Whatsapp hizmeti artık bilgisayarda: Whatsapp Web

Whatsapp Messenger ve benzeri uygulamaları yaşamın her alanında kullanmaktayız. Hatta bazı durumlar bizi Whatsapp Messenger kullanmayı mecburi hale getirir. Bilhassa evlerinde home office çalışanlar için hem telefonu hem de bilgisayarı izlemek oldukça yorucu bir iş. Whatsapp kullanıcılarının istekleri doğrultusunda yeni bir kullanım imkanı sunarak Whatsapp Web karekod hizmetini ortaya çıkarır.

Whatsapp Web Nedir?

Hem bilgisayarını hem de telefonda Whatsapp Messenger hizmetini aynı anda kullanmak zorunda olan insanoğlu için bir kurtarıcı olan Whatsapp Web, bilgisayar üstünden Whatsapp Messenger’a giriş yapmanıza olanak sağlar. Mesajlaşma, dosya alma ve gönderme şeklinde özellikleri içinde bulunduran Whatsapp Web, maalesef Whatsapp Messenger’ın tüm özelliklerini kullanmanıza olanak tanımaz. Bununla beraber Whatsapp Web görüntülü konuşma hususi durumunu de içinde bulundurur.

Whatsapp Messenger uygulamasını bilgisayardan kullanmak isteyenler için bulunmaz bir nimet olan Whatsapp Web, kullanıcılar tarafınca her geçen gün daha çok ilgi görür. Whatsapp Web kullanabilmek için bilgisayarınızın Windows ya da Mac işletim sistemlerine haiz olması gerekir. Hatta yalnızca işletim sisteminizin de uyumlu olması yetmez, Windows işletim sistemi sürümünüzün 8 ve üstü Mac işletim sisteminizin ise 10.10 ve üstü olması gerekir.

Whatsapp Web İndirilebilir mi?

Whatsapp Web servisini kullanmak için hem bilgisayarınıza uygulamayı indirebilir hem de tarayıcı üstünden herhangi bir uygulama indirmeden hizmetten yararlanabilirsiniz.

Tarayıcınıza “Whatsapp Web” yazarak önünüze gelen ilk sonuçtan Whatsapp Web’i hem indirebilir hem de tarayıcı üzerin erişim sağlayabilirsiniz. Whatsapp Web’i bilgisayarınıza indirirken bilgisayarınızın sürüm bilgisini destekleyip desteklemediğini deneyin. Whatsapp Web kullanımına izin vermeyen işletim sistemi kullanıyorsanız ya da Whatsapp Web kullanımı için bilgisayarınızın işletim sisteminin sürümü yetmiyorsa maalesef Whatsapp Web giriş yapamazsınız.

Whatsapp Web Iyi mi Kullanılır?

Whatsapp Web kullanabilmek için kafi bir bilgisayarınız var ise geriye kalan adımlar oldukça rahat. Whatsapp Web iyi mi kullanılır gelin adım adım bakalım:

 • Whatsapp Web web sitesine herhangi bir tarayıcı ile girin. Burada karşınıza giriş yapabileceğiniz bir bölüm çıkar ve ekranın sol tarafında Whatsapp Web kodu görünür. Kare şeklinde olan bu kodu, bilgisayarınız ile telefonunuz arasındaki senkronizasyon için kullanırsınız.
 • Telefonunuzdan Whatsapp Messenger’ uygulamasını açın. Ayarlar kısmına tıklayın. Android işletim sistemi kullanan telefonlarda ayarlar çoğu zaman sağ üst tarafta, İos işletim sistemi kullanan telefonlarda ise sağ alt taraftadır.
 • Ayarlar bölümünde size Whatsapp ile ilgili birçok ayar seçeneği sunulur. Burada bizi ilgilendiren kısım Whatsapp Web ayarlarının yapıldığı; “Whatsapp Web/Masaüstü” seçeneği olur. Whatsapp Web/Masaüstü seçeneğine tıklayın.
 • Bu seçeneğe tıklamanız ile beraber telefonunuzun arka kamerası da eş zamanlı olarak açılır. Eğer telefonunuzun arka kamerası açılmıyorsa telefonunuzun ayarlar kısmında Whatsapp Messenger’ı bularak izinler kısmından kameraya erişim izni vermelisiniz.
 • İIk olarak bilgisayarınızın tarayıcısı üstünden açtığınız Whatsapp Web’de yer edinen karekodu telefon kamerasına köşelerdeki çizgileri dikkate alarak okutun.
 • Karekodun okutulması ile beraber bilgisayarınızın ekranı üstünde telefonunuzda yer edinen sohbetleri görebilirsiniz.
 • Bu işlemleri, Whatsapp Web web sitesi ya da ikincil uygulamalar ile bilgisayarınıza indirerek de yapabilirsiniz.

