Telegram nasıl daha güvenli hale getirilir?

Kaspersky açıklamasına gore, mesajlaşma uygulamalarının gizliliği ve güvenliğinin tartışıldığı mevcut ortamda, Telegram uygulamasının işlevselliğinin kolay bir ileti alışverişinin ötesine geçmiş olduğu ve birçok şaşırtıcı özelliğe haiz olduğu, kullanımı arttıkça keşfedilmeye devam ediyor. Bu uygulamayı kullanırken gizlilik ve güvenliği değişik yönleriyle ele almak gerekiyor.

Kaspersky uzmanları, Telegram deneyiminin güvenli olmasını sağlayacak 7 ipucunu şu şekilde sıraladı:

 • Bir kullanıcı adı seçin ve başkalarıyla söyleşi ederken gerçek adınız yada telefon numaranız yerine bunu kullanın. Hesabınız için iki faktörlü doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Böylece birisi hesabınızın kontrolünü ele geçirmeye çalışırsa geçici doğrulama kodu içeren bir sesli aramayı yada kısa mesajı ele geçirmesi kafi olmayacaktır. Bu özelliği ‘Ayarlar-Gizlilik’ ve ‘Güvenlik-İki Adımlı Doğrulama’ bölümünde bulabilirsiniz. Bunun yanında kendinize kuvvetli bir gizyazı belirlemeyi de dikkatsizlik etmeyin.
 • Başkalarıyla söyleşi ederken ‘Gizli saklı Sohbetler’ hususi durumunu kullanabilirsiniz. Bu, sohbetlerinizin daha iyi şifreleneceği anlamına gelir. Böylece her ileti, yalnızca sizin ve alıcınızın kullanabileceği anahtarlarla şifrelenir.
 • Söyleşi ederken yada başkalarını ararken bir VPN bağlantısı kullanın. Fazladan bir güvenlik katmanı iletişiminizi daha iyi koruyacaktır.
 • ‘Ayarlar-Gizlilik ve Güvenlik’ içinde bulunan ‘Etkin Oturumlar’ seçeneğini tertipli olarak gözden geçirin. Bu özellik, Telegram hesabınızın başka bir cihazda etkinleştirilip etkinleştirilmediğini öğrenmenize destek verir. Bilinmeyen yada şüpheli bir oturuma rastlarsanız bu oturumları sonlandırın ve iki adımlı doğrulama şifrenizi değiştirin.
 • Gizliliğinizi en üst düzeye çıkarmak için Telegram’a kaydolurken gerçek cep telefonu hattınız yerine sanal bir numara kullanın. Bu tek kullanımlık bir sanal numara olmasın, aksi takdirde birileri gene de hesabınızı ele geçirebilir. Bilgilerinizin sizin açınızdan güvenli bir noktaya kadar hususi olduğundan güvenilir olun.

AYARLARDA YAPILMASI GEREKENLERE DİKKAT EDİLMELİ

“Ayarlar” altındaki “Gizlilik ve Güvenlik” seçenekleri altında bulunan ayarların bilgileri şu şekilde:

 • Telefon numaranız… Telefon numarasını seçin. ‘Telefon numaramı kim görebilir’ kısmını ‘asla kimse’, ‘beni numaramla kim bulabilir’ kısmını ‘kişilerim’ olarak değiştirin.
 • Aktivitenizi kimler görebilir? ‘Son görülme ve çevrim içi’ seçeneğine dokunun, ‘kimse’ olarak değiştirin.
 • Profilinizi kimler görebilir? Profil fotoğraflarına gidin ve ‘kişilerim’i seçin.
 • Sizden iletilen mesajdaki adınıza dokunarak hesabınızı kimler görebilir? ‘İletilerimi iletirken hesabıma kimler bağlantı ekleyebilir’ bölümünde ‘yönlendirilen mesajlar’ı seçin-‘kişilerim’i seçin.
 • Sizi kim arayabilir? ‘Aramalar’a dokunun. İnternetteki herhangi birinden yalnızca sizin kullanıcı adınızı bilmiş olduğu için arama almak istiyorsanız ‘hepimiz’i seçin. Burada mühim bir ayar var. Birbirimizi aradığımızda, bir çok durumda bu direkt bir bağlantıdır. Bu, aramanın iki yada daha fazla kullanıcı içinde Telegram sunucularından geçmeden yapıldığı anlamına gelir. Bu davet standardını artırırken, kullanıcının IP adresini ortaya çıkarır. ‘Eşler arası’ ayarının gelişmiş güvenliği için ‘kişilerim’ seçeneğini kullanın. 
 • Sizi çeşitli içeriğe haiz ileti panolarına kimler çağrı edebilir? “Gruplar”a basın. Birinin sizi izniniz olmadan rastgele bir gruba eklemesini istemiyorsanız ‘kişilerim’ seçeneğini kullanın.
 • Akıllı telefonunuza bakarken mesajlarınızı kimler görebilir? ‘Gizyazı kilidi’ni seçin-telefonunuzu eline alan herhangi birinin mesajlarınıza yetişme riskini en aza indirmek istiyorsanız seçeneği etkinleştirin. Bu seçenek etkinleştirildiğinde Telegram her açılışta şifrenizi yada parmak izinizi ister. Bununla beraber güvenliğinize dair en mühim ipucu, cihazınızda yüklü herhangi bir uygulamanın işlevselliğini tam olarak anladığınızdan güvenilir olmaktır.

“TELEGRAM’IN İŞLEVLERİ BASİT BİR MESAJ ALIŞVERİŞİNİN ÖTESİNDE”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Siber Güvenlik Uzmanı Dmitry Bestuzhev, mevzu Telegram olduğunda onu bir platform olarak adlandırmanın daha uygun olabileceğini belirterek, “Bu sebeple işlevleri, kolay bir ileti alışverişinin oldukca ötesine geçiyor. Mesela, ‘Yakındaki Kişiler’ adlı bir özellik var. Çevrenizdeki öteki Telegram kullanıcılarını ve bunların oluşturduğu grupları buluyor. Siz yada çocuklarınız Telegram’ı kullandığınızda kullananların sizin yada başkalarının erişebileceği ve görebileceği her türlü içinde ne olduğu paylaşmakta özgür bulunduğunu anlamanız gerekir. Uygulamanın mevcut sürümü bu grupların gösterilmesini dönem dışı bırakmaya izin vermese de konumunuzu iletmeyi önleyecek ve yakındaki kullanıcılar için görünmez olacak şekilde Telegram ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 Motorlu taşıtlar sınavında mikro kamera şoku! Böyle kopya çekmişler Motorlu taşıtlar sınavında mikro kamera şoku! Bu şekilde kopya çekmişler
Bu akşam 18:00'da başlıyor! Neler bekliyoruz?Bu akşam 18:00’da başlıyor! Neler bekliyoruz?
Kandaki WBC değeri Nedir? WBC değeri ne olması gerekir?Kandaki WBC kıymeti Nedir? WBC kıymeti ne olması gerekir?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Whatsapp Alternatifi Bipin Yeni Kullanici Sayisi 10 Milyonu Asti.png

WhatsApp alternatifi BiP’in yeni kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı

Next Post
Whatsapptan Flas Guncelleme Aciklamasi Teknoloji Haberleri.jpg

Facebook Türkiye Direktörü Derya Özkaya Matraş’tan WhatsApp açıklaması

Related Posts