Tatildekirala.com üç ay içerisinde organik trafiğini nasıl %1.254 artırdı?

Avatar of admin@teknodate.com
5f56758a2af10719d40fc91c.jpg
5f56758a2af10719d40fc91c.jpg

Digital Case Media Hakkında

Türkiye’nin köklü kurumlarından Demirören Grubu çatısı altında 2018 Kasım itibariyle hizmetlerine süregelen Digital Case Media, performans pazarlama, kreatif, medya planlama & satın alma hizmet kalemleriyle onlarca markaya hizmet veriyor.

Tatildekirala.com Hakkında

Tatildekirala.com, yeni nesil bir villa ve tekne kiralama platformu. 3.000’den fazla kiralık villa seçeneği ile kullananların villa ve yazlık kiralayarak dinlence için otel yerine yeni alternatifler sunan Tatildekirala, kişiselleştirilmiş ve satın alan odaklı yapısı ile gelecek 5 yılda Türkiye pazarının lideri olmayı hedefliyor.

Beklentiler ve Problemler

Tatildekirala.com’un SEO ile ilgili negatif anılarını ve beklentilerini dinledikten sonrasında süratli bir uygulama planı için çalışmalara başladık. Pazar payını yükseltmek, daha görünür olmak ve pandemi sürecini bir avantaja çevirmek temel hedefimizdi.

Pazar analizleri ve teknik analizler sonrasında iş başlıkları belirlendi. İş başlıklarını, öngörülen kazanımlar ile beraber markamıza aktardık.

Karşılaştığımız Temel Problemler

Çarpık URL Mimarisi: Yaptığımız teknik analizler ve pazar araştırmaları sonucunda, URL mimarisinin hedeflenen anahtar kelimeleri içermediğini ve aşama problemleri bulunduğunu gördük.

Site içi Kırık Bağlantılar: Teknik analizler sonucunda, site içinde yer edinen linklerin büyük çoğunluğunun “404” sayfalarına gittiğini yada site için yönlendirmelere sebebiyet verdiğini tespit ettik. Tarama bütçesinin negatif etkilendiğini ve kullanıcılara tamamlanmamış bir tecrübe sunduğunu gözlemledik.

Meta Title ve Description Etiketlerindeki Eksiklikler: Yaptığımız Pazar çözümleme ve anahtar kelime araştırması sonucunda, başlık/izahat elementlerinin, rekabet edilmek istenen anahtar kelimeleri içermeyip, SEO standartlarından uzak bulunduğunu gördük.

İndekslenme Problemi: Pazar için mühim olan “semt sayfalarının” Google dizinlerine eklenmediğini tespit ettik. Semt sayfalarının dizine eklenmemesi pazar payında kayba sebebiyet vermekteydi.

com ile yaptığımız toplantılar neticesinde, ilk üç sıradaki görünürlüğümüzü çoğaltmak için kısıtlı bir sürede yukarıdaki başlıkların çözümlenmesi için el sıkıştık.

Geçiş Öncesi Süreç

Tüm başlıkların çözümlenmesi ve yeni URL mimarisinin hayata geçirilmesi için tanımlanmış süre yalnız yedi gündü. Sürenin kısıtlı olmasındaki temel sebep, tatildekirala.com’un planlanmış tv reklamları ve pazarlama aksiyonlarına ayak uydurabilmekti.

Yaptığımız pazar analizlerden beslenerek yeni URL yapımızı oluşturduk ve title & description etiketlerimizin nihai haline karar verdik. Çalışmalarımızda, kullanıcı eğilimlerini göz önünde tutarak, nokta atışı anahtar kelime kullanımını hedefledik.

Çalışmalarımızı yönlendirme haritası ile tamamlayıp, geçiş anında uygulanacak beş aşamalı denetim listesini hazırladık. Bu denetim sıralaması ile tarama bütçesini negatif etkileyebilecek hataların önüne geçmeyi ve trafik kaybını engellemeyi amaçladık.

Tatildekirala.com yazılım ekibi ve Digital Case performans ekibinin yüksek eforuyla kontrol domaininde tüm güncellemeleri kontrol ettik ve lüzumlu düzenlemeleri tamamladık. Canlıya geçiş için geri sayım başladı!

Geçiş Anında Neler Yaşandı?

URL mimarisi benzer biçimde köklü bir değişim ile beraber temel elementleri elden geçirirken en dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan başlıklardan biri pazarlama ve yazılım ekibi ile SEO ekibinin koordineli çalışmasıdır. Uygun gün ve saat belirlendikten sonrasında tüm takımlar anlık iletişime uygun şekilde konumlandık.

