Yapay zeka nedir? Yapay zekanın çalışma sistemi nasıldır?

Avatar of admin@teknodate.com
1608618828 12734660 700x400.jpg
1608618828 12734660 700×400.jpg

Hızla gelişen teknolojinin bir parçası olarak üstünde emek harcamalar meydana getirilen ve her geçen gün geliştirilen suni zeka uygulamaları, insan yaşamını kolaylaştırmak adına tasarlanır. Dünyanın popüler tartışması olmasının yanı sıra Türkiye’de de dikkat çeken suni zeka nedir mevzusu hakkında birçok fikir bulunur. Kimi negatif değerlendirirken kimi ise gelişmenin temel taşı olarak değerlendirir. Dünyanın değişmesi ve gelişimi hakkında mühim adımlardan biri de suni zeka sistemleridir. Tıptan eğitime kadar günlük yaşamın neredeyse her noktasında kendini gösteren bu sistemler bazısına gore pozitif bazısına göreyse negatif düşünceler barındırır. Bilim ve hızla gelişen teknolojinin birleştiği noktadan doğan suni zeka teknolojisi hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Suni Zeka Ne Demek?

Suni zeka, bir bilgisayarın ya da bilgisayar kontrolündeki herhangi bir robotik ürünün çeşitli faaliyetlerini insan zekasına benzer şekilde gerçekleştirme kabiliyetine denir. Bu hızla gelişen teknolojinin geçmişi 1940’lara dayanıyor. Bu emek harcamalar esasında insanoğlunun düşünme yöntemlerini çözümleme ederek buna benzer suni parçaların bir araya getirilmesine dayalıdır. Değişik bir söylemle ise bilgisayarların insan benzer biçimde düşünmesine dayanır. Makinelerde yaşanmış olan karmaşık sorunları insanlara benzer şekilde çözümler. İnsanlara özgü olan zeka ve akıl gerektiren durumda insanoğlu benzer biçimde düşünen bilgisayarlar artık birçok yerde kendini gösteriyor. Suni zeka teknolojileri, çalışırken olan biteni gözlemlemekte ve arkasından evvelde belirlenmiş parametreler üstünden tarama yaparak onu tanımaya iş yapmaktadır. Bu sebeple belirli durumlara gore bu sistemler, problemi çözmek için vazife yapar. Suni zeka unsurları günümüzde pek oldukça alanda kendini gösterir.

Suni Zeka Teknolojilerinin Uygulama Alanları

Geçmişten bugüne değişerek gelişim gösteren suni zeka teknoloji öğeleri, günümüzde birçok alanda karşımıza çıkar. Akıllı asistanlar, söyleşi robotları, tavsiye motorları, görüntü işleme, organik dil işleme, muhakeme, havaalanı, tıp, akıllı evler benzer biçimde alanlarda çoğunlukla kullanılır.

Söyleşi Robotları: Suni zeka ürünleri söyleşi amaçlı kullanılabilir. Şöyleki ki kurumların müşterilerinin yaşamış oldukları problemleri süratli bir halde kavrayarak en uygun cevabı sunmak amacıyla bu teknolojiden faydalanılır.

Akıllı Asistanlar: Çeşitli durumlar karşısında zamanlama faktörünü en iyi duruma getirmek için kullanıcı tanımlı bir kümelerinde tehlikeli sonuç önemde informasyon sağlamak amacıyla da suni zeka sistemlerinden faydalanılır.

Tavsiye Motorları: Uygulamalarda kullanıcı grubuna yer alanların haiz oldukları alışkanlık ve düzene uygun olan gösterilen programlar anlamında otomatik bir halde tavsiye yapılmasında da bu sistemler kendini gösterir.

