WhatsApp Türkiye’de yasaklanacak mı? Güncelleme kararı sonrası tüm seçenekler masada

Avatar of admin@teknodate.com
Whatsapp Turkiyede Yasaklanacak Mi Guncelleme Karari Sonrasi Tum Secenekler Masada.jpg
Whatsapp Turkiyede Yasaklanacak Mi Guncelleme Karari Sonrasi Tum Secenekler Masada.jpg

4 Ocak 2021’de Gizlilik İlkesi ve Hizmet Koşulları’nı güncelleyen WhatsApp, artık kullanıcılarının bilgilerini çatısı altında etkinlik gösterdiği Facebook Grubu’nun öteki şirketleriyle paylaşacak. 8 Şubat’a kadar kullanıcılarından, uygulamayı kullanmaya devam edebilmeleri için, yeni güncellemeyi onaylamasını isteyen firmanın kararı büyük tepki toplarken, açıklamalar da peş peşe geldi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: BEN DE KAPATACAĞIM WHATSAPP’I

Cumhurbaşkanlığı Sözücüsü İbrahim Kalınca yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Bu şirketlerin Türkiye’de ofis açmaması mevzusu. Fazlaca rahat bir sual sorduk. Avrupa’da açıyorsunuz. ‘Durumumuz değişik’ dediler. Şimdi ofis açmaya başladılar. Alternatifler üretilecektir. Ikimiz de kullanıyoruz ister istemez. Son birkaç gündür görüyorum ve oldukça haklı bir tepki. Ben de buna destek oluyorum. Ben de büyük olasılıkla kapatacağım WhatsApp’ı. Onay vermeyeceğim. Bir Avrupa vatandaşına sağlamış olduğu istisnayı bana niçin sağlamıyor? Yada benden istediği şeyleri niçin onlardan istemiyor? Burada ne oluyor? Hangi detayları nereyle paylaşacak, beni hangi kümenin parçası olarak görüyor? Son tahlilde bunu eşit vatandaşlar olarak alıp kullanmıyor muyuz? O da bu kullanım üstünden para kazanıyor. Bizim üzerimizden para kazanıyor. Biz WhatsApp’a para ödemiyoruz fakat başka yerlerden para kazanıyor. Bilgiyi de kullanıyor, bir borsa kıymeti oluşturuyor.”

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Tepkilerin peşinden Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurumu’ndan meydana getirilen yazılı açıklamada, Kurul’un WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğuna ilişkin Facebook Inc, Facebook Ireland Ltd, WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi beraber Facebook olarak anılacak) hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ‘hakim durumun kötüye kullanılması’ başlıklı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açmış olduğu açıklandı.

ACİL TOPLANTIYA ÇAĞRILDI

Türkiye Gazetesi’nin bugünkü manşetinde yer edinen habere gore, söz mevzusu gelişmelerin peşinden BTK ile Dijital Dönüşüm Ofisi de şirket yöneticilerini acil toplantıya çağırdı.

WHATSAPP YASAKLANACAK MI?

WhatsApp’a tepki olarak vatandaşlar hızla öteki uygulamalara yönelirken, hukukçular geri adım atılmaması halinde Türkiye’nin WhatsApp’ı yasaklamasının da seçenekler içinde bulunduğunu belirtiyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 İstanbul'a kar ne zaman yağacak? İstanbul’a kar ne vakit yağacak?
WhatsApp'tan büyük göç başlamıştı! Hangisi daha güvenli?WhatsApp’tan büyük göç başlamıştı! Hangisi daha güvenli?
03 nerenin plakası? Hangi ilin araç plaka kodu 3?03 nerenin plakası? Hangi ilin vasıta plaka kodu 3?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
1610377109 Iphone Se 3 Ve Airpods Pro 2 Yolda.jpg

iPhone SE 3 ve AirPods Pro 2 yolda!

Next Post
Twitter Qanon Baglantili 70 Binden Fazla Hesabi Askiya Aldi.jpg

Twitter QAnon bağlantılı 70 binden fazla hesabı askıya aldı

Related Posts