Yazılım ekibinden aldığımız informasyon ile beraber, evvel belirlediğimiz beş maddelik kapsamlı denetim listesini ve anlık kontrolleri Tatildekirala.com pazarlama ekibi ile beraber gerçekleştirdik.

Anlık olarak ortaya çıkan ufak problemler yazılım ekibinin süratli müdahaleleri ile çözüldü ve büyük geçiş kusursuz bir halde tamamlandı.

Parlayan Yıldız: Tatildekirala.com

5f5675252af10719d40fc916

Sitedeki teknik aksaklıklar giderildi ve sıhhatli bir URL mimarisine geçiş yapılmış oldu. Azca zamanda gerçekleşen operasyon, kısa süre içinde mükemmel sonuçlar verdi. Tatildekirala.com’un gelişme ivmesi hızlandı ve pazar oranı ile organik trafik büyük artış elde etti.

Yeni URL mimarisi ve birinci aşama SEO geliştirmelerini tamamladıktan sonrasında, Temmuz 2020’de geçtiğimiz senenin aynı ayına gore organik kaynaklı, ana sayfa hariç, trafik %1.254 gelişme gösterdi. Büyüyen trafik bununla birlikte işlem sayısına ve gelire de katkı sağlamış oldu. Karşılaştırılan döneme gore sırasıyla %1.416,67 ve %3.314,91 gelişme gerçekleşti.

5f5675532af10719d40fc918

Pandemi süreci ve villa kiralama sektörüne artan ilgiden bağımsız bir halde, SEO çalışmalarının pozitif sonucu on üç aylık grafikte daha net şekilde görülüyor.

5f5675662af10719d40fc91a

Google Analytics verilerine ek olarak, marka adı hariç anahtar kelimelerin pozisyon dağılımlarını içeren tabloyu incelediğimiz vakit, Mayıs ayında ilk üç sırada yer edinen anahtar kelime sayısını geçişten sonraki süreçte 14 kat artırdığımızı gördük.

Özetle

Emekler neticesinde;

URL mimarisi standart bir hale ve hedef anahtar kelimeler doğru bir halde kullanıldı.

Site içindeki kırık bağlantılar düzeltildi ve tarama bütçesi optimize edildi.

Meta title description etiketleri, hedef anahtar kelimelere uygun şekilde düzenlendi.

Pazar oranı için mutlak ehemmiyet taşıyan “semt sayfaları” doğru bir halde dizine eklendi ve yüksek pozisyonlarda sıralama aldı.

Tatildekirala.com SEO projesinde yakaladığımız başarı için ekip olarak oldukca mutluyuz. Pandemi sebebiyle negatif etkilenen dinlence sektöründe bir markamızın bu denli yükselişine katkı sağlamak gurur verici. Başta mentorum olarak gördüğüm ekip liderimiz Arda Mendeş olmak suretiyle projenin başlangıcından itibaren emek ve yetkinlikleri ile büyük katkı elde eden Digital Case Media performans ekibine teşekkürü borç bilirim.

SEO projelerinde büyük başarılar yakalayıp, seyir değişiklik yapmak yalnız operasyon ekibine bağlı değildir. Marka ve ajansın, uyumlu emek harcaması, birbirini anlamasını ve birlikte hareket etmesi başarıyı bununla beraber getiren unsurlardandır. Ne mutlu ki bizlere, standart marka – ajans ilişkisi bir kenara, bizi kabullenen ve bizimle birlikte hareket eden mükemmel bir ekiple emek harcama şansını yakaladık. Bizi kendi ekibinden bir parça olarak kabul eden ve gece gündüz demeden müthiş bir efor ile bizlere destek olan TatildeKirala.com kurucusu ve CEO’su Ruşen Mat’a ve Pazarlama Müdürü Sezal Kaya’ya en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yeni başarı hikayeleri yaratmak heyecanıyla yolumuza devam ediyoruz.

Mehmet Şanlı

Digital Pazarlama Executive, Digital Case Media

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12745388 700x400.jpg

DNS ne demektir? DNS ayarlarını değiştirmenin avantajları nelerdir?

Next Post
5f35c37c5cf3b014e44270a0.jpg

Epic Games bedava ücretsiz oyunları nasıl yüklenir? Total War Troy Türkçe nasıl oynanır?

Related Posts