Yapay zekayla Covid-19 teşhisi konulabilecek

Yapay zekayla Covid-19 teşhisi konulabilecek.

Yapay zeka alanında Türkiye’deki en etkili bilim adamları arasında yer alan Doç.Dr. Rıdvan Şahin, yapay zeka ile akciğer filminden kişinin Covid-19 olup olmadığını belirleyen bir çalışma yürüttüklerini söyledi.
Gümüşhane Üniversitesi Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi, Matematik Mühendisliği bölümünde akademisyen olarak görev alan Doç.Dr. Rıdvan Şahin, son zamanlarda bilimin gittiği yer olan yapay zekanın artık hayatın her alanında, her yerinde karşılaşılan bir kavram olduğunu ifade etti.
Türkiye’den 858 bilim insanının yer aldığı “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde ilk 500 de yer alan, ayrıca Türkiye’de 156 bilim insanının değerlendirildiği “Yapay Zekâ ve Görüntü İşleme” alt bilim dalında da 89’uncu sırada yer alan 34 yaşındaki Doç.Dr. Şahin, Covid-19 salgınıyla yapay zekanın öneminin bir hayli artmaya başladığını belirterek, “Karar noktasında hastalığın nereye gideceğini tahmin edebilmemiz gerekir. Yapay zekanın yapmak istediği karar vermekten ziyade tahmin etmektir. Hastalık boyutunun nereye gideceğini tam anlamı ile kestirmek zor” dedi.

“Hangi maskenin ideal olduğunu yapay zeka seçecek”
Yapay zekayla ilgili yapmış oldukları son çalışmaları paylaşan Şahin, “Birçok işletmenin pek çok farkta üretmiş olduğu maskeler var. Bunların Covid-19 için en uygun olanı hangisi olduğu problemini çözmeye çalıştık. Maskelerin hangisinin daha korunaklı olabileceğini farklı parametrelerle ölçmeye çalıştık” ifadelerini kullandı.

“Covid-19’lu hastaya teşhis filmlerden konulacak”
Bu çalışmanın akabinde Covid-19’u akciğer filmlerinden nasıl belirleyebilecekleri konusunda görüntü işlemede bunun üzerine yoğunlaştıklarını aktaran Şahin, “Çeşitli çalışmalar şuanda yapılıyor. Sağlam bir kişi ile Covid-19’lu bir kişi ve bir de zatürreli kişi arasında nasıl bir bağlantı kurabiliriz, bir kişinin filmini aldıktan sonra Covid-19 olma ya da olacak derecesini nasıl belirleyebiliriz üzerine çalışıyoruz. Bunlar zaten görülüyor ama hala acaba insan öksürüğü nedeniyle zatürremi, gripmi, covid-19 mu sorusu sürekli soruluyor. Biz de tam bu noktada çalışma yapıyoruz. Bu filmlerin ayrışmasını istiyoruz. Şuan verileri topluyoruz. Bulanık kümeler mantığıyla çalışan küme verileriyle biz çalışıyoruz” diye konuştu.
Sağlıkla matematiği, mühendisliği birleştirmeye çalışacaklarını söyleyen Şahin, “Covid-19 tutulmasıyla farklı bir kanser tutulması arasındaki farkı ölçmeye çalışacağız. Biz hastalıkları Covid-19 ve diğerleri diye ayırmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Doktoru görmeden yapay zeka hastanelerde teşhis koyacak”
Gümüşhane Üniversitesinde akademisyenliğinin beraberinde Genel Sekreter Yardımcısı ve Kelkit Aydın Doğan Meslek Yüksekokul Müdürü olarak görev alan Doç.Dr. Şahin, devam etmekte olan bir çalışmalarında ise bir kişinin hastaneye gittiğinde hiçbir kişi ile temas kurmadan bütünüyle yapay zeka yardımı ile teşhis konulabileceği bir uygulama üstünde çalıştıklarını belirterek, “Bir kişi hastaneye gittiğinde şikayetlerini söylüyor, tahlilleri yapılıyor, gerekli filmleri çekiliyor ve bu kişi hastanenin diğer kapısından hangi hastalık veya ne tür bir problemi olduğu sonucuna varılıp ilaçları yazılıp gönderiliyor. Hiçbir kişi ile, doktorla temas etmeden hastaneden çıkabilecek. Yavaş yavaş oraya doğru gidiyoruz. Otomobil üreten fabrikalar nasıl robotlaştıysa diğer sektörlerde ağır ağır böyle olacak. Yapay zekanın en son gideceği yer buralar” dedi.

“Telefonlardaki asistanlar anlamlı cevaplar verinceye kadar yapay zeka gelişecektir”
Yapay zekanın nereye gittiğiyle ilgili soruyu cevaplandıran Şahin, “Benim kızım telefondaki asistanla konuşurken kimi zaman “Bu beni anlamıyor” diyor. Telefonlarımızdaki asistanlar sorulan bütün sorulara anlamlı ve bizi tatmin edecek cevaplar verinceye kadar bu yapay zeka gidecektir. Her sektör artık yapay zekayla birlikte insan gücünü minimize edip makine gücünü maksimum seviyeye çıkarmaya çalışıyor. İnsan gücünün gelecekte nerelere gideceğini kestirmek çok zor” biçiminde konuştu.

https://tekno.bursalisozluk.com/googlein-masaustu-web-aramalari-icin-karanlik-mod-test-ettigi-ortaya-cikti/

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
iha,

DARPA, Gremlin sürü İHA projesinde dronları havada yakalama testlerine devam ediyor

Next Post
Pandemi,bitcoin,Pandemi

Pandeminin Sona Ermesi Bitcoin’e Olan İlgiyi Azaltacak mı?

Related Posts