'Robot süpürgeler, evdeki konuşmaları dinlemek için kullanılabilir'

Avatar of admin@teknodate.com
039robot Supurgeler Evdeki Konusmalari Dinlemek Icin Kullanilabilir039.jpg
039robot Supurgeler Evdeki Konusmalari Dinlemek Icin Kullanilabilir039.jpg

ABD’de Maryland Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, robot süpürgelere sızarak birçok ülkede giderek yaygınlaşan bu cihazların evdeki sesleri kaydetmek için kullanılabileceğini kanıtladığını deklare etti.

Bilgisayar uzmanları, sinyal işleme ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak normalde mikrofonları olmayan bu robotları birer kayıt aletine dönüştürdü.

Araştırmacılar, ışık idrak etme ve uzaklık ölçme “Lidar” teknolojisi kullanan tüm cihazların, bu yöntemle manipüle edilebileceğini söylüyor.

Singapur Üniversitesi’yle beraber meydana gelen projeyle ilgili bulgular dün Bilişim Topluluğu ACM’nin bir konferansında paylaşıldı.

‘Bilgileriniz, reklam verenlerin eline geçebilir’

Dr. Nirupam Roy, “Hiçbir şey düşünmeden bu cihazları evimize getiriyoruz. Fakat çalışmamızla mikrofonları olmamasına karşın, bu cihazların navigasyon için kullandığı sistemlerini başka bir amaca uygun hale getirebileceğimizi, evdeki konuşmaları dinlemek için kullanabileceğimizi ortaya koyduk” dedi.

Bu cihazlarda kullanılan Lidar teknolojisinde robot süpürge, lazer ışınları yansıtarak yönünü buluyor ve eşyalara çarpmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
1609240831 Keten Tohumu Yagi Ile Kendi Kendini Onaran Telefon Ekrani Gelistirildi.jpg

Keten tohumu yağı ile kendi kendini onaran telefon ekranı geliştirildi!

Next Post
Xiaomi Mi 11 Parcalarina Ayrildi.png

Xiaomi Mi 11 parçalarına ayrıldı!

Related Posts