WhatsApp güncellemesiyle ilgili şaşırtan değerlendirme: “kullanıcılar yasa dışı bir şekilde zorlanıyor”

Avatar of admin@teknodate.com
Whatsapp Guncellemesiyle Ilgili Sasirtan Degerlendirme Kullanicilar Yasa Disi Bir Sekilde.jpg
Whatsapp Guncellemesiyle Ilgili Sasirtan Degerlendirme Kullanicilar Yasa Disi Bir Sekilde.jpg

WhatsApp’ın “Gizlilik İlkesi”ni güncellemesi ve yeni koşulların onayı mevzusunda kullanıcılarına 8 Şubat’a kadar süre vermesinin peşinden tüm dünyada olduğu benzer biçimde Türkiye’de de tartışmalar devam ediyor.

İbn Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kalsın, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma uygulaması sunan WhatsApp’ın şimdiye kadar gizlilik özelliğiyle hep ön planda bulunduğunu belirtti.

Facebook’un, 2014 yılından beri WhatsApp’ı bünyesinde bulundurduğunu ve kullanıcılara şimdiye kadar Facebook ile veri paylaşmaktan vazgeçme seçeneği sunulduğunu hatırlatan Kalsın, “Sadece şimdi kullanıcılara Facebook’un kişisel verilerine erişim izni vermeleri için bir çeşit baskı yapıyor. Güncellemeyi kabul eden kullanıcılar artık kontakt numarası, konumu, sohbetleri ve daha fazlası dahil olmak suretiyle birçok veriyi Facebook ile paylaşmayı kabul edecek ve eğer güncellemeyi kabul etmezlerse hesapları kendilerinden alınacak. Özetle bu güncelleme ile kullanıcılar, mesajlaşma servisini kullanmaya devam etmek istiyorlarsa verilerinin ihlalini kabul etmeye yasa dışı bir şekilde zorlanıyor.” şeklinde konuştu.

Yeni uygulamanın birçok açıdan üzücü bulunduğunu ifade eden Kalsın, şimdiden birçok kullanıcının Signal yada Telegram benzer biçimde öteki kontakt platformlarına geçtiğini aktardı.

Tesla Üst Yöneticisi Elon Musk’ın dahi kullanıcılara hizmetleri değiştirmeyi denemelerini önerdiğini özetleyen Kalsın, “Musk ek olarak, alaycı bir dille yazılmış mesajında, ABD’nin başkentinde meydana gelen protestocuların saldırısından Facebook’un görevli bulunduğunu iddia ediyor. Bir WhatsApp sözcüsü, Ars Technica’ya verdiği röportajda, bu değişim yardımıyla WhatsApp sohbetlerinin Facebook’un gelişmiş kaynakları kullanılarak kurtarılacağını söylemiş oldu ve şirketlerin WhatsApp sohbetlerine erişim sağlayacağını belirtti. Bununla beraber güncellenen Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası’nın İngiltere ve AB’deki kullanıcıları etkilemeyeceği açıklandı.” dedi.

“DİJİTAL ÇAĞDA SÖMÜRÜ, VERİ ÜZERİNDEN YAPILIYOR”

Doç. Dr. Berrin Kalsın, Avrupa’da Facebook’a kesilen cezalar ile ilgili şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Geçen yıllarda AB politikacıları, Brexit müzakereleri esnasında uygulamayı kullanarak ‘WhatsApp diplomasisi’ terimini ortaya çıkarmıştı. Sadece hemen sonra nedendir kim bilir Avrupa Komisyonu, rotasını değiştirdi ve gizlilik endişelerini gerekçe göstererek çalışanlarını Signal’e geçmeye çağırmıştı. Hatta AB, Facebook’a daha ilkin WhatsApp’taki kişisel verileri şirketleri içinde paylaşmış olduğu sebebi öne sürülerek 110 milyon avro (hemen sonra 120 milyon dolar) para cezası vermişti. Tüm bu yaşananlara karşın güncellemenin niçin AB yada Birleşik Krallık’ta yaşayan kullanıcılar için geçerli olmadığı sorusu gündeme geliyor.”

