SpaceX, Starlink ağı için 60 internet uydusunu daha uzaya fırlattı

Şirketten meydana getirilen açıklamada, Starlink ağının 60 uyduluk bir grubunun, SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, tekrardan kullanılabilir özellikteki Falcon-9 roketinin fırlatılıştan 9 dakika sonrasında Dünya’ya döndüğü, firmanın Atlantic Okyanusu’ndaki insansız yüzer platforma konduğu açıklandı.

Bu, SpaceX’in Starlink uydu ağı projesi kapsamındaki gerçekleştirdiği 14’ncü fırlatış oldu. Şirket, Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ oluşturmayı planlıyor. Projenin 2027’de tamamlanması hedefleniyor.

– Uydu iletişiminin yeni ufku: “Ekip uydular”

İletişim uyduları, geçmişte kapsama alanlarının durağan(durgun) olabilmesi için yörüngedeki hareket hızının Dünya’nın dönüş hızına eşit olduğu, yeryüzünden 35 bin 786 kilometre yükseklikteki Yer Durağan(durgun) Yörünge’ye fırlatılıyordu. Yeni nesil uydular ise bağlantı hızını ve sinyal standardını artırabilmek için daha oldukca yerden 160 ila 2000 kilometre yükseklikteki Alçak Yer Yörüngesi’ne konumlandırılıyor.

Alçak Yörünge’de hareket hızı Dünya’nın dönüş hızından daha yüksek olduğundan tek bir uydu belirli bir bölgeye devamlı kapsama sağlayamıyor. Bu yüzden SpaceX şeklinde uydu iletişimine yatırım meydana getiren firmalar, Alçak Yörünge’de kontakt sinyallerini devamlı hale getirebilmek için “ekip uydu” isminde olan uydu ağlarına gereksinim duyuyor.

İletişim amaçlı bu uydu ağları, firmalar içinde şimdiden bir uzay yarışı başlatmış durumda. SpaceX’in yanı sıra Amazon ve OneWeb şeklinde firmalar de Alçak Yörünge’de web uydu ağları oluşturmak suretiyle emek harcamalar yürütüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
5f8d39f02af1071010d9661e.jpg

Türkiye’nin e-postası YaaniMail’in kullanıcı sayısı 1 milyonu aştı

Next Post
5f85ed36214ed823f8bd8695.jpg

Apple canlı yayınladı! İphone 12 Türkiye fiyatı belli oldu! İphone 12 özellikleri! İphone 12 ne zaman satılacak?

Related Posts