız.

Ilkin masaüstüne gelen “Pardus Yükle”ye, arkasından önünüze gelen kurulum ekranından “Pardus Çalışan” seçeneğini tıklamanız gerekir. Kuruluma başladıktan sonrasında dil seçimini yapabilir, konum seçerek ilerleyebilirsiniz.

Peşinden oluşturulan ekranda klavye düzenini seçmeniz ve bilgisayar adı, kullanıcı adı ve gizyazı belirlemeniz gerekir. Kurumu gerçekleştirecek olan diski seçerek adımları takip edebilirsiniz. Değişimleri kaydederek ve onay vererek ilerleyebilir, kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kurulumdan sonrasında kullandığınız DVD ya da CD’yi çıkarmayı unutmamanızda yarar var.

Sistem Gereksinimleri Nedir?

  • 800 MHz ve üstü Intel ya da AMD işlemci
  • 256 MB ve üstü RAM
  • 4GB ve üstünde boş alana haiz hard disk
  • İnternet bağlantısı

Niçin Pardus?

Pardus Linux destekli yazılımlar içinde kolay kurulumuyla dikkat çeker. Bu kolay kurulum işletim sisteminin en mühim avantajlarından biridir. Eğer zorlanırsanız belirttiğimiz adımları takip edebilir ya da bu mevzuda internette pek oldukca sitede bulunan resimli kurulum açıklamalarından yararlanabilirsiniz.
Pardus’u kurduktan sonrasında kullanımı anlayamazsanız ne yapmanız gerekir? Pardus bu mevzuda Linux yazılımları içinde destek mevzusunda hızıyla öne geçer. Zorlandığınız noktalarda İnternet üstünden kolaylıkla ulaşabileceğiniz Pardus forum sayfaları, Pardus belgeleri ve Pardus topluluklarından kafi desteğe ulaşabilirsiniz.

Pardus işletim sistemi size kanuna aykırı hiçbir işleme gerek kalmadan parasız bir halde birçok yazılım oluşturma gücü sağlar.

Pardus, tüm işleyişte kendine ilişkin olan yazılımları kullanır. Bu yazılımlar Pardus için hususi olarak oluşturulur. Yazılımlar devamlı güncellenir ve gelişmeye devam eder.

Pardus temelde Türkçe bir Linux dağıtımıdır. Bazı bölümleri İngilizce olsa da TÜBİTAK ekiplerinin destekleri yardımıyla her geçen gün daha anlaşılabilir bir dağıtım geliştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12330727

Google büyük rakiplerini saf dışı bırakmakla suçlanıyor

Next Post
12732053

Gelişen teknolojiyle yükselen trend: Blockchain

Related Posts