TBMM WhatsApp için harekete geçti

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Yayman, komisyon olarak bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, ortak açıklamayı okudu.

Yayman, “Son günlerde WhatsApp’ın gizlilik politikasını değişiklik yapma ve sözleşme onayı istemesiyle kamuoyuna yansıyan gelişmeler sebebiyle Dijital Mecralar Komisyonu olarak bugün TBMM’de bir emek verme toplantısı gerçekleştirdik. Görüşmede veri güvenliği, big data dediğimiz büyük veri, dijital okur yazarlık, dijital göç, millet aşırılaşan dijital yapılar kavramları çerçevesinde komisyonumuz mühim değerlendirmelerde ve mütalaalarda bulunmuş oldu. Internasyonal sözleşmeler ve anayasamızca güvence altına alınan hususi yaşamın gizliliği ve korunması, kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması, saydam bilgilendirme, sıhhatli data akışının sağlanması, hesap verilebilirlik hususlarının altını çizmek istiyoruz. Bu bağlamda WhatsApp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflarla veri paylaşımını doğru bulmuyoruz. Mevcut gelişmeler, vatanımızda yazılım, teknoloji ve siber güvenlik mevzusunda emekler yapılmasının ne kadar mühim bulunduğunu ortaya koymuştur. Toplantımızda alınan karar gereği TBMM Genel Kurulunun faaliyetlerine başlamış olacağı hafta itibarıyla mevzunun paydaşlarını; Hakkaniyet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Data Teknoloji kurumu (BTK), mesajlaşma ve toplumsal medya kuruluşları, sivil cemiyet kuruluşları, bilim adamları komisyonumuza çağrı edilecektir. Toplantılar süresince mevzuyla ilgili yapılacak emekler ve değerlendirmeler saydam bir halde Dijital Mecralar Komisyonu tarafınca kamuoyuyla paylaşılacaktır. Rekabet Kurulu ve Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’nca mevcut yasal çerçevenin yurttaşlarımıza tanımış olduğu hakların ihlal edilip edilmediğine yönelik yapmış olduğu emek harcamaları dikkatle izliyoruz. Kişisel verilerin korunması başta olmak suretiyle bireylerin dijital mecralara ilişik hak ve menfaatlerini koruyacak tüm adımların komisyon olarak takip edeni olacağız” diye konuştu.

(İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 Motorlu taşıtlar sınavında mikro kamera şoku! Böyle kopya çekmişler Motorlu taşıtlar sınavında mikro kamera şoku! Bu şekilde kopya çekmişler
Black Shark 4 resmileştiBlack Shark 4 resmileşti
Letgo müşteri hizmetlerine nasıl ulaşılır?Letgo alan kişi hizmetlerine iyi mi ulaşılır?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Uber Turkiyede Nasil Hizmet Verecek.jpg

Uber Türkiye’de nasıl hizmet verecek?

Next Post
1610611364 Samsung Abd Twitter Hesabi Galaxy Unpacked 2021 Icin Iphonedan Tweet.jpg

Samsung ABD Twitter hesabı, Galaxy Unpacked 2021 için iPhone’dan tweet paylaştı!

Related Posts