WhatsApp verilerinin paylaşılması durduruldu mu? WhatsApp sözleşmesi iptal mi? WhatsApp güncelleme zorunluluğu kaldırıldı mı?

Günlerdir gündemden düşmeyen WhatsApp 2021 güncellemesiyle ilgili flaş haber geldi. Peki, WhatsApp verilerinin paylaşılması durduruldu mu? WhatsApp sözleşmesi iptal mi? WhatsApp güncelleme zorunluluğu kaldırıldı mı?

WhatsApp, bugün yapmış olduğu açıklamada insanların gizliliğini korumaya ehemmiyet verdiklerini ve gizlilik politikalarını kullanıcıları ile paylaştıklarını belirterek, uygulamayı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullananların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri icap ettiğini belirtmişti.

WhatsApp verilerinin paylaşılması durduruldu mu?

AA’da yer edinen habere gore Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu. Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihindeki ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi beraber “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldı.

Rekabet Kurulu’ndan şu izahat yapılmış oldu:

Bilinmiş olduğu suretiyle, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz mevzusu bilgilendirmede kullananların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha çok verinin Facebook tarafınca toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ek olarak söz mevzusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici önlem alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirmiş olduğu koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden yada bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
En Guvenli Uygulama Signal Signal Ucretli Mi Nasil Kullanilir Signal.jpg

En güvenli uygulama: Signal! Signal ücretli mi, nasıl kullanılır? Signal nasıl kullanılır? Signal de görüntülü konuşma var mı?

Next Post
Sosyal Medya Uygulamasi Parler Cevrim Disi Oldu.jpg

Sosyal medya uygulaması Parler çevrim dışı oldu

Related Posts