WhatsApp’tan vazgeçenler için WhatsApp alternatifi en iyi mesajlaşma uygulamaları!

WhatsApp 2 milyarı aşkın kullanıcıya haiz. 2012 senesinde kurulan ve 2014 senesinde Facebook çatısı altına giren WhatsApp, günümüzün en iyi mesajlaşma uygulamalarından biri olarak gösteriliyor. Sadece Uçtan uca şifreleme ve görüntülü görüşme benzer biçimde özellikleri ile malum WhatsApp şimdilerde uygulamasına getirmiş olduğu yeni bir özellik ile değil, yeni gizlilik sözleşmesi ile gündemde. İlk olarak geçtiğimiz hafta ortaya çıkan WhatsApp gizlilik sözleşmesi, kullanıcılardan artık verilerinin çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı firmalar ile paylaşılmasını kabul etmesini istiyor. Verilerin Facebook ile paylaşılmasına ise birçok kullanıcı tepkili. İnsanlar tepkilerini ise WhatsApp terk edip, başka bir uygulamaya geçerek göstermeye çalışıyor. Peki WhatsApp’ı bırakıyorum diyenler için WhatsApp alternatifi mesajlaşma uygulamaları neler?

WHATSAPP ALTERNATİFİ MESAJLAŞMA UYGULAMALARI

  • Telegram
  • Signal
  • BiP
  • Discord
  • Viber
  • Dedi

telegram-1

TELEGRAM

Telegram Nikolai Durov ve VK’nın kurucusu kardeşi Pavel Durov tarafınca kurulmuş ve WhatsApp’a alternatif olarak gösterilen uygulamalardan ilki. WhatsApp’a benzeyen bir arayüze haiz olan Telegram, WhatsApp benzer biçimde gizliliğe ehemmiyet verdiğini söylüyor. Uygulamada binlerce kişilik kanallar kurulabiliyor ve bot, kayıtlı mesajlar benzer biçimde çeşitli özellikler bulunuyor. Son olarak Telegram’ın 500 milyonu aşkın kullanıcısının bulunduğunu belirtelim. Telegram hem Android hem de iOS markette içeriyor.

Signal

SİGNAL

Signal, WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton’ın ‘elinin değdiği’ bir uygulama. Signal, uçtan uca şifreleme için açık kaynaklı Signal protokolünü kullanıyor. WhatsApp’tan değişik olarak Signal meta verileri de şifreleyebiliyor. Signal Elon Musk tarafınca da tavsiye edilmiş bir uygulama olarak öne çıkıyor. Zira Musk, geçtiğimiz günlerde paylaşmış olduğu tweet’inde ‘Signal kullanın’ tavsiyesinde bulunmuştu. Arkasından Twitter CEO’su Jack Dorsey de Musk’ın tweet’ini retweetlemişti. Signal aynı Telegram benzer biçimde hem Android hem de iOS uygulama mağazasında bulunmakta.

BiP

BiP

Yerli mesajlaşma uygulamalarından önde gelen BiP, WhatsApp’ın alternatiflerinden biri. Mesajlaşma, görüntülü ve sesli görüşme benzer biçimde özellikleri bulunan BiP’te Turkcell’in desteği bulunuyor. Android ve iOS akıllı telefonlara indirilebilen BiP, meydana getirilen son açıklamaya bakılırsa 48 saat içinde 2 milyondan fazla şahıs tarafınca indirilmiş durumda. Ek olarak firmanın verdiği bilgiye bakılırsa BiP kullanıcılarının verileri Türkiye’de saklanıyor.

Discord

DİSCORD

Discord bilhassa oyuncular tarafınca yakından tanınıyor. iOS ve Android tarafınca yer edinen ek olarak masaüstü uygulaması da bulunan Discord, bot desteği ve görüntülü görüşme desteğiyle öne çıkıyor. Buna ek olarak Discord’ta çeşitli kanallar kurarak topluluk halinde söyleşi etmek de mümkün.

Dedi

DEDİ

Dedi, Data Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) tarafınca geliştirilmiş yerli bir uygulama. Uçtan uca şifreleme sunmuş olduğu belirtilen Dedi, sesli ve görüntülü söyleşi etmeyi de sağlıyor. Ek olarak son devrin popüler hikayeler özelliği de Dedi’de bulunuyor.

Viber

VİBER

Viber de WhatsApp alternatifi uygulamalardan bir tek biri. WhatsApp benzer biçimde kulanıcılarının mesajlaşmasını elde eden uygulama, birazcık kalabalık bir arayüze haiz. Sadece uygulamanın garip yanları mevcut. Mesela Viber’de uygulama içi oyunlar oynamak mümkün.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
PARTNER Güzel oyuncunun kardeşinden dikkat çeken paylaşım! Güzel oyuncunun kardeşinden dikkat çeken paylaşım!
WhatsApp'tan flaş güncelleme açıklaması!WhatsApp’tan flaş güncelleme açıklaması!
Mali müşavir nasıl olunur? Yeminli, serbest veya devlette mali müşavir olma yolu!Mali müşavir iyi mi olunur? Yeminli, özgür yada devlette mali müşavir olma yolu!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
5ffbf24abf214423c054094d.jpg

WhatsApp güncellemesi ile Facebook hangi bilgilere erişebilecek? WhatsApp sözleşmesi ne anlama geliyor, güvenli mi?

Next Post
5ffbf24abf214423c054094d.jpg

WhatsApp sözleşmesi güvenli mi? WhatsApp güncellemesi Facebook hangi bilgilere erişecek?

Related Posts