UEFI bilgisayara nasıl kurulur, aşamaları nelerdir?

Avatar of admin@teknodate.com
12732704

Bilgisayarınızın açılıp kapanmasını, bilgisayarınızda mevcut olan donanımların birbiriyle olan iletişimini, mevcut olan donanımların emek harcaması ihtiyaç duyulan saat hızları ve frekans değerlerini denetim eder. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte BIOS yetersiz kaldı ve UEFI, BIOS’un yerini aldı. Peki, UEFI BIOS ayarları iyi mi yapılır?

UEFI Nedir, Iyi mi Kurulur? İşlevleri Nedir?

UEFI’ı tam olarak açıklamadan ilkin, İngilizce bir kelime bütünü olduğundan bahsedelim. UEFI’ın açılımı Unified Extensible Firmware Interface’dir. Türkçe olarak da Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arayüzü anlamına gelmektedir. BIOS’un gelişen bilgisayar teknolojisine ayak uyduramaması sonucu ortaya çıkmış bir arayüzdür. Aslen UEFI BIOS tek başına gerçek anlamda bir işletim sistemidir diyebiliriz. UEFI ile sistemde takılı tüm belleklere ulaşabiliyorsunuz. UEFI’nin açılımını verirken “genişletilebilir” olarak adlandırıldığını söylemiştik. Bu genişletmeden de anlayabileceğiniz şeklinde yeni modülleri kolaylıkla ekleyebiliyoruz. Eskimiş olan BİOS’tan değişik olarak UEFI arayüzünün ekranında isterseniz dolaşabiliyor ve denetim edebiliyorsunuz. UEFI’ın bu denli coşku verici ve fonksiyonlu olması sistem hakkında birçok detayı da merak etmemize sebebiyet veriyor. Kullanıcılar için de UEFI Windows 10 kurulum USB’si hazırlama ve UEFI kurulumu ile özellikler merak mevzusu oluyor. Ek olarak UEFI disk oluşturma da gene sıkça sorulanlar içinde. Tüm bu tarz şeyleri sizler için bu yazıda derledik!

UEFI Tam Olarak Ne İşe Yarar?

UEFI’ı kendi başına bir işletim sistemi olarak düşünebiliriz. Kullanıcılar UEFI üstünden bilgisayarları için birçok işlem yapabilirler. Bu tarz şeyleri sıralayacak olursak;

-İşlemci sıcaklıklarını denetim edilebilir.
-Fan hızları denetim edilebilir.
-UEFI belli bir alanı kaplamakla ve bu alana gereksinim duymakla beraber bu alanın kontrolünü de kullanıcılara bırakır. Kullanıcılar sistemde bulunan depolama kapasitesini denetim edebilirler.
-Dahili ekran kartı denetim edilebilir.
-İşlemci ayarları denetim edilebilir.
-Çağdaş anakartların UEFI ekranlarından overlock işlemleri de yapılabiliyor.
-Tüm listelenen disklere 2 TB sınırlaması olmadan erişilebiliyor.

UEFI Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama

UEFI yardımıyla sistem fazlaca daha süratli çalışıyor. Bu şekilde de kalmıyor, durağan(durgun) diskten işletim sistemi çağırmakta kullandığı yöntemlerin eski BİOS ile kıyaslandığında fazlaca daha gelişmiş bulunduğunu görüyoruz. Bu yüzden BIOS tabanlı bir kurulum yerine UEFI kurulum yapmak bilgisayarınız için daha iyi oluyor. Windows 10’a UEFI kurulumunu yapmak için ilk olarak kurulum USB’si hazırlamamız gerekiyor. Bu kurulumun sizler için daha açıklayıcı olması adına adım adım ilerleyeceğiz. Bu uygulamaları UEFI için disk oluşturma olarak da düşünebiliriz. Windows 10’da kurulum usb’si hazırlamak için gerekenlere değindikten sonrasında bunun iyi mi yapıldığını bahsedeceğiz. Fazlaca kolay bir şekilde uygulayabileceğinizi düşünüyoruz.

Kurulum için ihtiyacınız olacak şeyleri maddelendirecek olursak;
-Windows 10 ISO dosyası,
-UEFI destekli bir bilgisayar,
-8 GB yada üstü bir kapasitede USB hafıza,
-Rufus yazılımı.
Gereksinimleri sıraladıktan sonrasında Windows 10 USB hazırlama kısmına geçebiliriz.

