Root ne anlama gelir? Android telefona ve tablete root nasıl atılır?

Avatar of admin@teknodate.com
12766415 700x400.jpg
12766415 700×400.jpg

İşletim sistemi Android olan akıllı telefon, tablet ve öteki aygıt kullanıcılarına; dosya düzenlemesi, eklemesi ya da silmesi benzer biçimde değişimleri yapma imkanı sunan bu işlem root erişimi gerektiren uygulamaların kullanılmasına da olanak verir. Root atma nedir ve iyi mi yapılır sorularının cevaplarını sizin için derledik.

Root Atmak Nedir?

Windows işletim sistemindeki “administrator”ün karşılığı olan root; Android cihazların dosya düzenlemesinde, silinmesinde ve eklenmesinde mühim avantajlar sunan; kişinin aygıt üstündeki hakimiyetini artıran bir işlemdir. Ayrıcalıklı buyruk ve komutların çalıştırılmasını sağlamak için haiz olduğunuz cihaza root atmanız gerekir. Haiz olduğunuz işletim sistemi üstünde değişimler yapabilmenize ve root erişiminin lüzumlu olduğu uygulamaları kullanabilmenizi elde eden rootlamayı iyi mi yapabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Android Cihazlarda Rootlama Iyi mi Yapılır?

Android cihazlarda rootlama işlemi iki değişik şekilde gerçekleştirilir. İlk yöntem ikincisine bakılırsa daha kolay ve risksiz bir halde bilgisayar kullanmadan yapılabilir. Kullanımı ve kurulumu oldukça rahat olan bu yöntemde cihazınıza bir uygulama yüklemeniz gerekir.

İkinci yöntem ise tüm cihazlarda etkili ve geçerli olan bir seçenektir. Ilk yönteme bakılırsa daha uğraştırıcı olan bu yöntem tüm cihazlar için uygun olduğundan oldukça avantajlıdır. İkinci yöntemde birincisinden değişik olarak cihaza TWRP yüklemek için bir bilgisayara gereksinim duyarsınız.

Kullanım açısından hiçbir farkı olmayan bu iki yöntem arasından birini seçerek cihazınıza root atabilirsiniz. Sadece birinci yöntem ek bir cihaza gereksinim duymadığından daha ergonomik ve daha yaygın kullanılan bir seçenektir.

Root Atma Bilgisayarsız Bir Şekilde Iyi mi Yapılır?

Bilgisayar kullanmadan root atma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak cihazınıza root atma işlemini gerçekleştiren uygulamalardan birini indirmelisiniz. Ondan sonra, çalışmak için root yetkisine gereksinim duyan uygulamalara izin vererek işlemi tamamlayabilirsiniz. Root atma işlemi için tercih edilen birçok uygulama olmasına karşın en rahat ve en yaygın kullanıma haiz olan uygulamayı indirmeyi tercih etmelisiniz. En oldukca talep gören uygulamayı cihazınıza kolay bir halde indirerek işleme başlayabilirsiniz. Kolay bir kullanıma ve rahat bir arayüze haiz olmasına karşın mesele yaşamamak için uygulamayı indirdikten sonrasında aşağıdaki adımları takip ederek cihazınıza root atabilirsiniz. İşte takip etmeniz ihtiyaç duyulan adımlar:

 • Ilk olarak uygulamayı cihazınıza APK olarak indirin.
 • Cihazın ayarlar kısmına girerek güvenlik seçeneğine tıklayın.
 • Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeye izin ver seçeneğini işaretleyin.
 • Cihazdaki indirilenler klasörüne girerek APK dosyasını bulup yükle butonuna tıklayın.
 • Peşinden aç butonuna tıklayarak uygulamayı açın ve ‘try it’ seçeneğine tıklayın.
 • Oluşturulan sayfadaki ‘try root’ butonuna dokunduğunuzda sürecin başladığını ve bir sayaç çıktığını görmüş olacaksınız.
 • Son olarak çıkan sayaç %100 olduğunda root atma bilgisayarsız bir halde gerçekleşmiş olacaktır.

Bu adımları takip ederek uygulamayı çalıştırdıktan sonrasında root yetkisi isteyen uygulamaları cihazınızda kullanabilirsiniz.