Whatsapp Web Hangi Durumlarda Çalışır/Çalışmaz?

 • Bilgisayarınız üstünde Whatsapp Web’i kullanabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekir. Oldukça kolay olarak uygulayabileceğiniz bu şartları sağlamanız halinde Whatsapp Web’i sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.
 • Ilk olarak şunu bilmelisiniz ki Whatsapp Web telefondan telefona bağlantı seçeneği sunmaz. Yalnızca telefondan bilgisayara bağlanabilirsiniz. Whatsapp Web kullanırken telefonunuzun interneti açık olmalıdır. Telefonunuzun internetinin kapalı olmalı halinde bilgisayar ile telefon arasındaki senkronizasyon gerçekleşmez ve bağlantı kesilir.
 • Whatsapp Web kullanırken telefonunuz ve bilgisayarınız içinde en fazla 4 metre olmalıdır. 4 metreden fazla olan mesafelerde, “Telefonunuzu bilgisayarınıza yakın tutun” uyarısı alabilirsiniz.
 • Whatsapp’ı bilgisayar üstünden kullanacaksanız telefonunuzun şarjı düşük olmamalıdır. Telefonunuzun şarjının düşük olması halinde “Whatsapp Web’i kullanabilmek için lütfen telefonunuzu şarj takının” vb. ikazları alabilirsiniz. Telefonunuzu şarja takar takmaz bu uyarı kaybolur.

Whatsapp Web ile İlgili Sık Sorulan Sorular

QR Kodu Nedir?

Öteki bir adıyla karekod olan QR kodu son birkaç senedir karşımıza çıkar. Quick Response doğrusu süratli tepki kelimesinin baş harflerinden oluşur. QR kodunu en kolay şu şekilde anlatabiliriz:

Bir bilgisayarda herhangi bir web sitesine girip, ayarlar bölümünden bir kısmı açmak istediğinizde ortalama 4-5 adımdan oluşan bu işlem bile uzun ve can sıkan gelir. 20 adımdan oluşan işlemlerde ise bu daha uzun ve yorucu bir hal alır. QR kodu aslen bir bilgisayarın yerine getirmesi ihtiyaç duyulan komutları içinde barındıran, zamandan tutum etmenize olanak elde eden bir sistemdir.

Whatsapp Web’den Iyi mi Çıkış Yapılır?

Telefonunuzdan Whatsapp Messenger uygulamasını açın. Ayarlar kısmına gelmiş olarak “Tüm bilgisayarlardan çık” seçeneğine tıklayın. Whatsapp, bağlı olduğu tüm bilgisayarlardan otomatikman çıkış yapar.

Whatsapp Web QR Kodunu Okutamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Whatsapp Web QR kodunu okutamıyorsanız altında yatan iki sebep olabilir: Bunlardan ilki telefonunuzun kamerasından meydana gelen bir sorundur. Telefonunuzun kamerası arızalı ise ya da odaklama problemi var ise QR kodunu algılayamaz. Öteki bir mesele ise kameranızın yeteri kadar kaliteli olmamasından doğar.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
r25IQAEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADwbIsQAAE0bOsVAAAAAElFTkSuQmCC

Huawei Mate 40 Pro+’ın DxOMark puanı açıklandı!

Next Post
r25IQAEAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAADwbIsQAAE0bOsVAAAAAElFTkSuQmCC

Whatsapp’tan yepyeni bir hizmet: Whatsapp işletme hesabı

Related Posts