Ilk olarak en güncel Windows 10 ISO’sunu indirin. Bu indirmenin sonrasında Rufus’un son sürümünü indirin. USB belleği bilgisayarınıza takının ve son sürümünü indirdiğiniz Rufus’u çalıştırın. Burada indirdiğiniz Windows 10 ISO dosyasını seçin. ISO dosyanızı seçtikten sonrasında son sürüm Rufus lüzumlu görmüş olduğu tüm seçenekleri otomatikman seçecek. Bu aşamadan sonrasında “Başlat” sekmesine basarak Windows 10 ISO dosyasını USB belleğe yazmaya başlayabilirsiniz. Usb belleğinizi hazırladıktan sonrasında Secure Boot ayarını kapatmanız gerekiyor.

Son aşama olarak bilgisayarınızı USB bellekten boot ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

Windows 10’da UEFI Ekranına Girme

Ilk olarak bilgisayarınızın başlat menüsünden “Ayarlar” uygulamasını açmanız gerekiyor. Ayarlar menüsünden “Güncelleştirme ve Güvenlik’’ kısmına geçiş yapmalısınız. Ayarlar menüsüne girdiğiniz takdirde bu sekmeyi de görmüş olacaksınız. Sol bölümde bulunan “Kurtarma” menüsüne tıklayın. Karşınıza çıkacak olan “Şimdi Tekrardan Başlat” butonuna gidin. Problem Gider> Gelişmiş Seçenekler> UEFI Donanım Yazılımı şeklinde ilerlemeniz gerekiyor. “Tekrardan Başlat” butonuna tıkladığınızda işleminizi tamamlamış olacaksınız.

UEFI BIOS Ayarları

UEFI BİOS ayarlarına birçok şey için başvurulabilir. Bu tarz şeyleri içinde sistem kurulumunu sıfırlama, varsayılan ayarlara sıfırlama yada UEFI yapılandırmasını ayarlama şeklinde detaylardan bahsedebiliriz. Eski bir arayüz olan BIOS’un ayarları yerine UEFI hakkında size detaylı informasyon vermek istediğimizden UEFI’ı ayarlama bağlamındaki detayları sizlerle paylaşacağız. UEFI yapılandırma ayarları için;

-İlk olarak sistem kurulumuna girin.
-Boot menu seçeneğini vurgulayın ve giriş tuşuna basın.

 • UEFI’ı seçin ve Enter tuşuna basın.
  -Ok tuşlarını (yön tuşları) kullanarak Secure Boot Control (Güvenli Önyükleme Denetimi) yada Security Boot (Güvenlik Önyükleme) öğesini seçin ve giriş tuşuna basın.
  -Enabled öğesini seçin ve giriş tuşuna basın.
  -Ok tuşlarını kullanarak “1. Önyükleme” seçeneğine tıklayın ve giriş tuşuna basın.
  -UEFI: Windows Boot Manager eklentisini seçin ve giriş tuşuna basın.
  -Esc tuş yardımıyla BIOS’dan çıkabilirsiniz.
  -Değişimleri kaydet ve çık tuşuna basarak işlemi tamamlamış olmuş olursunuz.

Sistem Kurulumu Ayarlarını Sıfırlamak İçin Çeşitli Yöntemler

UEFI BIOS’un hatalı emek harcaması sonucu ortaya çıkan sorunları, ayarları sıfırlama yöntemiyle çözebilirsiniz. Ayarları sıfırlarken kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en kolay ve işlevsel olanı BIOS’u varsayılan ayarlara sıfırlama yöntemidir. Bunu iyi mi yapacağınızdan bahsedecek olursak;

-İlk olarak sistem kurulumuna girin.
-Ok tuşlarını kullanarak çıkış eklentisine tıklayın.
-Load default settings (varsayılan ayarları yükleme) seçeneğini işaretleyin ve giriş tuşuna tıklayın.
-Onaylamak için klavyenizde bulunan Y tuşuna basın.
-Save the changes and exit seçeneğini tıklayın.
-Son aşama olarak onaylamak için Y tuşuna basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12732707

2020 kışı ve çifte gezegen buluşması Google’a doodle oldu!

Next Post
12249781

Böylesi hayal bile edilemez: PlayStation 5’i 50 saat oynayanlara 1000 dolar ücret!

Related Posts