Cihazınızı Rootladıktan Sonrasında Neler Yapabilirsiniz?

 • Custom ROM yükleme yapabilirsiniz: Cihazınızın orijinal yazılımını custom ROM ile değiştirerek hususi bir yazılım kurabilirsiniz.
 • Wi-Fi gizyazı kırma işlemi yapabilirsiniz: Wi-Fi şifresi kırmak için lüzumlu olan uygulamaları çalıştırmak için root yetkisine gereksinim duyulur. Siz de cihazınıza root atarak bu uygulamaları çalıştırabilirsiniz.
 • Oyun hilesi yapabilirsiniz: Oyunlarda hile yaparak para kazanmak istiyorsanız cihazınıza root atarak eğlencenin dozunu artırabilirsiniz.
 • Silinmeyen uygulamaları silebilirsiniz: Telefonunuzu satın aldığınızda içinde bulunan yerleşik uygulamaları root yardımıyla silebilirsiniz. Bu uygulamaları silerek telefonunuzun depolama kapasitesini artırabilirsiniz.
 • Android yükseltme yapabilirsiniz: Yüksek yazılım sürümü gerektiren uygulamaları telefonunuza yüklemek istiyorsanız root yardımıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kullandığınız cihazın Android sürümünü yükselterek evvelinde çalıştıramadığınız uygulamaları çalıştırabilirsiniz.
 • RAM artırabilirsiniz: Güncel uygulamaları ve oyunları çalıştırmak için telefonunuzun RAM’i kafi gelmiyor ise cihazınıza root atarak RAM miktarını artırabilirsiniz.
 • Silinen fotoğrafları geri getirebilirsiniz: Root ile çalışan rahat uygulamalar yardımıyla sildiğiniz fotoğrafları ve videoları geri getirebilirsiniz.
 • Ekran parlaklığını değiştirebilirsiniz: Kullandığınız cihazın ekran parlaklığı geceleri yeteri kadar kısılmıyor, gündüzleri de yeteri kadar açılmıyor ise root atmak ile bu problemi çözebilirsiniz. Bu uygulama, parlaklığın alt ve üst sınılarını belirleyebilmesinin yanı sıra mavi ışık miktarı üstünde de egemenlik kurmanızı sağlar.
 • Ses miktarını değiştirebilirsiniz: Cihazınızın hoparlöründen çıkan ses miktarından memnun değilseniz root yetkisiyle çalışan uygulamaları kullanarak hoparlörünüzden çıkan ses miktarını artırabilirsiniz.
 • Kayıtlı Wi-Fi şifrelerini öğrenebilirsiniz: Cihazda kayıtlı olan sadece göremediğiniz Wi-Fi şifrelerini görebilirsiniz.

Cihaza Root Atmanın Dezavantajları Nedir?

Android telefona ya da tablete root atma işlemi size pek oldukca avantaj sunabilir. Fakat yukarıda belirtilen avantajların yanı sıra root atma işleminin bazı dezavantajları da vardır. Bu işlemin dezavantajlarını da öğrendikten sonrasında cihazınıza root atmak için kati bir karara varabilirsiniz. İşte root atmanın zararları:

Güvence hizmetinden faydalanamazsınız: Android cihazınıza root attıktan sonrasında süresi devam eden güvence hizmetinden faydalanamazsınız. Sizden kaynaklı olmayan problemler yaşadığınızda dahi cihazın garantisi geçersiz hale gelir.
Uygulamalarla uyumsuzluk yaşayabilirsiniz: Her cihazda olmamakla beraber bazı rootlu cihazlar uygulamaları çalıştırırken mesele yaşayabilir.
Güvenlik tehdidi yaşayabilirsiniz: Eğer fena amaçlı bir yazılıma root yetkisi verirseniz bu kişisel bilgileriniz için bir risk oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12765464 700x400.jpg

Huawei Nova 8 Pro’nun özellikleri neler? Nova 8 Pro’nun fiyatı ne kadar?

Next Post
12283753 700x400.jpg

WhatsApp en popüler küresel mesajlaşma uygulaması oldu

Related Posts