Verinin “günümüzün petrolü” olduğuna işaret eden Kalsın, geçmiş dönemlerde gelişmekte olan ülkelere uygulanan sömürü şeklinin dijital çağda veri üstünden yapıldığını söylemiş oldu.

Kalsın, “Parasız ham madde olarak adlandırılan verilerin birçoğu ‘makine zekası’ olarak malum gelişmiş üretim süreçlerinden beslenerek şimdi, kısa sürede ve hemen sonra ne yapacağınızı tahmin eden bir teknoloji çıktısı olarak kötüye kullanılıyor. Son olarak, bu tahmin ürünleri, davranışsal vadeli piyasalar olarak adlandırılan yeni bir tür pazarda alınıp satılıyor. Bu firmalar, veri tecim operasyonlarından ciddi anlamda varlıklı olmuş durumda.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ FARKLI ÜLKELERE FARKLI POLİTİKALAR UYGULAYARAK ÇIKAR SAĞLAMA PEŞİNDE”

İbn Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kalsın, büyük teknoloji şirketlerinin değişik ülkelere değişik politikalar uygulayarak ekonomik, kültürel ve siyasal anlamda çıkar sağlama ardında bulunduğunu belirterek, “Hatırlanacağı suretiyle, geçtiğimiz yıllarda Türkiye, bu şirketlerin uygulamaya çalmış olduğu yaptırımlarla karşı karşıya kalmış ve buna karşılık 1 Ekim 2020’de ‘toplumsal medya düzenlemesi’ yürürlüğe girmişti. Yasaya nazaran, günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağlar, Türkiye’ye temsilci atamak zorunda ve şu ana kadar temsilci atamayan toplumsal ağlar için 3’üncü aşamanın sonuna gelinmiş durumda. Bu benzer biçimde yaptırımlara karşı ülkelerin sağlam bir tavır sergilemesi gerekiyor.” diye konuştu.

“KVKK, BİRÇOK NOKTADA KULLANICIYA YOL GÖSTERECEK ÇALIŞMALAR DÜZENLİYOR”

Doç. Dr. Berrin Kalsın, insanların bir uygulamayı kullandıklarında neleri paylaşmayı kabul ettiklerini yada bu verileri paylaşarak neyi riske attıkları mevzusunda hemen hemen yeterince data sahibi olmadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu durum, tüm dünya genelinde ciddi anlamda bir gizlilik ihlali problemi oluşturuyor. Platformları düzenleyici ve denetleyici kurumların oluşturulması ve insanların bu mevzuda daha çok bilinçlendirilmesi gerekiyor. Gizliliklerimizin kontrolümüz haricinde olmadığını ve paylaşımlarımıza sınırlamalar getirerek bu sorunları aşacağımız yönünde iyimser yaklaşımlara ihtiyacımız var. Hususi yaşamın gizliliği ile temel hak ve özgürlüklerin korunması kapsamında, devletimizde kişisel verilerin korunmasını sağlamak ve buna yönelik farkındalık oluşturmayı amaçlayan Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), bugün birçok noktada kullanıcıya yol gösterecek emek harcamalar düzenliyor ve hususi verilerin korunmasında kullanıcıya ve veri sorumlusuna yol gösteriyor.”

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
PARTNER  Aleyna Tilki'nin kelepçeli pozu sosyal medyayı salladı Aleyna Tilki’nin kelepçeli pozu toplumsal medyayı salladı
Karar tartışmalara neden olmuştu! Büyük göç başladıKarar tartışmalara niçin olmuştu! Büyük göç başladı
Youtube para kazanma yöntemleri! Adım adım para kazanma fırsatlarıYoutube para kazanma şekilleri! Adım adım para kazanma fırsatları
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Hyundai Apple Ile Araba Uretme Konusunda Istekli.jpg

Hyundai, Apple ile araba üretme konusunda istekli

Next Post
5ffac89d214ed81424dcfca3.jpg

Telegram, BİP, Signal ve Dedi ilk 5’te, WhatsApp’ın düşüşü ise sürüyor

Related Posts