Suni zeka dünyası oldukça büyük olup kendini her an geliştirmektedir. Hususi bir şekil ya da işlevin daha da ötesinde olan fikir ile informasyon analizinin benzeri olmayan bir halde güçlendirilme sürecine denir. Suni zeka mevzusunda halk içinde kuvvetli bir önyargı vardır. Bu da, suni zeka denildiğinde dünyayı ele geçirme potansiyeline haiz olan birçok özelliğe haiz insansı robotlar düşüncesidir. Suni zeka teknolojisinin amacı kesinlikle bu fikir temelinde değildir. Şöyleki ki bu ürünler, insanlara ilişkin olan kabiliyet, katkı ve özelliklerle oldukça kuvvetli bir halde gelişim kazandırılmak için tasarlanır. Bu bağlamda ise suni zeka sistemleri mühim değere haiz birer ticari varlık olarak görülür.

Suni Zekanın Emek harcama Sistemi Nasıldır?

Bazısına gore dünyanın sonu olarak değerlendirilirken bazısına gore ise insanlığın gelişmesini sağlayacak olan teknoloji olarak değerlendirilen suni zeka ürünleri her geçen gün hayatımızın belirli noktalarında kendini gösteriyor. Peki suni zeka iyi mi yapılır? Gelişmiş düzeyde teknolojik araçların insan zekasına benzetilerek işlevsel bir hale gelmesiyle oluşur. Dünya üstünde malum en akıllı varlık insanlardır. Bu sebeple suni zeka teknolojisi de insanoğlu zihnini örnek alarak geliştirilir. Bu teknolojiyi anlamanın ve tanımanın esas yolu, onun yapabildiklerini insan özellikleriyle karşılaştırmaktan geçer. Suni zeka ürünleri insanı yansılamak ederek ilerleme kat eder. Şu an için bir tek gelişmiş düzeyde yazılım özelliğine haiz olan bu teknolojik ürünler üstünde halen çeşitli emek harcamalar yapılır. Bilgisayarın ya da herhangi bir donanımın insansı şekilde işlev göstermesi halinde suni zeka çalışmaya adım atar.

Suni Zeka Neyin Taklidi Olarak Tasarlanır?

Bilinmiş olduğu suretiyle insanların yazışma kurma organı dildir. Suni zeka sistemlerinde ise bunun karşılığı, konuşmayı tanıyan yazılım olarak değerlendirilir. Şöyleki ki suni zeka sistemleri bunu istatiksel olarak yapar ve konuşma tanıma sistemi de aynı bu şekilde istatiksel öğrenme adı altında gelişim sağlar. İnsanların belirli bir dil ile yazışma kurması ve anlaşabilmesi yetisi ise bu yazılımda organik dil işlemeye girer. İnsanlar bir tek bilişsel zekaya değil hem de görsel yetiye de haiz varlıklardır. Gözleriyle gören insanoğlu bu gördükleri kavramları beyninde işleyerek anlam kazandırır. Bunun suni zekada karşılığı ise bilgisayar görüşü olarak değerlendirilir. Bu buluş üstüne meydana getirilen emek harcamalar sonucunda derin öğrenme tekniği geliştirilmiştir.

İnsan zihnini yansılamak eden suni zeka sistemleri normal olarak ki insan beyni kadar akıllı olmasa da işlev olarak son aşama kuvvetli yapılardır. Günümüzde birçok sektörde kendini gösterir. En bilindik suni zeka örnekleri ise şu şekildedir; Siri, Alexa, Google Asistan, yüz tanıma sistemleri, otomatik düzeltme özelliği, chatbotlar ve hatta toplumsal medyalar da birer suni zeka örneği olarak değerlendiriliyor. İnsanların konuşmasını tanıma ve anlama, yüksek stratejik kabiliyet gerektiren oyunlarda başarı gösterme, karmaşık verileri çözümleme, otonom otomobiller, fotoğraf ve video çözümleme benzer biçimde üstün kabiliyetlere haiz olan bu teknoloji her geçen gün daha da gelişerek büyümeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
12614363 700x400.png

Xiaomi Mi 11 tanıtım tarihi açıklandı!

Next Post

Dağlık Karabağ: İHA ve SİHA’ların rolü ne oldu, Azerbaycan’a nasıl avantaj sağladı?

Related Posts