Televizyonu HD izlemek, karbon emisyonlarını ‘sekiz kat artırıyor’

Avatar of admin@teknodate.com
1608710410 700x400.jpg
1608710410 700×400.jpg

İngiltere Kraliyet Bilimler Akademisi Royal Society, tv programlarını yüksek çözünürlükte (HD) izlemenin, küresel ısınmaya neden olan karbon emisyonlarını sekiz kata kadar artırdığı uyarısında bulunmuş oldu.

Programların standart çözünürlükte (SD) izlenmesini öneren müessese, ufak ekranlarda kullananların aradaki farkı göremeyebileceğini belirtti.

Royal Society’nin raporunda platformlar ve düzenleyici kurumların çözünürlük standardını sınırlaması ve SD’nin varsayılan çözünürlük olması gerektiği çağrısı yapılıyor.

Kuruluşa nazaran küresel emisyonlarda dijital değişen teknolojinin oranı yüzde 1,4 ile 5,9 içinde değişiyor.

Emisyonu düşürmek için rahat adımlar

Royal Society’nin enerji tasarrufu için önerilmiş olduğu bir başka yol da eğer izlenmiyorsa müziğe birlikte rol alan videoların kapatılması.

Raporu kaleme alan bilim adamları bu tür rahat adımlarla, müzik platformlarının karbon emisyonlarının yüzde beş oranında aşağı çekilebileceğini altını çizdi.

YouTube, serverlarını yenilenebilir enerjiyle çalıştırarak karbon emisyonlarını yüzde beş azalttığını açıklamıştı.

Raporda ek olarak yeni aygıt üretiminin karbon emisyonlarını mühim oranda artırdığı belirtilerek tüketicilere mevcut telefonlarını daha uzun süre kullanmaları tavsiye ediliyor.

iPhone

‘Telefonları iki değil dört yılda değiştirin’

Kuruluşa nazaran iki yılda bir değiştirilen telefonlarda üretim aşamasındaki karbon emisyonunun miktarı, bu telefonların ömrü süresince oluşturacağı emisyonun yarısı kadar.

Fakat tüketiciler telefonlarını iki değil dört yıl kullanırlarsa bu oran yarıya inecek.

Royal Society, ikinci el telefon almanın ya da cihazları paylaşmanın da üretimden meydana gelen emisyonların azaltılmasına destek olacağına dikkat çekti.

Kurum ek olarak ev ve iş yerlerinde kullanılan bilgisayarlarda bulut teknolojisinden yararlanılmasının karbon emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Uzmanlara nazaran bu teknoloji daha etkin sunucu kullanımı sağlıyor. Bunun sebebi, sunucuların boştayken enerji harcamaması.

Raporda teknoloji firmalarının saydam davranarak dijital ürün ve hizmetlerinin yarattığı karbon emisyonlarına ilişkin detayları paylaşması gerektiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12748667 700x400.jpg

Twitter, ABD başkanlık hesabı ‘Potus’u sıfır takipçiyle Joe Biden’a devredecek

Next Post
1608711743 700x400.jpg

Apple: Telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı iddia edilen teknoloji devine Avrupa’da 180 milyon euroluk dava açıldı

Related Posts