Yapay Güneş 20 saniye çalıştı, dünya rekoru kırdı!

Avatar of admin@teknodate.com
12769715 700x400.jpg
12769715 700×400.jpg

Nükleer füzyon mevzusunda birçok ülke emek verme yürütüyor. Bundan dolayı pek oldukça otorite, temiz enerji deposu için nükleer füzyonu destekliyor. Bildiğiniz suretiyle konvansiyonel yöntemler, Küresel Isınma’nın en büyük sebeplerinden biri olarak gösteriyor. Bu anlamda görülmemiş bir emek verme yürüten merkez var.

GÜNEY KORE’NİN YAPAY GÜNEŞİ: KSTAR

Cenup Kore’deki bu merkezde KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) isminde bir sistem geliştiriliyor. Bu sistem, daha kolay bir anlatımla ‘Suni Güneş’ olmayı amaçlıyor. Sistem üstündeki emekler ise oldukça sıkı. Zira 2 yıl önceki deneyler, KSTAR ‘Suni Güneş’inin 100 milyon santigrat aşama üstünde 1,5 saniye çalışabildiğini ortaya koymuştu. Şimdi ise ‘Suni Güneş’, bu derecesini daha da geliştirdi ve insanlığa daha temiz enerji sağlayabilmek için en mühim rekorlardan birini kırdı.

YAPAY GÜNEŞ İLK KEZ BAŞARDI

KSTAR, meydana gelen deneylerde 100 milyon santigrat aşama üstünde 20 saniye süresince çalıştı. Bu gözlem, ‘Suni Güneş’ KSTAR’a bir unvan da kazandırdı. Suni Güneş, 100 milyon santigrat aşama üstünde 20 saniyeden fazla emek harcamayı başarabilen ilk füzyon oldu ve dünya rekoru kırdı.

TEMİZ ENERJİ SUNACAK

Suni Güneş KSTAR üstünde testler hala sürüyor. Fakat testler bitip kullanıma girdiğinde KSTAR pek oldukça kişinin hayatına dokunacak. Bundan dolayı sistemin kullanıma başlanmasıyla KSTAR, Güneş’te meydana gelen füzyon reaksiyonlarını takip edecek ve böylece insanlığa temiz enerji sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12769844 700x400.jpg

WPS nedir? WPS bağlantısı nasıl yapılır? WPS nasıl devre dışı bırakılır?

Next Post
12769727 700x400.jpg

ASMR videosu nedir? Ne anlama gelir?

Related Posts